Ćwierć miliona siewników Amazone
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ćwierć miliona siewników Amazone

30.11.2019autor: Jan Beba

Ponad 250 tysięcy sprzedanych siewników, takim wynikiem może się pochwalić firma Amazone. Zobaczmy jak zmieniała się konstrukcja tych maszyn, począwszy od 1947 roku.

Początki historii siewników sięgają 1947 roku. Inż. Heinrich Dreyer wraz z P. Kademannem opracował wówczas pierwszy siewnik D1 o szerokości roboczej 2 m, który został wyposażony w koło wysiewające Elite do siewu nasion drobnych i normalnych. Jak podaje producent, siewnik ten zrewolucjonizował wysiew poplonów, ponieważ w porównaniu do ówczesnych siewników w D1 nie potrzeba było wymieniać kół wysiewających.

W 1966 roku połączono siewnik D4 z broną wahadłową RE wprowadzając po raz pierwszy na rynek aktywny agregat uprawowo-siewny. Następny model D7 z 1972 roku okazał się jednym z najlepiej sprzedających się siewników.

Wraz z wprowadzeniem RPD DrillStar w 1988 r. firma Amazone zaoferowała pierwszy wał oponowy jako alternatywę dla wałów metalowych, prętowych i zębatych. Wał oponowy gwarantował pasmowe zagęszczenie gleby, które jeszcze bardziej zoptymalizowano w 1998 roku dzięki wynalezieniu wału pierścieniowego.

Najnowszym osiągnięciem firmy z Gaste w dziedzinie mechanicznych agregatów uprawowo-siewnych jest Cataya z precyzyjnym systemem dozowania, napędzanym elektrycznie wałkiem wysiewającym i centralą regulacyjną do szybkiej regulacji i kalibracji systemu dozowania.

r e k l a m a

Siewniki pneumatyczne

Poza siewnikami mechanicznymi w 1995 r. do asortymentu dołączył segment siewników pneumatycznych. Podstawę stanowił tu zbiornik przedni z pneumatycznym dozowaniem oraz wałem w połączeniu z kultywatorem wirnikowym i ramą redlic z wałem oponowym. W ślad za tym poszły takie rozwiązania jak renomowany siewnik pneumatyczny nabudowany AD-P i dalsze optymalizacje do dzisiejszego siewnika Centaya. Siewnik Centaya posiada elektrycznie napędzany dozownik nasion i może być wyposażony w redlice dwutarczowe TwinTeC+ lub w redlice jednotarczowe RoTeC pro.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wydajniejsze agregaty uprawowo-siewne i narzędzia do biernej uprawy gleby, w 2001 r. wprowadzono pneumatyczny siewnik wielkopowierzchniowy Cirrus z biernie pracującymi narzędziami w szerokościach roboczych od 3 m do 6 m. Sztandarowym produktem tej serii jest niedawno zaprezentowany Cirrus-CC. Ma zbiornik ciśnieniowy o pojemności 4 tys. litrów z dwoma elektrycznymi dozownikami oraz dodatkowy odcinek transportowy umożliwiający jednoczesny transport dwóch różnych materiałów metodą Double-Shoot.

Kolejny kamień milowy zawdzięczamy wprowadzeniu siewnika do siewu bezpośredniego. Wynalezienie redlicy dłutowej umożliwiło od tego momentu siew bezpośredni na różnych nieuprawionych glebach. Poza Primera DMC, asortyment siewników wielkopowierzchniowych został poszerzony o siewniki z redlicami zębowymi Cayena i Condor, które zostały wprowadzone na rynek w ostatniej dekadzie. Dzięki specjalnym redlicom i dużym szerokościom roboczym do 15 m, oba siewniki zapewniają wysoką wydajność na różnych glebach.

Dodajmy, że firma Amazone oferuje szeroki zakres siewników w szerokościach roboczych od 2,5 m do 15 m dla różnych wielkości gospodarstw i do różnych gleb.

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Maszyny rolnicze

Rozsiewacze Amazone z nowym terminalem

Dla rozsiewaczy serii ZA-V firma Amazone oferuje teraz terminal EasySet 2 w klasie podstawowej jako alternatywę dla hydraulicznego uruchamiania zasuw.  W ten sposób eliminuje się przyłącza hydrauliczne do uruchamiania zasuw i wymagane jest jedynie podłączenie zasilania 12 V do komputera obsługowego.

czytaj więcej

Cenio – uniwersalny kultywator Amazone

Na targach Agritechnica 2019 firma Amazone wprowadziła na rynek nowy, 3-belkowy, kompaktowy kultywator Cenio, który uzupełnia ofertę zawieszanych kultywatorów Amazone.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego 2020 – będą zmiany zasad przyjmowania wniosków przez ARiMR!

Uwaga rolnicy! Rząd wprowadza nowe zasady przyjmowania wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Zmiany zaczną obowiązywać już od przyszłego roku i obejmą ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)