Historia ładowarek teleskopowych do roku 1998
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Historia ładowarek teleskopowych do roku 1998

04.12.2020autor: dr Artur Jakubek

Załadować bele słomy, napełnić zbożem skrzynię ciężarówki, podać wysoko paletę - tam, gdzie ładowacze czołowe nie dają rady, na pomoc spieszą ładowarki teleskopowej.

W ostatnim czasie publikowaliśmy sporo materiałów o nowoczesnych rozwiązaniach proponowanych przez JCB w swoich ładowarkach teleskopowych, jak również o nowej serii ładowarek od Bobcat. Warto przy tej okazji przypomnieć historię ładowarek, wynalezionych przez Brytyjczyków w latach 70-tych ubiegłego wieku, sprzętu z charakterystycznym teleskopowym ramieniem. Przez lata przeszedł już wiele udoskonaleń i znajduje coraz to nowe zastosowania. Zacznijmy od początku ...



Żyrafa firmy Liner - rok 1974

Na wystawie "Public Works" w Londynie w 1974 roku angielski producent maszyn Liner zaprezentował pierwszą na świecie ładowarkę teleskopową Giraffe (żyrafa). Miała silnik Perkinsa i kabinę z boku. Z mechanicznym prowadzeniem równoległym i  maksymalną wysokością podnoszenia wynoszącą 6,20 metra producent wyprzedził pod względem technicznym swoje czasy.

r e k l a m a


JCB 520 - rok 1977

Trzy lata po prezentacji Linera inny brytyjski producent maszyn budowlanych JCB odpowiedział modelem Loadall 520 z napędem na przednią oś. Maszyna miała udźwig 2,48 t na wysokość ponad 6 metrów. Już w pierwszym roku produkcji dostarczono na rynek 300 sztuk pięćsetdwudziestki. Dział Loadall pozostaje do dziś jednym z wiodących w firmie JCB, który nie tak dawno wprowadził na rynek pierwszy w historii elektryczny model ładowarki Loadall.



Matbro Teleram 40 - rok 1980

Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku bracia Mathew - znowu Anglicy - pochodzący z Sorley zamontowali ramię teleskopowe o maksymalnej wysokości podnoszenia 5 metrów do produkowanej przez siebie ładowarki kołowej RAM 40. W 1981 roku zmienili nazwę ładowarki na Teleram i tak powstała pierwsza przegubowa ładowarka teleskopowa. Ich firmę Matbro (Mathew Brothers) w 2001 roku kupił John Deere. Firma John Deere zbudowała i opracowała ładowarki teleskopowe na licencji firmy Terex, ale w 2006 rokou zaprzestała produkcji.



Merlo SM 30 - rok 1981

Firma Merlo dostrzegła ogromny potencjał koncepcji ładowarki teleskopowej. Opracowała własną konstrukcję SM 30. Była ro pierwsza ładowarka teleskopowa z napędem 4x4.


Merlo Roto 25.11 XC - rok 1991

Kolejny ciekawy pomysł Merlo. W latach 90-tych firma wypuściła na rynek pierwszą teleskopową ładowarkę z 11 metrowym ramieniem na obrotowej podstawie. Doceniła to zwłaszcza branża budowlana.


Kramer 721 Telescopic - rok 1998

Pod koniec lat 90-tych Kramer połączył swe ładowarki kołowe z ramieniem teleskopowym. Dzięki centralnie umieszczonej kabinie powstał nowy koncept, dający lepszą stabilność w pracy i zwrotność. 

opr. aj

fot. firmowe

autor dr Artur Jakubek

dr Artur Jakubek

redaktor naczelny magazynu Profi

<p class="MsoNormal">redaktor naczelny magazynu „profi”</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Historia ładowarek teleskopowych po roku 2010

Jakie modele ładowarek teleskopowych zostały wyprodukowane po roku 2010? Sprzętu z charakterystycznym teleskopowym ramieniem, który przez lata przeszedł już wiele udoskonaleń i znajduje coraz to nowe zastosowania.

czytaj więcej

Historia ładowarek teleskopowych w latach 2000 – 2010

Kontynuujemy prezentację historii ładowarek teleskopowych, sprzętu z charakterystycznym teleskopowym ramieniem, których różne modele przez lata przeszły wiele udoskonaleń.

czytaj więcej

Już jest „profi” 1/2021!

Z drukarni właśnie wyjeżdża kolejny numer „profi” 1/2021. A oto, co w nim przygotowaliśmy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)