Butroksidym upatrzyli sobie Australijczycy
Substancja butroksidym (ang. butroxydim) podobnie jak wcześniej opisywany alloksydym należy do grupy 1 (poprzednia klasyfikacja A). Butroksidym jest obecnie częściej spotykany w herbicydach na świcie, choć nie ma jej w UE.
Butroksidym należy do cykloheksanodionów (ang. cyclohexanedione), czyli herbicydów na chwasty jednoliścienne z rodziny traw – tzw. grminicydów z grupy tzw. -DIM. Pełna angielska nazwa chemiczna butroksidymu to 5-(3-butanoyl-2,4,6-trimethylphenyl)-2-[(E)-N-ethoxy-C-ethylcarbonimidoyl]-3-hydroxycyclohex-2-en-1-one – C24H33NO4. Schematyczny wzór strukturalny przedstawia grafika do tego artykułu. Butroksidym to związek herbicydów pobierany przez liście o działaniu układowym.
Historycznie substancja ta znajdowała się w herbicydach o nazwach np. Fusion Super WG, Factor, Falcon, Racer. Nazwy te jednak w naszej kulturze rolnej mogą mylić, gdyż w Polsce przyporządkowane są do nich inne substancje czynne. W Australii wprowadzane były one przez firmy np. CropCare, NuFarm, Adama.
Obecnie substancja zarejestrowana jest w Australii w herbicydzie Encode 500 WG wprowadzanym przez firmę Adama. Zarejestrowany jest w bobowarych (np. soja, orzeszki ziemne, ciecierzyca, fasola, groch, soczewica, łubin, wyka, koniczyna, lucerna) w ziołach, lnie, bawełnie, słoneczniku, rzepaku (canola). Zwalcza chwasty z rodziny traw, szczególnie życice, samosiewy zbóż, owies głuchy i inne. Stosuje się go zwykle od fazy dwóch liści chwastów do początku ich krzewienia. Zalecana dawka wynosi 40-90 g/ha.
W innym australijskim herbicydzie o nazwie Butroxydim 250 WG jest mniejsza koncentracja substancji czynnej. Zakres rejestracji jest podobny, ale dawka zalecana wynosi 80-180 g/ha. Także herbicyd Factor wprowadzany w Australii przez Nufarm zawiera 250 g/kg butroksidymu. Dawka zalecana wynosi też 80-180 g/ha i ma podobny zakres rejestracji w uprawach. Substancja ta znajduje się także w herbicydzie w Australii o nazwie Racer 250 (nie mylić z naszym Racerem zawierającym flurochloridon).
tcz
Tomasz Czubiński
<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>
Najważniejsze tematy