Compo Expert w Grupie Azoty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Compo Expert w Grupie Azoty

15.02.2020autor: Marek Kalinowski

Produkty firmy Copo Expert są przez polskich rolników dobrze znane, ale nie każdy wie, że to już polska firma, bo od ponad roku jest częścią Grupy Azoty. Oferta nawozów dolistnych i nawozów specjalistycznych jest szeroka, a w br. na nasz rynek trafią też nawozy z inhibitorami nitryfikacji i inhibitor nitryfikacji do stosowania z RSM. Planom firmy i nowym produktom poświęcona była konferencja prasowa Compo Expert Polska sp. z oo.

Zakup firmy Compo Expert oraz powstanie Departamentu Handlu Segmentu Agro Grupy Azoty to bardzo ważne wydarzenia w Grupie Azoty – mówi Piotr Zarosiński - dyrektor kooperacyjny Departamentu Handlu Segmentu Agro Grupa Azoty. – Sensowne jest prowadzenie jednej polityki handlowej dlatego powstał wspomniany Departament. Unikamy dzięki temu konkurencji wewnętrznej. Jest jedna polityka marketingowa, jedna polityka handlowa w kraju i w eksporcie.

Najlepsza decyzja ostatnich lat

A po co Grupa Azoty kupiła Compo Expert? Jak mówił Piotr Zarosiński – Grupa Azoty produkuje bardzo dobre, ale niezbyt zaawansowane technologicznie nawozy i musi konkurować z bardzo podobnymi formami produktów wytwarzanych w różnych miejscach świata. Dodatkowo producenci europejscy muszą stosować bardziej rygorystyczne standardy mające wpływ na ceny nawozów. Produkty Compo Expert są inne i biznes tych produktów ciągle rozwija się na całym świecie.

r e k l a m a
Po ponad roku od zakupu firmy widać synergię Compo Expert z produktami Grupy Azoty i zdaniem Piotra Zarosińskiego zakup tej firmy był jedną z najlepszych decyzji biznesowych ostatnich lat. Dzięki temu Grupa Azoty zwiększyła portfolio produktów o bardziej specjalistyczne, wzbogacone o inhibitory, otoczkowane, bezchlorkowe, do zaprawiania materiału siewnego, ale także biostymulatory i korektory pH. Oprócz wyraźnego zwiększenia portfolio produktów Grupa Azoty zabezpieczyła się w pewnym sensie przed zmianami w przepisach i w prawie dotyczącym ograniczenia stosowania lub zakazu stosowania np. mocznika bez inhibitora ureazy.

Do stabilizowania i ochrony azotu

Compo Expert oraz Grupa Azoty ustaliły plan działań na najbliższych 5 lat i ważną jak nie najważniejszą jego częścią jest rozwijanie i wprowadzanie nowych technologii produkcji nawozów azotowych z inhibitorami i rozwój sektora nawozów specjalistycznych. Ciekawe dwie nowości z portfolio Como Expert trafią na polski rynek od tegorocznej wiosny. To NovaTec One i NovaTec 26. NovaTec One jest stabilizatorem azotu, opartym na inhibitorze nitryfikacji DMPP, który stosuje się łącznie z płynnymi nawozami azotowymi, np. RSM (roztworem saletrzano-mocznikowym). Zalecenia dotyczące stosowania wraz z RSM zależą od rodzaju nawozu i zawartości w nim azotu, a dokładne informacje można znaleźć na stronie internetowej Compo Expert. Dla RSM 28% zalecana dawka NovaTec One to 8,1 l na 1000 l nawozu RSM 28% (lub 6,3 l na 1000 kg RSM 28%) NovaTec 26 to natomiast granulowany nawóz azotowy z siarką i inhibitorem nitryfikacji DMPP. Nawóz zawiera 26% azotu całkowitego (7,0% to azot azotanowy, 19% to azot amonowy), 13,0% S (32% SO3) siarki rozpuszczalnej w wodzie i 0,8% DMPP (3,4-Dimethylpyrazolphosphate) w odniesieniu do zawartości azotu amonowego. Nawóz zalecany jest przez producenta do ogólnego stosowania w uprawach rolniczych, a szczególnie do podstawowego nawożenia azotem oraz siarką rzepaku ozimego, ziemniaków, buraków cukrowych, pszenicy ozimej i w kukurydzy.

Jak działają inhibitory?

Azot to podstawowy pierwiastek plonotwórczy. Nawożenie tym składnikiem w sposób zdecydowany i jednoznaczny wpływa zarówno na wysokość, jak i na jakość plonu. Efektywne wykorzystanie azotu jest bardzo istotne i wymaga innowacyjnych rozwiązań. Zastosowanie inhibitora nitryfikacji DMPP pozwala sprostać coraz surowszym ograniczeniom prawnym w kwestii stosowania nawozów. DMPP blokuje działanie bakterii Nitrosomonas, przerywając proces nitryfikacji na okres do ok. 3 miesięcy. Powoduje to stabilizację formy amonowej azotu. A jaka jest różnica między inhibitorem ureazy stosowanej w mocznikach, a inhibitorem nitryfikacji. Inhibitory ureazy działają na formę mocznikową, wpływają na enzym katalizujący hydrolizę mocznika (ureazę) do formy amonowej, zapewniają ochronę formie mocznikowej do 10 dni, działają na powierzchni gleby. Natomiast inhibitory nitryfikacji działają na formę amonową (pośrednio również na mocznikową), zapewniają działanie azotu od 1. do 3. miesięcy, ograniczają straty związane z wymywaniem i ulatnianiem azotu, działają również w glebie.

Na pamiątkowym zdjęciu pracownicy Compo Expert uczestniczący w konferencji. Od lewej: Piotr Zabuski – prezes zarządu Compo Expert Polska sp. z o.o., Panos Chamakiotis – Regional Director EMEA w Compo Expert GmbH, Piotr Zarosiński –dyrektor kooperacyjny Departamentu Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty, Sinan Incegoz – General Manager Exports w Compo Expert GmbH, dr Agnieszka Krawczyk – menedżer ds. Agronomii – Dział Korporacyjny Handlu Segmentu Agro – Grupa Azoty i Jakub Lis – Product & Marketing Manager Compo Expert Polska sp. z o.o.
  • Na pamiątkowym zdjęciu pracownicy Compo Expert uczestniczący w konferencji. Od lewej: Piotr Zabuski – prezes zarządu Compo Expert Polska sp. z o.o., Panos Chamakiotis – Regional Director EMEA w Compo Expert GmbH, Piotr Zarosiński –dyrektor kooperacyjny Departamentu Handlu Segmentu Agro w Grupie Azoty, Sinan Incegoz – General Manager Exports w Compo Expert GmbH, dr Agnieszka Krawczyk – menedżer ds. Agronomii – Dział Korporacyjny Handlu Segmentu Agro – Grupa Azoty i Jakub Lis – Product & Marketing Manager Compo Expert Polska sp. z o.o.
Marek Kalinowski

autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mogą nawozić od 15 lutego. Ale terminy nawożenia trzeba określić na nowo

Jest taka decyzja i nowe rozporządzenie Rady Ministrów zezwalające na stosowanie nawozów azotowych w oziminach, uprawach trwałych, uprawach wieloletnich oraz na użytkach zielonych od 15 lutego. Ale pamiętajmy – to jedyna zmiana i tylko na okres wiosny 2020 r. Należy podkreślić, że to oczekiwane przez wszystkich rolników uelastycznienie terminu stosowania nawozów azotowych wywalczył Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który skierował apel poparty wieloma argumentami do Jana Krzysztofa Ardanowskiego – ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Marka Gróbarczyka – ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Mateusza Morawieckiego – prezesa rady ministrów, a także do Janusza Wojciechowskiego – komisarza UE ds. rolnictwa.

czytaj więcej

Syngenta zainteresowała się żużlem. Została sponsorem Mirosława Jabłońskiego

Znany wszystkim kibicom żużla zawodnik Mirosław Jabłoński, po 3 latach współpracy pożegnał się z klubem GTM Start Gniezno, by od nowego sezonu 2020 wystartować w barwach klubu Orzeł Łódź.

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)