Czy stosowanie glifosatu będzie dalej możliwe? Ważna ocena wydana
Europejska Agencja Chemikaliów oceniła, że glifosat nie jest rakotwórczy. Czy to oznacza, że stosowanie tego herbicydu będzie nadal możliwe?
ECHA: glifosat nie jest rakotwórczy
Komitet Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA ds. Oceny Ryzyka ponownie stwierdził, że glifosat nie jest rakotwórczy. Pierwszy raz taką ocenę wydal w 2017 roku, a teraz ją podtrzymał.
- Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dowodów naukowych Komitet ponownie stwierdza, że klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione - poinformowała ECHA.
Natomiast Agencja nadal uważa glifosat za szkodliwy dla oczu i toksyczny dla organizmów wodnych.
- Komitet doszedł do wniosku, że należy zachować istniejące klasyfikacje glifosatu jako substancji, która powoduje poważne uszkodzenie oczu i jest toksyczna dla organizmów wodnych z długotrwałymi skutkami – podała ECHA w komunikacie prasowym. Ta klasyfikacja jest zgodna z klasyfikacją przedstawioną już przez cztery państwa członkowskie UE w czerwcu 2021 roku.
Czy stosowanie glifosatu będzie nadal możliwe?
Ocena ECHA zostanie teraz uwzględniona w kompleksowej analizie ryzyka przeprowadzonej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). EFSA chce zakończyć tę procedurę do połowy 2023 roku. Zezwolenie UE na stosowanie glifosatu wygasa w grudniu 2022 roku. Obecnie rozważane jest tymczasowe przedłużenie obecnego zezwolenia.
Decyzja EFSA nie oznacza jednak, że zakaz stosowania glifosatu nie jest brany pod uwagę. Ostatecznie ponowna autoryzacja zależy od głosowania państw członkowskich UE. Opinie i oceny agencji UE służą jedynie jako pomoc w podejmowaniu decyzji.
oprac. dm, ksz, na podst. ECHA, topagrar.com
Najważniejsze tematy