Niebezpieczny manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego we mgle [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niebezpieczny manewr wyprzedzania ciągnika rolniczego we mgle [FILM]

18.11.2022autor: Karol Pomeranek

Na YouTube pojawił się kolejny filmik rejestrujący niebezpieczne zdarzenie na drodze. Do tragedii nie doszło najprawdopodobniej tylko dlatego, że kierujący ciągnikiem rolniczym poruszał się częściowo poboczem drogi. W przeciwnym razie kierowcę busa czekałoby czołowe zderzenie z ciężarówką. Zresztą zobaczcie sami.

O tym, że wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów nie trzeba kierowcom przypominać. Zwłaszcza we mgle, gdy widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 metrów. Problem poruszył ostatnio portal brd24.pl, publikując jednocześnie filmik.

– Kierowca ciężarówki nagrał niebezpieczną sytuację na wąskiej drodze. Warunki były trudne – mgła ograniczała widoczność do ok. 20-40 m. W pewnym momencie w tej mgle ukazał się kierowca busa, który zjechał na przeciwny pas, bo wyprzedzał ciągnik rolniczy jadący jego pasem ruchu – czytamy.

„Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność”

Manewrowi wyprzedzania poświęcony jest paragraf 24 „Prawa o ruchu drogowym”. Wynika z niego, że kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
  • kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
  • kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
– Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla, hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.
r e k l a m a

Kiedy nie wolno wyprzedzać na jezdni?

Kiedy – poza kilkoma wyjątkami – zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni. Takie sytuacje mamy trzy:
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
Zobacz materiał wideo:

fot.: Pixabay
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kronika policyjna

Kosztowne wyprzedzanie pojazdu wolnobieżnego w Biedrusku [VIDEO]

Mandat w wysokości 1,7 tys. zł i 20 punktów karnych otrzymała kierująca skodą fabią, która wyprzedzała pojazd wolnobieżny na podwójnej ciągłej i przejściu dla pieszych. Tymczasem mogła tej niebezpiecznej i zarazem kosztownej sytuacji uniknąć.

czytaj więcej
Aktualności

Ciągnik rolniczy zderzył się z toyotą. Ranna została jedna osoba

Na drodze w Korniaktowie Południowym, w woj. podkarpackim doszło do niebezpiecznego wypadku ciągnika Fendt oraz osobówki. Jedna osoba wymagała opieki medycznej. 

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Francusko-hiszpańskie porachunki. Co jest powodem kłótni między rolnikami?

Do tej pory miały miejsce już dwa ataki francuskich rolników na hiszpańskie ciężarówki. Najpierw wino, a następnie pomidory – ciężarówki wiozące te produkty, zostały splądrowane przez Francuzów. Co wywołało oburzenie rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)