Z czego wynika szybkość i skuteczność Revysolu w zwalczaniu chorób zbóż?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Z czego wynika szybkość i skuteczność Revysolu w zwalczaniu chorób zbóż?

28.11.2019autor: Marek Kalinowski

Firma BASF wiąże z nią, a konkretnie z Revysolem, wielkie nadzieje. Są pierwsze zarejestrowane fungicydy, w tym pierwszy w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami na konferencjach i spotkaniach polowych, ta wybitna substancja czynna rozpoczyna karierę i będzie ona trwała wiele lat.

Z artykułu dowiesz się

  • Jak Revysol działa na grzyby?
  • Co daje przewagę nowej substancji wobec standardowych triazoli?
  • Jaki fungicyd zawiera w swoim składzie Revysol i do ochrony przed jakimi chorobami jest zalecany?
Pierwszy zarejestrowany z Revysolem, to fungicyd zbożowy do zabiegów T1. Trwają prace rejestracyjne nad kolejnymi fungicydami z udziałem Revysolu do ochrony zbóż, innych roślin uprawnych oraz warzyw.

Co sprawia, że nowa molekuła jest rewolucyjna w zwalczaniu chorób?

Wiosną br. (13 czerwca 2019 roku) wyjaśniali to rolnikom m.in. dr Jarosław Nadziak i Miłosz Piotrowski na poletkach doświadczalnych w Centrum Kompetencji w Pągowie.

r e k l a m a
To co sprawia, że jest to rozwiązanie rewolucyjne, to pewność skuteczności zwalczania sprawców chorób – mówi dr Jarosław Nadziak. – Ta substancja w porównaniu z niektórymi triazolami wiąże się z patogenem 100 razy silniej, co jest dokładnie zbadane w doświadczeniach. – Ta siła wynika ze specyficznej budowy Revysolu, którego molekuła dopasowuje się do struktury patogenu. Revysol może tworzyć tzw. strukturę haka, którym chwyta i wiąże się ze sprawcą choroby i go oczywiście zabija.

Szybkość i moc działania produktu jest niesamowita – mówi Miłosz Piotrowski. – W doświadczeniach w 9. dni po inokulacji pszenicy septoriozą paskowaną liści zastosowaliśmy Revysol i po kolejnych 9. dniach od aplikacji oceniliśmy skuteczność substancji. Rozprawiła się z septoriozą praktycznie w 100%, co podkreśla szybkość jej działania i doskonałe działanie interwencyjne. Revysol działa też długo. Zwalcza bardzo dobrze także odporne szczepy septoriozy paskowanej liści.

Rolnikom odwiedzającym w czerwcu br. Centrum Kompetencji BASF w Pągowie, informacje o Revysolu i poletka pszenicy chronione z jego udziałem, prezentował Miłosz Piotrowski
  • Rolnikom odwiedzającym w czerwcu br. Centrum Kompetencji BASF w Pągowie, informacje o Revysolu i poletka pszenicy chronione z jego udziałem, prezentował Miłosz Piotrowski

Chroni i dopinguje roślinę

Z przeprowadzonych badań wynika, że Revysol w 5 godzin od aplikacji jest w 50% wchłonięty przez rośliny i już działa. Inne standardowe triazole ten sam poziom wchłonięcia osiągają po 25 godzinach od aplikacji. Revysol w dawce 150 g substancji/ha po 50. dniach od aplikacji jest jeszcze skuteczny w ok. 90%. To daje nowej molekule olbrzymią przewagę. To wszystko przebadano, stwierdzono i zapewne wielu rolników przetestuje nowy produkt wiosną przyszłego roku. Jak pisaliśmy tydzień temu, pierwszy fungicyd zawierający Revysol uzyskał w Polsce zezwolenie ministra. To Revycare zawierający Revysol (konkretnie jest to substancja mefentriflukonazol) i F500 (piraklostrobina). Fungicyd będzie dostępny w produkcie RevyFlex, na który składa się właśnie Revycare oraz fungicyd Flexity 300 SC (zawiera metrafenon).

Produkty doskonale się uzupełniają. Revycare to specjalista w zwalczaniu: septoriozy paskowanej liści, rdzy brunatnej, rdzy żółtej, rynchosporiozy, plamistości siatkowej jęczmienia i ramularii, a Flexity: mączniaka prawdziwego zbóż i traw, łamliwości źdźbła zbóż i traw oraz plamistości siatkowej jęczmienia. RevyFlex to zatem doskonałe rozwiązanie w zbożach na pierwszy zabieg T1, tym bardziej, że działa od 5 st. C, a to przy zmiennych warunkach termicznych wczesną wiosną jest bardzo ważne.

Dr Jarosław Nadziak podkreśla też pozytywny wpływ tego rozwiązania (dzięki piraklostrobinie) na fizjologię chronionych roślin. Ten efekt był bardzo widoczny w tym i w ubiegłym roku z suszą i upałami. Rośliny są chronione przez tę substancję przed sprawcami chorób, ale także lepiej wykorzystują wodę, lepiej pobierają azot, uzyskują większą powierzchnię liści. Substancja redukuje też etylen prowadzący do starzenia się organów i ogranicza poparzenia słoneczne roślin.

Skuteczność potwierdzona w łanie

Rolnicy, którzy odwiedzili w br. Centrum Kompetencji BASF w Pągowie, wiosną mogli porównać działanie Revysolu w odmianie pszenicy podatnej na septoriozę, mączniaka, rdzę brunatną i rdzę żółtą. Na poletku kontrolnym tej odmiany zostały tak naprawdę dwa liście mogące asymilować. Septorioza i rdza brunatna zrobiły swoje i w ocenie wykonanej zgodnie z procedurami doświadczalnictwa, na kontroli zostało ok. 30% zielonej masy liści. Poletko tej samej odmiany chronione Revysolem było w stanie wręcz idealnym. Zielone były nawet dolne liście, do których dociera ograniczona ilość światła i które naturalnie zasychają. Tutaj wg oceny zgodnej z procedurami doświadczalnictwa, ilość zielonej masy Miłosz Piotrowski ocenił na mocne 90%. Poletek z różnymi kombinacjami ochrony było wiele. Zaprezentowano także program ochrony na przyszłość, w którym nową molekułę (z różnymi partnerami) stosowano w zabiegu T1 i T2. Na tych poletkach zieloność łanu była jeszcze większa.

Do testów z nową substancją czynną celowo wybrano odmianę pszenicy podatną na choroby, zwłaszcza na septoriozę paskowaną liści
  • Do testów z nową substancją czynną celowo wybrano odmianę pszenicy podatną na choroby, zwłaszcza na septoriozę paskowaną liści
Marek Kalinowski
Zdjęcia: Marek Kalinowski
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak podnieść efektywność azotu z nawozów?

Wśród pięciu głównych i nadrzędnych czynników wzrostu roślin prof. dr hab. Witold Grzebisz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wymienia: dwutlenek węgla, światło, temperaturę, wodę i azot.

czytaj więcej

Rolnicza folia biodegradowalna. Jakie inne pomysł ma BASF na rolnictwo?

Na początku listopada 2019 roku w Centrum Nauki Kopernik, odbyła się konferencja „BASF dla planety”. Wydarzenie zorganizowano pod patronatem Global Compact Network Poland i UNEP GRID Warszawa, wieloletnich partnerów BASF Polska w działaniach na rzecz realizacji celów zrównoważonego rozwoju.

czytaj więcej

Innowacje w DNA firmy BASF

Rolnictwo dzięki nowym technologiom, innowacjom i po części za sprawą nowych restrykcyjnych przepisów, zmienia się na naszych oczach. W tych zmianach uczestniczy i nakreśla kierunki rozwoju rolnictwa także firma BASF. Stara się przy tym prowadzić biznes odpowiedzialny społecznie, o czym mówiono na Konferencji BASF Media Event, która odbyła się 10 października w Nunhem (Holandia).

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)