Czy stosowanie glifosatu będzie dalej możliwe? Ważna ocena wydana
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy stosowanie glifosatu będzie dalej możliwe? Ważna ocena wydana

01.06.2022

Europejska Agencja Chemikaliów oceniła, że glifosat nie jest rakotwórczy. Czy to oznacza, że stosowanie tego herbicydu będzie nadal możliwe?

ECHA: glifosat nie jest rakotwórczy

Komitet Europejskiej Agencji Chemikaliów ECHA ds. Oceny Ryzyka ponownie stwierdził, że ​​glifosat nie jest rakotwórczy. Pierwszy raz taką ocenę wydal w 2017 roku, a teraz ją podtrzymał. 

- Na podstawie szeroko zakrojonego przeglądu dowodów naukowych Komitet ponownie stwierdza, że ​​klasyfikowanie glifosatu jako czynnika rakotwórczego nie jest uzasadnione - poinformowała ECHA.

Natomiast Agencja nadal uważa glifosat za szkodliwy dla oczu i toksyczny dla organizmów wodnych.

- Komitet doszedł do wniosku, że należy zachować istniejące klasyfikacje glifosatu jako substancji, która powoduje poważne uszkodzenie oczu i jest toksyczna dla organizmów wodnych z długotrwałymi skutkami – podała ECHA w komunikacie prasowym. Ta klasyfikacja jest zgodna z klasyfikacją przedstawioną już przez cztery państwa członkowskie UE w czerwcu 2021 roku.

r e k l a m a

Czy stosowanie glifosatu będzie nadal możliwe?

Ocena ECHA zostanie teraz uwzględniona w kompleksowej analizie ryzyka przeprowadzonej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). EFSA chce zakończyć tę procedurę do połowy 2023 roku. Zezwolenie UE na stosowanie glifosatu wygasa w grudniu 2022 roku. Obecnie rozważane jest tymczasowe przedłużenie obecnego zezwolenia.

Decyzja EFSA nie oznacza jednak, że zakaz stosowania glifosatu nie jest brany pod uwagę. Ostatecznie ponowna autoryzacja zależy od głosowania państw członkowskich UE. Opinie i oceny agencji UE służą jedynie jako pomoc w podejmowaniu decyzji.

oprac. dm, ksz, na podst. ECHA, topagrar.com

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Glifosat wykryty w miodzie. Rolnik musi zapłacić pszczelarzowi gigantyczne odszkodowanie

W Niemczech w miodzie pszczelarza wykryto wysoką zawartość glifosatu. Teraz rolnik z sąsiedniego gospodarstwa będzie musiał zapłacić olbrzymie odszkodowanie. To pierwszy w historii taki wyrok sądu.   

czytaj więcej

Ochrona liścia flagowego. Kiedy i czym wykonać zabieg T2 w pszenicy?

Przed nami kontynuacja ochrony pszenicy przed chorobami, czyli zabieg T2. Kiedy i czym wykonać ten oprysk, by roślinom zapewnić zdrowie i osiągnąć wysoki plon?

czytaj więcej

31-latek brał łapówki za lewe przeglądy techniczne opryskiwaczy. Przesłuchano 760 rolników!

Prokuratura wie o 760 rolnikach, którzy korzystali z usług tego diagnosty. W niektórych przypadkach podejrzenia śledczych okazywały się trafne. W innych nie. Łódzka policja prosi o zgłaszania się kolejnych osób, u których diagnosta dokonywał przeglądów opryskiwaczy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)