Oferta odmian słonecznika
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Oferta odmian słonecznika

21.03.2022autor: Janusz Biernacki

Duże obecnie zainteresowanie rolników materiałem siewnym słonecznika sprawia, że powierzchnia jego uprawy może w tym roku dwukrotnie przekroczyć ubiegłoroczny areał i osiągnąć pułap ok. 40 tys. ha, znacząco wyprzedzając soję.

Jedną z perspektywicznych upraw w kraju jest obecnie słonecznik. Funkcjonujących na naszym rynku kilkanaście firm hodowlano-dystrybucyjnych oferuje całkiem pokaźną liczbą odmian. Są one podzielone na trzy grupy agrotechniczne: konwencjonalne, do uprawy w technologii expres, tj. tolerujące tribenuron metylowy oraz w wariancie clearfield – odporne na herbicydową s.cz. imazamoks. Duża ich część wykazuje ponadto odporność na pasożytniczą roślinę, zwaną zarazą słonecznika. Być może nie wszystkie odmiany z pełnej oferty firm są w tym roku dostępne na naszym rynku, ale wiele z nich można będzie oglądać na poletkach demonstracyjnych. W kolejnym sezonie ułatwi to zapewne rolnikom podjęcie decyzji o ich uprawie w swoim gospodarstwie. 
Doświadczenia rozpoznawcze
Wyraźne zainteresowanie plantatorów tym gatunkiem sprawiło, że również COBORU rozpocznie w tym roku doświadczenia rozpoznawcze ze słonecznikiem w kilku lokalizacjach kraju. Przewiduje się udział ok. 10 firm hodowlano-dystrybucyjnych, a badaniom wartości gospodarczej, w tym wczesności dojrzewania, poddanych zostanie ok. 20 odmian słonecznika. Pochodzą one z unijnego katalogu CCA, gdyż nie ma aktualnie tego gatunku w Krajowym rejestrze.
W artykule przedstawiamy częściową ofertę odmian dostępnych na naszym rynku. Poprosiliśmy bowiem firmy o przysłanie informacji o 2–3 odmianach, a ich prezentację przedstawiamy w kolejności alfabetycznej poszczególnych hodowli. Są wśród nich: Agroyoumis, BASF, Corteva (Pioneer), IGP, KWS, Lidea, Limagrain, Mas Seeds (Maisadour), RAGT, Saatbau, Saaten-Union i Syngenta.
Zestaw wybranych odmian oraz krótkie ich charakterystyki agrotechniczne znajdziesz w nowym wydaniu 4/2022 „top agrar Polska”, na str. 124–127. 
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki

Trzy nowe odmiany ziemniaka w Krajowym rejestrze

Pod koniec stycznia br. odbyło się pierwsze posiedzenie w trybie online Komisji ds. Rejestracji odmian ziemniaka w kadencji 2022–2025.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)