Z biogazowni także na pole
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Z biogazowni także na pole

16.12.2021autor: Jacek Daleszyński

Biogazownie oprócz dostarczania energii elektrycznej wytwarzają też produkty uboczne, jak poferment. Najlepiej zastosować go w celach nawozowych. Czy pod tym względem warto się nim interesować?

Rolnicy coraz częściej poszukują alternatywnych dla nawozów mineralnych źródeł składników pokarmowych roślin. W takiej sytuacji najprościej jest sięgnąć po nawozy naturalne, tj. obornik, gnojowicę, gnojówkę i pomiot. Niestety, możliwość skorzystania z tych źródeł składników pokarmowych może być ograniczona.
Polskie rolnictwo jest zróżnicowane regionalnie. W regionach, w których znajdują się gospodarstwa z intensywną produkcją zwierzęcą, nie brakuje nawozów naturalnych. Natomiast w regionach, w których dominują gospodarstwa specjalizujące się w produkcji roślinnej, obserwowane są niedobory nawozów naturalnych, a ich ceny poszybowały w górę wzorem nawozów mineralnych.

Poferment – nowa gwiazda?

Aktualna sytuacja stwarza więc możliwość rozpropagowania wśród rolników nawozowego wykorzystania pofermentu z biogazowni rolniczych. Co prawda od lat wzbudza on wiele kontrowersji i obaw co do jego działania na rośliny i glebę, ale w aktualnej sytuacji poferment może być doskonałym źródłem składników dla roślin.
Poferment jest płynną, brunatną substancją, pozostająca po procesie fermentacji metanowej różnych materiałów (substratów) organicznych. Fermentacja metanowa prowadzona jest w biogazowniach rolniczych produkujących biogaz, wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.
W Samodzielnym Zakładzie Chemii Rolniczej i Środowiskowej SGGW w Warszawie od lat prowadzimy badania, dotyczące oceny wartości nawozowej różnych pofermentów, uzyskiwanych w warunkach laboratoryjnych oraz pochodzących z krajowych i zagranicznych biogazowni rolniczych. Ich wyniki potwierdzają wysoką wartość nawozową pofermentu. Należy jednak zaznaczyć, że jest ona uzależniona od jego rodzaju, a dokładniej od rodzaju materiałów organicznych używanych w biogazowni.

r e k l a m a
Cechami charakterystycznymi pofermentów są:
  • wysokie pH (powyżej 7),
  • zawartość suchej masy ok. 3–9% zbliżona do zawartości suchej masy w gnojowicy,
  • zawartość materii organicznej powyżej 70% suchej masy,
  • wąski stosunek C : N = 8–30 : 1,
  • duży udział bezpośrednio dostępnych dla roślin form składników pokarmowych w ogólnej ich zawartości.


Więcej na ten temat przeczytasz w styczniowym wydaniu „top agrar Polska”.



jd, fot. Daleszyński
autor Jacek Daleszyński

Jacek Daleszyński

<p>redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągniki

Pierwszy polski bio-ciągnik coraz bliżej

Nie jest tajemnicą, że prowadzenie działalności rolniczej pochłania bardzo dużo paliwa. To zaś pociąga za sobą ostatnio coraz większe wydatki. Firma Eastern Trade Center, właściciel marki Agromilka, pracuje nad pomysłem, który nie tylko wpisuje się w proekologiczne trendy, ale także pozwoli rolnikom oszczędzać na drogim paliwie. O czym mowa?

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)