Słonecznik zagrożony nadmiarem wody – jak sobie z tym radzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Słonecznik zagrożony nadmiarem wody – jak sobie z tym radzić?

06.09.2023autor: Tomasz Czubiński

W tym roku w Polsce rolnicy zasiali mniej słonecznika (ponad 54 tys. ha), niż w rekordowym roku 2022 (ponad 64 tys. ha). Mimo to w wielu rejonach Polski rośliny wyglądają bardzo dobrze i rokują wysoki plon. Zagraża im jednak nadmiar wody z ostatnich opadów.

Główną przyczyną strat może być nie sama woda, ale wywołana wilgocią szara pleśń (na zdjęciu).

Szara pleśń na słoneczniku - wczesne objawy (fot. Tomasz Czubiński)
Drugi powód strat to rozmięknięta gleba i ryzyko wtórnego wylegania. Niemały problem stanowi w tym sezonie zgnilizna twardzikowa

Zgnilizna twardzikowa - objawy na koszyczkach (zamieranie) (fot. Tomasz Czubiński)

Zgnilizna twardzikowa - objawy na dolnym odcinku łodygi (fot. Tomasz Czubiński)
O ile na wyleganie korzeniowe z rozmoczonej gleby nie ma sposobu, to można zapobiegać chorobom grzybowym, a zatem zmniejszać straty przez nie powodowane. Niestety chorobom zapobiega się, a nie je likwiduje w chwili wystąpienia warunków wilgotnych. Zabiegi na zgniliznę twardzikową trzeba było wykonać pod koniec pakowania i w fazie kwitnienia. Szarej pleśni zapobiega się pod koniec kwitnienia i na początku dojrzewania. Natomiast częściową ochroną przed wyleganiem zapewnia odmiana i technologia siewu. O tym trzeba było pamiętać kilka miesięcy temu.
Teraz pozostaje nam jedynie czekanie na dobre warunki do dojrzewania i zbioru. Prognozy pokazują, że w wielu miejscach szykuje się taka pogoda. Oby się sprawdziły! Natomiast na przyszłość trzeba wiedzieć zawczasu jak zapobiegać i minimalizować ryzyko niepowodzenia. Prowadzą do tego dwie drogi:
Zapraszam do wysłuchania zaproszenia na Dzień Słonecznika organizatora i pasjonata słonecznika, rolnika z Pągowa, Dariusza Klusko. 

r e k l a m a


tcz
autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Słonecznik tańszy w produkcji od rzepaku co najmniej o 2 tys. zł

Chociaż powierzchnia uprawy słonecznika w tym roku spadła w porównaniu do ubiegłego o ok. 10 tys. ha, to nadal cieszy się on popularnością, szczególnie że jest tani w produkcji. Między innymi o tym rozmawialiśmy podczas Dnia Słonecznika 15 września. 

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)