Optymalna ilość wody w glebie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Optymalna ilość wody w glebie

27.10.2019autor: Janusz Biernacki

Chociaż najczęściej mówi się obecnie o skutkach kolejnej suszy, to jest w kraju wiele pól, na których wiosną i jesienią tworzą się kłopotliwe zastoiska wody. Problem ten można jednak rozwiązać.

Niemal co roku brakuje roślinom wody w trakcie wegetacji. Na niektórych polach bardzo kłopotliwy jest także jej wiosenny i jesienny nadmiar, dlatego muszę kontrolować poziom jej rezerw w glebie – mówi Paweł Barczak z miejscowości Wybranowo (woj. kujawsko-pomorskie), gospodarujący na glebach kl. II i III, których ma najwięcej oraz niewielki areał kl. IV.

Jego rozwiązanie objęło pierwszej kolejności pole o dużym potencjale produkcyjnym. Była to kwatera z glebą kl. III, na której jesienią i wczesną wiosną zazwyczaj stagnowała woda na dość dużym areale. – Było jednym z gorszych do uprawy i w plonowaniu, a doprowadziłem je do stanu jednego z najlepszych i najwydajniejszych w gospodarstwie – stwierdza z  satysfakcją rozmówca. Stan ten osiągnął poprzez samodzielne ułożenie w glebie drenów z węży w oplocie polipropylenowym i niemal całoroczne kontrolowanie ilości wody odprowadzanej do rowu melioracyjnego. Do tego zadania niezbędna była zaczepiana do ciągnika koparka łańcuchowa z laserowym niwelatorem, kontrolującym spadek spływów układanych automatycznie węży drenarskich

Cały reportaż z tego korzystnego dla gospodarstwa rozwiązania znajdziesz w wydaniu 11/2019 „top agrar Polska”. Polecam.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza 2019 – nowy termin składania wniosków o pomoc suszową

Minister rolnictwa postanowił wydłużyć te termin składania wniosków o pomoc suszową do 15 listopada. Jak na razie na konta poszkodowanych rolników trafiło ok. 400 mln złotych dopłat z tytułu pomocy suszowej. 

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)