New Holland TL5 Acessível: traktor, który zmieni życie osób niepełnosprawnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

New Holland TL5 Acessível: traktor, który zmieni życie osób niepełnosprawnych

27.08.2023autor: Maryia Khamiuk

New Holland Agriculture, marka należąca do CNH Industrial, wprowadziła na rynek pierwszy na świecie traktor rolniczy dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością kończyn dolnych. Model TL5 Acessível, wyprodukowany w Brazylii, jest wyposażony w platformę podnośną i joystick, które umożliwiają operatorowi samodzielne wejście i wyjście z kabiny oraz sterowanie maszyną.

Traktor dla wszystkich

Zgodnie z wynikami Narodowego Badania Zdrowia przeprowadzonego w 2019 roku w Brazylii żyje 17,3 miliona osób powyżej drugiego roku życia, które mają jakąś niepełnosprawność (stanowią one 8,4% tej grupy wiekowej). Spośród nich 7,8 miliona ma ograniczoną sprawność fizyczną kończyn dolnych. Z całej liczby osób niepełnosprawnych w Brazylii 2,9 miliona zamieszkuje obszary wiejskie.


- Osoby niepełnosprawne, w tym osoby mieszkające i pracujące na wsi, chcą mieć autonomię, aby móc samodzielnie wykonywać swoje czynności. To jest główna zasada integracji. Jako marka oferująca pełną gamę produktów, New Holland poszerza swoją ofertę o traktor dostępny dla każdego. Pomoże to wyeliminować bariery, które dziś uniemożliwiają wielu rolnikom wejście na maszynę – mówi Eduardo Kerbauy, wiceprezes New Holland Agriculture dla Ameryki Łacińskiej.
r e k l a m a

Innowacyjne rozwiązania

Pierwszy raz koncepcja traktora zaprezentowana na Rural Coopavel i Expodireto Cotrijal w 2020 roku spotkała się z uznaniem publiczności i prasy. Ostateczny produkt został stworzony we współpracy z firmą zajmującą się mobilnością inkluzją Elevittá, Arteprima i Senai ze São Leopoldo (RS). Opracowanie traktora dostępnego TL5 wiązało się również z udziałem klienta New Holland, który porusza się na wózku inwalidzkim.


- Jako marka zaangażowana w poprawę ogólnego doświadczenia klienta, ten traktor powstał z realnych potrzeb wielu rolników, którzy odegrali kluczową rolę w opracowaniu ostatecznego produktu – podkreśla Flávio Mazetto, dyrektor ds. marketingu produktów New Holland Agriculture dla Ameryki Łacińskiej.

Wsparcie rządowe

New Holland starał się uczynić skomercjalizowaną jednostkę finansowo opłacalną. Zidentyfikowano możliwość skorzystania z linii finansowania rządowego Brazylii „Rota 2030” (Trasa 2030), która pochłania większość inwestycji na wsparcie i zachęcanie do projektów innowacyjnych w dziedzinie integracji społecznej.


Bazując na platformie traktora TL5, który jest wynikiem ponad dwudziestoletniego ciągłego rozwoju, TL5 Acessível jest oferowany w wersjach o mocy 80, 90 i 100 KM. Zakres jest uniwersalny i niezawodny, przeznaczony dla małych, średnich i rodzinnych gospodarstw rolnych. Oprócz nowych jednostek TL5, te z rocznika 2019 i nowszych mogą również być wyposażone w specjalną platformę.

Praktyczność, wszechstronność i funkcjonalność

Operator za pomocą pilota aktywuje funkcje platformy, ustawiając ją w pozycji odpowiedniej dla jego ruchu. Bezpieczny dostęp do platformy traktora zapewnia pas bezpieczeństwa, zestaw czujników monitorujących ruch i wzmocniona konstrukcja. Operator przy pomocy punktu podparcia przenosi się na siedzenie, skąd za pomocą joysticka steruje TL5, który jednocześnie włącza hamulec i sprzęgło, co gwarantuje bezpieczną pracę maszyny.



Nowy TL5 Acessível ma również dwie opcje sterowania. Operatorzy, którzy mają ograniczoną sprawność w kończynach dolnych i którzy potrzebują, aby elementy sterowania traktorem, takie jak hamulce, sprzęgło i przyspieszenie, były obsługiwane ręcznie. 

Niezawodność i wydajność

Traktor jest wyposażony w silnik New Holland S8000 MAR I, który ma doskonały stosunek momentu obrotowego do mocy, co przekłada się na znacznie większą siłę do użytku w polu. Skrzynia biegów z odwracaczem power shuttle zapewnia doskonałe skalowanie biegów, a silnik turbo intercooler i solidny system hydrauliczny gwarantują wydajność, siłę i produktywność na polu. Linia TL5 została specjalnie zaprojektowana, aby zapewnić większy komfort przy najniższych kosztach operacyjnych na rynku.


Fot. New Holland Agriculture
Mkh na podst. World-Agritech, New Holland Agriculture, tractornews.in, agenciadenoticias.ibge.gov.br
autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

„Jestem na plaży w Stegnie… zakopałem ciągnik”

W Internecie pojawił się filmik, w którym widać pracowników służb porządkowych na plaży w Stegnie. Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, niecodziennego problemu. Ciągnik rolniczy utknął na plaży, zakopany w piachu.

czytaj więcej
Wypadki rolnicze

Policjanci nie tylko od mandatów. Naprawiają też ciągniki

  Jak widać polscy policjanci są wszechstronni i nie tylko od dawania mandatów i ścigania złodziei. Tym razem pomogli staruszkowi w niecodziennej sytuacji.

czytaj więcej

DeLaval i John Deere łączą siły dla zrównoważonej produkcji mleka

Centrum Zrównoważonej Produkcji Mleka (Milk Sustainability Center – MSC), to cyfrowy ekosystem, którego celem jest pomaganie rolnikom w poprawie efektywności w produkcji mleka i zrównoważonego rozwoju ich gospodarstw. Stoją za nim firmy John Deere, DeLaval i Dairy Data Warehouse.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)