Spór zbożowy. Dlaczego nie doszło jeszcze do rozmów między polskimi a ukraińskimi rolnikami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Spór zbożowy. Dlaczego nie doszło jeszcze do rozmów między polskimi a ukraińskimi rolnikami?

27.09.2023autor: Tomasz Czubiński

Dyskusja dotycząca wprowadzenia zakazu importu ukraińskiego zboża przez Polskę, Słowację i Węgry po wygaśnięciu restrykcji unijnych powoli podąża ku rozwiązaniu. Polscy i ukraińscy ministrowie wzięli się za głowy i siadają za wspólny stół by omówić i znaleźć rozwiązanie po tym jak kolejne komentarze (często nieprawidłowo potraktowane) podwyższają temperaturę na linii Kijów – Warszawa.

– Stworzenie korytarza solidarnościowego tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie – zaznaczył w rozmowie z PAP minister rolnictwa Robert Telus, pytany o próbę rozwiązania kryzysu z Ukrainą. Słowa polskiego ministra wybrzmiały po tym jak jego ukraiński odpowiednik zwrócił się do niego, by podjąć rozmowy w sprawie zboża.

Polska oczekuje od Ukrainy wycofania skargi z WTO. Resort rolnictwa proponuje stworzenie korytarza solidarnościowego, by zboże nie wpływało do Polski. Razem z tym Polacy bronią własny rynek i własnego rolnika przed ukraińskimi holdingami operującymi setkami tysiącami hektarów zaznaczając, że unijna gospodarka rolna opiera się na małych i średnich gospodarstwach, które nie są w stanie konkurować z ukraińskimi gigantami. Ponadto są one często są kierowane z zewnątrz.

– Chcemy by nasze rozwiązanie doprowadziło do tego by zboże ukraińskie nie wjeżdżało do Polski, nie zakłócało naszego rynku, a jechało w tranzycie. My pomagaliśmy w tranzycie, w eksporcie z Ukrainy pomagaliśmy, bo wiemy, że to trzeba robić. Ale na pewno nie pozwolimy, by zboże ukraińskie trafiało na polski rynek i zakłócało polski rynek rolniczy – dodał Telus.

r e k l a m a
Co na to sami rolnicy? Kto może reprezentować interesy przeciętnego Kowalskiego z Podkarpacia na rozmowach z ukraińskim MHP, Kernelem czy innymi potężnymi firmami? Stowarzyszenia rolnicze czy związki? Czy powinno w ogóle dojść do spotkania na takim dolnym poziomie?

Na pewno podobne konsultacje nie zaszkodziłyby i pomogłyby przelać światło na dyskusję z innej perspektywy. Razem z tym nie warto zapominać że sytuacja polskiego biznesu i ukraińskiego jest diametralne różna. W Ukrainie trwa regularna wojna z zaminowaniem pól uprawnych, ostrzałem terminali zbożowych i zabieraniem do wojska zdolnych do pracy na polu. Ukraina stała się poligonem walki o zachodnie wartości i demokrację przyjmując cały ciężar zniszczeń porównywalnych do tych, które Europa odczuła podczas II wojny światowej. Cały problem pojawił się przez blokowanie przez Rosję akwenu Morza Czarnego i ograniczenia możliwości milionów ton ukraińskiego zboża do Afryki i Bliskiego Wschodu drogą morską. Dlatego podejmując ostre decyzje warto brać do uwagi te wszystkie aspekty i szukać rozwiązań akceptowalnych przez Ukrainę i Polskę.

Zobacz koniecznie: Embargo na ukraińskie zboże będzie zniesione? Pojawiły się propozycje po rozmowach R. Telusa i M. Solskiego



Marek Sztejer
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Litwa przejmuje kontrole ukraińskiego zboża

– Od jutra kontrole transportów z Ukrainy będą mogły odbywać się w portach litewskich – poinformował minister Robert Telus, podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Jak zaznaczył, tranzyt zboża z Ukrainy się zwiększy, ale nie zagraża to polskiemu rolnictwu.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)