Butroksidym upatrzyli sobie Australijczycy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Butroksidym upatrzyli sobie Australijczycy

28.09.2023autor: Tomasz Czubiński

Substancja butroksidym (ang. butroxydim) podobnie jak wcześniej opisywany alloksydym należy do grupy 1 (poprzednia klasyfikacja A). Butroksidym jest obecnie częściej spotykany w herbicydach na świcie, choć nie ma jej w UE.

Butroksidym należy do cykloheksanodionów (ang. cyclohexanedione), czyli herbicydów na chwasty jednoliścienne z rodziny traw – tzw. grminicydów z grupy tzw. -DIM. Pełna angielska nazwa chemiczna butroksidymu to 5-(3-butanoyl-2,4,6-trimethylphenyl)-2-[(E)-N-ethoxy-C-ethylcarbonimidoyl]-3-hydroxycyclohex-2-en-1-one – C24H33NO4. Schematyczny wzór strukturalny przedstawia grafika do tego artykułu. Butroksidym to związek herbicydów pobierany przez liście o działaniu układowym.

Historycznie substancja ta znajdowała się w herbicydach o nazwach np. Fusion Super WG, Factor, Falcon, Racer. Nazwy te jednak w naszej kulturze rolnej mogą mylić, gdyż w Polsce przyporządkowane są do nich inne substancje czynne. W Australii wprowadzane były one przez firmy np. CropCare, NuFarm, Adama.

Obecnie substancja zarejestrowana jest w Australii w herbicydzie Encode 500 WG wprowadzanym przez firmę Adama. Zarejestrowany jest w bobowarych (np. soja, orzeszki ziemne, ciecierzyca, fasola, groch, soczewica, łubin, wyka, koniczyna, lucerna) w ziołach, lnie, bawełnie, słoneczniku, rzepaku (canola). Zwalcza chwasty z rodziny traw, szczególnie życice, samosiewy zbóż, owies głuchy i inne. Stosuje się go zwykle od fazy dwóch liści chwastów do początku ich krzewienia. Zalecana dawka wynosi 40-90 g/ha.

W innym australijskim herbicydzie o nazwie Butroxydim 250 WG jest mniejsza koncentracja substancji czynnej. Zakres rejestracji jest podobny, ale dawka zalecana wynosi 80-180 g/ha. Także herbicyd Factor wprowadzany w Australii przez Nufarm zawiera 250 g/kg butroksidymu. Dawka zalecana wynosi też 80-180 g/ha i ma podobny zakres rejestracji w uprawach. Substancja ta znajduje się także w herbicydzie w Australii o nazwie Racer 250 (nie mylić z naszym Racerem zawierającym flurochloridon).

Pod względem zagrożenia dla środowiska substancja ta stwarza wg PubChem umiarkowane zagrożenie dla ssaków, ptaków, ryb i fauny glebowej, niskie dla pszczół. Umiarkowane zagrożenie dla człowieka.

tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Umowa o wolnym handlu pomiędzy UE i Australią: czy unijny rynek cukru i wołowiny jest bezpieczny?

Nie będzie umowy o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Australią. Kością niezgody stało się rolnictwo i żądania strony australijskiej na większy dostęp do unijnego rynku wołowiny, jagnięciny i cukru. To dobra informacja dla europejskich rolników.  

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)