r e k l a m a
Partnerzy portalu
CIPC – uciążliwa pozostałość w przechowalni
04.06.2020autor: Janusz Biernacki
Jedna z powszechniej stosowanych s.cz. w przechowalni ziemniaków – chloroprofam, CIPC – zapobiegający przedwczesnemu kiełkowaniu bulw, nie może być już użytkowana w takim przeznaczeniu. To dla towarowych producentów bulw duży kłopot.
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/989 z 17 czerwca 2019 r. s.cz. chloroprpofam (CIPC) stosowana powszechnie w przechowalniach ziemniaka, od 8 października 2020 r. nie może być już stosowana, przechowywana i neutralizowana. Przepis ten oznacza jednocześnie, że obiekty, urządzenia i sprzęt, które były wykorzystywane w procesie przechowywania ziemniaków muszą być wyczyszczone z jego pozostałości.
Rodzi się tu jednak problem, jak je dokładnie usunąć z elementów drewnianych, zakątków poddasza czy kanałów wentylacyjnych? UE wydała też zalecenia, jak należy zrealizować ten wymóg, jednak praktycy mają dużo wątpliwości, dotyczących skuteczności tych prac. Oto niektóre z sugestii:
r e k l a m a
- Przechowalnie muszą być wyczyszczone jak najszybciej, po opróżnieniu zbiorów z 2019 r.
- Czyszczenie pomieszczenia należy wykonać od góry do doły, tj. od dachu w kierunku podłogi.
- Najpierw należy usunąć osady przez czyszczenie na sucho (sprzątanie, odkurzanie z filtrem przeciwpyłowym HEPA lub węglowym), a następnie użyć myjek ciśnieniowych lub parowych.
- Przenośne elementy przechowalni należy wystawić na zewnątrz i po czyszczeniu poddać działaniu deszczu, wiatru i słońca.
- W miarę możliwości, ruchome elementy drewniane wymienić na nowe.
- Elementy metalowe, gumowe i tworzyw sztucznych należy dodatkowo zmyć wodą pod wysokim ciśnieniem.
- Przechowalnie po oczyszczeniu należy możliwie długo i intensywnie wietrzyć przed składowaniem nowych partii towaru.
- Wodę po myciu przechowalni i elementów pomocniczych powinno się zbierać i zutylizować, najlepiej w miejscach wyznaczonych do mycia opryskiwaczy.
Janusz Biernacki
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a