Zebrać słonecznik bez strat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zebrać słonecznik bez strat

28.03.2022autor: Tomasz Czubiński

Choć do siewów słonecznika mamy jeszcze kilka tygodni, to rolnicy, którzy dopiero zaczynają przygodę z gatunkiem, zastanawiają się czym i jak mam to zebrać? Okazuje się, że jest to wyjątkowo elastyczna roślina pod względem wymaganej techniki zbioru. Można ja kosić zwykłym hederem, przystawką kukurydzianą oraz są na rynku specjalne przystawki słonecznikowe.

Z artykułu dowiesz się

Jak zebrać słonecznik bez strat?
Która metoda zbioru słonecznika jest najbardziej wydajna?

Różnice między technologią zbioru mają jednak wpływ na dwa ważne parametry: wydajność pracy i ryzyko strat.

Pod względem pierwszego czynnika najszybsze są przystawki słonecznikowe. Okazuje się jednak, że jest ich na rynku kilka typów. Technologia ta jednak powoduje, że po przejeździe kombajnu pozostają na polu nieskoszone długie łodygi. Zatem jeśli planuje się szybką uprawę po słoneczniku, konieczna jest talerzówka lub mulczer. Jeśli jednak mamy czas to łodygi dość szybko kruszeją i zabieg ten nie jest wymagany.

Zbiór słonecznika zwykłym, zbożowym hederem, najlepiej wyposażonym w stół do rzepaku, także jest możliwy. Tutaj jednak ryzyko strat jest wyższe, a i wydajność pozostawia wiele do życzenia. Nie ma jednak tutaj wpływu szerokość międzyrzędzi w jaki zasiano słonecznik. Warto w tej technologii nieco zmodyfikować nagraniacz poprzez zasłonięcie lub zdemontowanie jego zębów. Ma to na celu uniknięcie nabijania na nie koszyczków słonecznika.

Przystawka kukurydziana to kompromis między ograniczaniem strat a wydajnością. To także dobry wybór z ekonomicznego punktu widzenia u osób, które sieją słonecznik w międzyrzędach co 75 cm. Taki sposób wymaga także modyfikacji przystawki – trzeba wymienić łańcuchy i zainstalować specjalny nóż. Zaletą tej metody jest niewątpliwie mulczowanie pozostawianych łodyg (o ile kombajn jest w to wyposażony). Wadą natomiast jest mniejsza wydajność w porównaniu do przystawki słonecznikowej.

Jaki sposób zatem wybrać? Jak ustawić parametry młocarni kombajnu? Jak określać termin zbioru? Informacje na ten temat znajdując się w reportażach w temacie specjalnym pr. Słonecznik wschodząca gwiazda lekkich gleb, a szczególnie w reportażu u Pana Dariusza Klusko od str. 132.

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trwają siewy słonecznika. Czy na tej roślinie da się zarobić w tym roku?

Rośnie zainteresowanie rolników uprawą słonecznika. Na polach w wielu regionach kraju trwają siewy tej rośliny. Z uwagi na sytuację rynkową i wojnę w Ukrainie jest duża szansa na to, że uprawa słonecznika będzie w tym roku opłacalna. 

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)