Bio(różnorodna) współpraca na rzecz zapylaczy firm Bayer i Siemens
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Bio(różnorodna) współpraca na rzecz zapylaczy firm Bayer i Siemens

04.09.2021autor: Marek Kalinowski

Kwietna łąka dla owadów zapylających, z nasion ponad 30 gatunków roślin miododajnych ufundowanych przez Bayer, wyrośnie przed warszawską siedzibą firmy Siemens. To przykład współpracy obu firm przy promowaniu bioróżnorodności.

Łąkę wysiano na obszernym terenie przy ul. Żupniczej (Praga-Południe). Tworzą ją różnorodne gatunki roślin miododajnych – m.in. len, mak polny, chaber bławatek, nagietek, słonecznik, niezapominajka, cynia, facelia, powój trójbarwny. Rośliny te – stanowiące naturalne źródła pokarmu dla pszczół, trzmieli i motyli – będą kwitnąć aż do pierwszych mrozów.
r e k l a m a

Bayer i Siemens łączą siły, by wspierać bioróżnorodność

Wspieranie bioróżnorodności jest jednym z priorytetów działań firmy Bayer w zakresie rolnictwa zrównoważonego. To szerokie pojęcie firma rozumie jako podejmowanie działań minimalizujących wpływ rolnictwa na środowisko, przy zachowaniu opłacalności pracy rolników i zapewnieniu społecznej akceptacji. Niezwykle istotne dla skuteczności takich działań jest realizowanie ich również w lokalnej skali. Kwietną łąkę wysiali sami pracownicy firmy Siemens.
 
– W Siemens Polska zwracamy ogromną uwagę na kwestie środowiskowe, w które wolontariat w zakresie wspierania bioróżnorodności świetnie się wpisuje. To zgodne z naszą nową zrównoważoną strategią, mówiącą o dbaniu o dobro planety – mówi Cezary Mychlewicz, dyrektor marketingu w Siemensie.

– W zeszłym roku przy naszej siedzibie ustawiliśmy ule, w których zamieszkały trzy pszczele rodziny, a którymi opiekuje się nasz pracownik – doświadczony pszczelarz. Już wtedy założyliśmy, że wysiejemy dla naszych pszczół łąkę. Udało nam się pozyskać wewnętrzny grant w ramach programu wolontariackiego i dodatkowo wsparcie zewnętrznego partnera, firmy Bayer. Przedstawiciele firmy podzielili się z nami doświadczeniami i radami, jak przygotować grunt pod zasiew, jak go wykonać, a także ufundowali nasiona.
 
– Cieszymy się, że Bayer i Siemens łączą siły, by wspierać bioróżnorodność – mówi dr Michał Krysiak, manager ds. rolnictwa zrównoważonego w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji.

To nie jedyny prośrodowiskowy projekt firmy Bayer

– Bayer od lat, również w Polsce, prowadzi projekty wspierające owady pożyteczne, doradza i udostępnia nasiona roślin pyłko- i nektarodajnych. Wobec zmian klimatycznych, których doświadcza dziś świat, liczy się każdy, nawet najmniejszy obszar kwitnących roślin, stanowiący bazę pokarmową dla zapylaczy – także w miastach.
 
Tak wygląda kwietna łąka Bayera dla owadów zapylających
  • Tak wygląda kwietna łąka Bayera dla owadów zapylających

Saszetki z nasionami 30 gatunków miododajnych otrzymało od firmy Bayer także wielu rolników. Firma promuje bioróżnorodność m.in. w swoich Centrach Doradztwa Technicznego odwiedzanych przez rolników

  • Saszetki z nasionami 30 gatunków miododajnych otrzymało od firmy Bayer także wielu rolników. Firma promuje bioróżnorodność m.in. w swoich Centrach Doradztwa Technicznego odwiedzanych przez rolników
Marek Kalinowski za informacją Bayer
Zdjęcia: Marek Kalinowski, Bayer
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na czym polega program dekarbonizacji firmy Bayer?

Zgodnie z założeniami politycznymi Zielonego Ładu UE, głównym celem programu dekarbonizacji rolnictwa firmy Bayer jest walka ze zmianą klimatu poprzez ustanowienie na poziomie gospodarstw takich praktyk rolniczych w obszarze emisji dwutlenku węgla, które przyniosą korzyści dla całego łańcucha wartości. Na czym będzie polegał Program Węglowy firmy Bayer?

czytaj więcej
Aktualności

Niemcy: gigantyczna eksplozja w pobliżu siedziby Bayera, są ranni

Do gigantycznej eksplozji doszło dziś przed południem na terenie zakładów chemicznych Chempark  w niemieckim Leverkusen, gdzie siedziby ma m. in. Bayer i Lanxess.

czytaj więcej

Rozwiązania cyfrowe wspierają technologie Bayera

W połowie czerwca br. w Centrum Doradztwa Technicznego Bayer w Pordenowie (powiat malborski) – w formie spotkania polowego na plantacji Bayer zaprezentował innowacje produktowe rozwijane w ofercie dla rolnictwa w sezonie 2020–2021.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)