Pierwszeństwo do nabycia ziemi. Komu przysługuje?
Pan Łukasz z województwa łódzkiego zamierza sprzedać ziemię. Pyta, czy jego sąsiad ma rację mówiąc, że to jemu należy się prawo pierwszeństwa nabycia? Nasz prawnik odpowiada.
Pytanie Czytelnia: Kto ma pierwszeństwo do nabycia ziemi?
Zamierzam sprzedać ziemię. Sąsiad ostatnio oznajmił, że nawet gdy znajdę chętnego, on i tak ma prawo pierwszeństwo nabycia. Czy ma rację?
Odpowiedź adwokata: Pierwszeństwo nabycia oznacza, że określona osoba ma prawo kupić określoną rzecz przed innymi. Czym się różni od prawa pierwokupu?
Przypomnijmy najpierw, że pierwszeństwo nabycia oznacza, że określona osoba ma prawo kupić określoną rzecz przed innymi. Odróżnić je należy od prawa pierwokupu, które oznacza, że uprawniony może wstąpić do już zawartej umowy w miejsce kupującego, lecz na warunkach już ustalonych. Prawo rozporządzania ziemią rolną napotyka pewne ograniczenia, głównie wynikające z przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jednolity DzU 2022.1846). Można wśród nich wymienić: ograniczenie kręgu potencjalnych nabywców do rolników; konieczność uzyskania zgody administracyjnej na zbycie czy nabycie w określonych przypadkach (np. sprzedaż osobie niebędącej rolnikiem). Nie ma jednak w obowiązujących przepisach takiego, który dawałby pierwszeństwo nabycia ziemi rolnej sąsiadowi. Jeżeli zatem nie przysługuje mu prawo pierwokupu wynikające z przepisów bądź umowy dzierżawy, Czytelnik może sprzedać ziemię osobie trzeciej bez obaw.
Czytaj także: Jak przekazać gospodarstwo?
adw. Mikołaj Pomin
fot. envato.elements
adw. Mikołaj Pomin
Prawnik w redakcji "top agrar Polska".
Najważniejsze tematy