Szajka rozbita – policja ujęła złodziei pestycydów z gospodarstw i hurtowni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Szajka rozbita – policja ujęła złodziei pestycydów z gospodarstw i hurtowni

20.05.2020autor: Andrzej Sawa

CBŚP zatrzymała 8 osób podejrzanych o kradzieże z włamaniami do hurtowni z chemią rolną i wielkotowarowych gospodarstw rolnych na terenie województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Proceder mógł trwać nawet kilkanaście lat, a łączne szkody mogły przekroczyć 1,5 mln zł. W ramach przeszukań służby odnalazły broń palną. Zabezpieczyły hurtowe ilości ś.o.r. Szajka okradała gospodarstwa wielkości od 100 do 1000 ha. Grasowała nocą, najczęściej po północy. Wybierała najlepsze i najdroższe środki, tanie po rozpakowaniu – wylewała, żeby zatrzeć ślady. Chemia sprzedawana była kilkadziesiąt kilometrów od miejsca rabunku. Kupowali ją rolnicy. Na trop przestępstwa policji pomogli trafić okradzeni rolnicy, którzy zainstalowali monitoring. Jak nam się udało nieoficjalnie ustalić, w procederze mogli uczestniczyć przedstawiciele handlowi firm zaopatrujących rolnictwo oraz rolnicy jako pośrednicy w tym „handlu”.



– Środki oferował rolnik rolnikowi, za pół ceny, jako rzekoma okazja – usłyszeliśmy od kilku naszych Prenumeratorów. Sprawę wykryły policyjne psy wyspecjalizowane w szukaniu narkotyków i dopalaczy. Zatrzymani liczą od 38 do 45 lat. Oprócz rolniczej chemii i dopalaczy psy dotarły do zapasów broni i amunicji.

r e k l a m a


W działaniach, ogromnego wsparcia udzielili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji.

Prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku przedstawił siedmiu zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się włamaniami i kradzieżą środków ochrony roślin. Dodatkowo niektórzy podejrzani usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania broni i amunicji czy obrotu znacznymi ilościami narkotyków. Łącznie podejrzanym przedstawiono czterdzieści trzy zarzuty. Zarzucane im przestępstwa zagrożone są karą do 15 lat pozbawienia wolności, karą grzywny oraz przepadkiem korzyści majątkowych osiągniętych z przestępstwa.
Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec sześciu podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy. Wobec dwóch podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju, zakazu kontaktowania się z pozostałymi osobami podejrzanymi w sprawie oraz dozór policji.



Sprawa jest rozwojowa, śledczy sprawdzają m.in. czy podejrzani nie mają innych przestępstw na swoim koncie. Policjanci analizują sprawy kradzieży z włamaniami, w których występuje podobny sposób działania, ustalają także kto był odbiorcą skradzionego towaru.



Fot. CBŚP
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Policja odzyskała zabytkowego Massey Fergusona z 1957 roku

Dwóch włamywaczy przed dwoma tygodniami z jednego z garaży ukradli elektronarzędzia oraz zabytkowy ciągnik Massey Ferguson z 1957 roku. Po ponad tygodniu udało odzyskać się maszynę, a co ze sprawcami?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Francusko-hiszpańskie porachunki. Co jest powodem kłótni między rolnikami?

Do tej pory miały miejsce już dwa ataki francuskich rolników na hiszpańskie ciężarówki. Najpierw wino, a następnie pomidory – ciężarówki wiozące te produkty, zostały splądrowane przez Francuzów. Co wywołało oburzenie rolników?

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Dwa auta uderzyły w drzewo, rolnik dostanie mandat. Jakie kary za zabrudzenie drogi?

  Każdej jesieni i wiosny powraca temat „brudnych dróg”. Rolnicy mają obowiązek posprzątać zanieczyszczoną drogę wyjazdową z własnego pola. Najczęściej na drogach mamy do czynienia z błotem i obornikiem wywiezionym na kołach ciągnika. Co się stało w tym przypadku? Jaka kara grozi za brud na drodze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)