Jak odpowiednio nawozić uprawy i jednocześnie chronić wodę? Weź udział w szkoleniu
Jak przygotować dobry plan nawozowy, nawozić zgodnie z Programem azotanowym, ochraniać wody powierzchniowe i jednocześnie uzyskać odpowiedni plon? Takie zagadnienia będą poruszane podczas szkolenia „Gospodarka nawozowa a ochrona wód” organizowanego przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Jak wziąć w nim udział?
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w najbliższym czasie rozpoczyna cykl 3 szkoleń pt. „Gospodarka nawozowa a ochrona wód” w formie on-line, kierowanych do rolników, mieszkańców wsi, doradców rolnych, szkół rolniczych oraz innych zainteresowanych tematem zrównoważonego nawożenia. Szkolenia realizowane są w ramach projektu o tym samym tytule.
Stanowią one odpowiedź na problemy zgłaszane przez doradców rolnych i rolników z zakresu nawożenia, żywienia roślin i zwierząt, wpływu związków azotu na zdrowie człowieka oraz rozwiązań wynikających z wdrażania Programu Azotanowego.
Szkolenia prowadzone będą przez ekspertów z dziedziny nawożenia, hodowli zwierząt i ekonomiki.
Każde ze szkoleń będzie trwało około 6 godzin lekcyjnych.
Uczestnictwo w szkoleniach jest bezpłatne.
Podczas pierwszego szkolenia, planowanego na 7 grudnia 2022 r., przybliżone zostaną procesy chemiczne, fizyczne i fizjologiczne biorące udział w cyklach obiegu azotu i przepływu fosforu, a zwłaszcza:
- Procesy glebowe i żywienie roślin jako źródła rozpraszania azotu i fosforu.
- Procesy atmosferyczne i żywienie zwierząt jako źródła rozpraszania azotu i fosforu.
- Znaczenie rozpraszania azotu i fosforu dla procesów wodnych, środowiska, bioróżnorodności i zdrowia człowieka.
Szczegółowy program oraz formularz rejestracyjny na szkolenie dostępny jest na naszej stronie internetowej: www.fdpa.org.pl/gn1
Drugie szkolenie obejmie tematy rozpraszania związków azotu i fosforu z działalności rolniczej, a szczególnie:
- Straty azotu i fosforu w produkcji roślinnej oraz dobre praktyki redukcji ich rozpraszania.
- Straty azotu i fosforu w produkcji zwierzęcej oraz dobre praktyki redukcji ich rozpraszania związków.
- Bilans azotu i fosforu w gospodarstwie (na powierzchni pola, u wrót gospodarstwa).
Ostatnie z cyklu szkoleń dotyczyć będzie dobrych praktyk produkcyjnych dla redukcji rozpraszania związków N i P w tym:
- Bilansowanie dawek pokarmowych zwierząt pod kątem rozpraszania N i P.
- Bilans składników pokarmowych w żywieniu roślin- Prezentacja programu Inter-Naw.
- Działania Planu Strategicznego dla WPR w zakresie poprawy jakości wód, gleb i powietrza oraz ochrony przyrody
Podczas szkoleń zaprezentowana zostanie również multimedialna wersja broszury „Gospodarka nawozowa a ochrona wód”.
W ramach projektu powstała broszura, która została przygotowana przez interdyscyplinarny zespół ekspertów z dziedziny medycyny, zdrowia człowieka, ale także specjalistów od uprawy, nawożenia oraz zootechniki. Publikacja trafiła już do wszystkich Wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego, które będą ją upowszechniać podczas spotkań z rolnikami, szkoleń, warsztatów, targów i innych wydarzeń. Zainteresowanych elektroniczną formą broszury odsyłamy do naszej strony internetowej https://www.fdpa.org.pl/gospodarka-nawozowa.
Innowacyjnym elementem broszury są infografiki, stanowiące część publikacji i skrót graficzny tematów poruszanych w ramach poszczególnych rozdziałów. Każda z nich jest samodzielną informacją obrazującą dany problem. Nowością jest także multimedialna wersja broszury, która stanowi jej syntezę. Dzięki interaktywnej formie może stanowić atrakcyjną metodę edukacji dla nauczycieli szkół rolniczych, uczniów oraz rolników.
Ostatnim etapem projektu będą spotkania informacyjne z rolnikami. Planujemy 10 spotkań dla ok. 250 uczestników, a ich głównym tematem będzie zrównoważone nawożenie jako metoda ochrony wód.
Więcej informacji na temat szkoleń będzie pojawiać się na bieżąco na stronie:
https://www.fdpa.org.pl/gospodarka-nawozowa
Zachęcamy do śledzenia naszej strony oraz Facebook’a, gdzie pojawiać będą się na bieżąco terminy kolejnych szkoleń oraz linki do formularzy rejestracyjnych.
Materiał opracowany przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w ramach operacji pn. „Gospodarka nawozowa a ochrona wód” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Najważniejsze tematy