Kto powinien leczyć krowę - lekarz weterynarii czy rolnik?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto powinien leczyć krowę - lekarz weterynarii czy rolnik?

15.07.2022

Niedobór lekarzy weterynarii i zbyt surowe przepisy zagrażają dobrostanowi zwierząt. Jak rozwiązać problem niedoboru lekarzy terenowych i zapobiegać chorobom w swoim stadzie?  

Trudno zagwarantować zwierzętom zdrowie i pierwszą pomoc, skoro brakuje lekarzy weterynarii do opieki indywidualnej nad chorymi krowami. Aby uzupełnić luki w świadczeniu opieki zdrowotnej w praktyce, profesorowie uniwersyteccy oraz niektórzy lekarze weterynarii wzywają do stworzenia lepszych uregulowań prawnych.

W jaki sposób niedobór lekarzy weterynarii i dobrostan zwierząt są ze sobą powiązane?

Zimmer: Zgodnie z interpretacją aktualnej rzeczywistości prawnej urzędów weterynaryjnych – wcale nie ma takich powiązań! Obecność lekarza weterynarii w oborze jest wymagana, ale tylko przy chorobie. Przez to, że nie ma wystarczającej liczby lekarzy weterynarii zajmujących się zwierzętami gospodarskimi, mamy problem logistyczny związany z dobrostanem zwierząt – priorytet mają sytuacje kryzysowe, przez co dużą liczbę prostych przypadków nie można leczyć wystarczająco wcześnie. Prowadzi to w konsekwencji do większego cierpienia zwierząt.
r e k l a m a

Czy w przyszłości producenci mleka powinni sami leczyć swoje krowy?

Zimmer:Nie! Rolnik nie może zastąpić lekarza weterynarii. Jednak dzięki intensywnej współpracy między nimi, rolnik jest w stanie leczyć standardowe choroby, takie jak mastitis lub gorączka mleczna. Dla nas, lekarzy weterynarii, szczególnie ważne jest ciągłe kształcenie i szkolenie producentów mleka, aby lepiej rozumieli swoje zwierzęta.

Kto decyduje o tym, która terapia jest teraz właściwa?

Zimmer: Współpracujemy wg schematów decyzyjnych, przy ich pomocy producenci mleka stawiają jednoznaczne diagnozy i rozpoczynają leczenie. Ponadto, możliwości cyfrowe (pomiary aktywności, zachowania podczas przeżuwania) są również wykorzystywane do potwierdzenia diagnozy. Obecnie producenci mleka są często dobrze wyszkoleni i potrafią profesjonalnie posługiwać się stetoskopem. Oferujemy również odpowiednie kursy szkoleniowe. Ponadto, nasi partnerzy na całym świecie są dostępni przez całą dobę. Wsparcie może być trojakiego rodzaju: telefonicznie lub analizując komunikat wideo/zdjęcie wysłane i wreszcie jeśli wymaga tego sprawa – na miejscu. To jedyny sposób, żeby zapobiegać cierpieniu zwierząt.

-mw-
fot. Andrzej Rutkowski

Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 3/2022 na str. 48. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie: Zamów prenumeratę.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojciechowski: im więcej dobrostanu, tym więcej unijnych dopłat dla polskich rolników

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski omówili zmiany, jakie Polska powinna wprowadzić do Krajowego Planu Strategicznego, by jeszcze bardziej premiować rolników podwyższających dobrostan zwierząt i dbających o środowisko.

czytaj więcej

Kuriozalne kary dla rolników za obciążanie pryzm kiszonkowych oponami. Polska Federacja interweniuje

Widok pryzm kiszonkowych pokrytych folią i starymi oponami nie jest w gospodarstwach mlecznych, ani niczym nowym, ani szczególnie zaskakującym. Zaskakuje za to kara, jaką może nałożyć na nieświadomego rolnika Główny Inspektorat Ochrony Środowiska za wykorzystanie zużytych opon bez wymaganego zezwolenia. Maksymalnie może ona bowiem wynosić aż 1 mln złotych!  

czytaj więcej

Jak wygląda najpiękniejsza mleczarnia świata?

W znanym z wielu zabytków niemieckim Dreźnie można zwiedzić mleczarnię, a dokładnie sklep, w którym na przełomie XIX/XX wieku dojono krowy i to na oczach klientów! Dresden Molkerei Gebrüder Pfund uznawana jest za najpiękniejszą mleczarnię na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)