Słonecznik na żywo w Wojciechowie - co pokazały firmy?
W ubiegły piątek, 9 września 2022 r., pod Namysłowem miało miejsce spotkanie na polach słonecznika u Pana Dariusza Klusko. Pogoda dopisała, zwiedzający także.
Choć dzień wcześniej spadł obfity deszcz, a wieczorem znowu popadało, to od rana w piątek pogoda była idealna do zwiedzania pól. Nic zatem dziwnego, że dopisali zwiedzający, a firmy prezentujące odmiany i technikę stanęły na wysokości zadania.
- Po podsumowaniu list osób, które rejestrowały się przed wejściem na pole wiemy, że odwiedziło nas ponad 500 osób ponad ludzi z firm – mówi Dariusz Klusko. Rolnik zapowiada, że pod koniec września przystąpi do zbioru poletek słonecznika. Wówczas zaprasza po raz drugi na obserwację zbioru, a co ważniejsze ważenie plonu.
W spotkaniu oprócz licznych firm hodowlano-nasiennych i oferujących sprzęt wspomagający zbiór wzięli też naukowcy. Jako goście przybyli naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego, m.in. dr inż. Dariusz Suszanowicz i dr Sabina Macioszek, którzy planują opracować technologię łuskania nasion z niełupek słonecznika z polskich pól.
Wykład wygłosił dr hab. Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił głównie o metodach zwalczania chwastów. Zakomunikował, że od niedawna mamy możliwość legalnego stosowania w słoneczniku na chwasty dwuliścienne herbicydu pogłównie, ale tylko w odmianach odpornych na tribenuron metylu w tzw.
O planowanym terminie zbioru powiadomimy w osobnym komunikacie. Zatem warto obserwować nasz portal.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z dni słonecznika w wypowiedzią Pana Dariusza Kluski oraz prezentacją odmian poszczególnych firm, które zgodziły się udzielić nam wywiadu.
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy