CIPC – uciążliwa pozostałość w przechowalni
r e k l a m a
Partnerzy portalu

CIPC – uciążliwa pozostałość w przechowalni

04.06.2020autor: Janusz Biernacki

Jedna z powszechniej stosowanych s.cz. w przechowalni ziemniaków – chloroprofam, CIPC – zapobiegający przedwczesnemu kiełkowaniu bulw, nie może być już użytkowana w takim przeznaczeniu. To dla towarowych producentów bulw duży kłopot.

Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/989 z 17 czerwca 2019 r. s.cz. chloroprpofam (CIPC) stosowana powszechnie w przechowalniach ziemniaka, od 8 października 2020 r. nie może być już stosowana, przechowywana i neutralizowana. Przepis ten oznacza jednocześnie, że obiekty, urządzenia i sprzęt, które były wykorzystywane w procesie przechowywania ziemniaków muszą być wyczyszczone z jego pozostałości.


r e k l a m a
Rodzi się tu jednak problem, jak je dokładnie usunąć z elementów drewnianych, zakątków poddasza czy kanałów wentylacyjnych? UE wydała też zalecenia, jak należy zrealizować ten wymóg, jednak praktycy mają dużo wątpliwości, dotyczących skuteczności tych prac. Oto niektóre z sugestii:
  • Przechowalnie muszą być wyczyszczone jak najszybciej, po opróżnieniu zbiorów z 2019 r.
  • Czyszczenie pomieszczenia należy wykonać od góry do doły, tj. od dachu w kierunku podłogi.
  • Najpierw należy usunąć osady przez czyszczenie na sucho (sprzątanie, odkurzanie z filtrem przeciwpyłowym HEPA lub węglowym), a następnie użyć myjek ciśnieniowych lub parowych.
  • Przenośne elementy przechowalni należy wystawić na zewnątrz i po czyszczeniu poddać działaniu deszczu, wiatru i słońca.
  • W miarę możliwości, ruchome elementy drewniane wymienić na nowe.
  • Elementy metalowe, gumowe i tworzyw sztucznych należy dodatkowo zmyć wodą pod wysokim ciśnieniem.
  • Przechowalnie po oczyszczeniu należy możliwie długo i intensywnie wietrzyć przed składowaniem nowych partii towaru.
  • Wodę po myciu przechowalni i elementów pomocniczych powinno się zbierać i zutylizować, najlepiej w miejscach wyznaczonych do mycia opryskiwaczy.
[bie]
autor Janusz Biernacki

Janusz Biernacki

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mszyce to narastający problem upraw ziemniaka

Seria ciepłych jesieni i łagodnych zimy stała się sprzymierzeńcem mszyc, w tym mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej, której osobniki można było obserwować minionej zimy na uprawach ozimin. Szkodniki te pojawiają się więc tej wiosny coraz wcześniej i coraz liczniej na plantacjach ziemniaka.

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)