Pierwszeństwo do nabycia ziemi. Komu przysługuje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwszeństwo do nabycia ziemi. Komu przysługuje?

04.02.2023autor: adw. Mikołaj Pomin

Pan Łukasz z województwa łódzkiego zamierza sprzedać ziemię. Pyta, czy jego sąsiad ma rację mówiąc, że to jemu należy się prawo pierwszeństwa nabycia? Nasz prawnik odpowiada.

Pytanie Czytelnia: Kto ma pierwszeństwo do nabycia ziemi?

Zamierzam sprzedać ziemię. Sąsiad ostatnio oznajmił, że nawet gdy znajdę chętnego, on i tak ma prawo pierwszeństwo nabycia. Czy ma rację?

Odpowiedź adwokata: Pierwszeństwo nabycia oznacza, że określona osoba ma prawo kupić określoną rzecz przed innymi. Czym się różni od prawa pierwokupu?

Przypomnijmy najpierw, że pierwszeństwo nabycia oznacza, że określona osoba ma prawo kupić określoną rzecz przed innymi. Odróżnić je należy od prawa pierwokupu, które oznacza, że uprawniony może wstąpić do już zawartej umowy w miejsce kupującego, lecz na warunkach już ustalonych. Prawo rozporządzania ziemią rolną napotyka pewne ograniczenia, głównie wynikające z przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jednolity DzU 2022.1846). Można wśród nich wymienić: ograniczenie kręgu potencjalnych nabywców do rolników; konieczność uzyskania zgody administracyjnej na zbycie czy nabycie w określonych przypadkach (np. sprzedaż osobie niebędącej rolnikiem). Nie ma jednak w obowiązujących przepisach takiego, który dawałby pierwszeństwo nabycia ziemi rolnej sąsiadowi. Jeżeli zatem nie przysługuje mu prawo pierwokupu wynikające z przepisów bądź umowy dzierżawy, Czytelnik może sprzedać ziemię osobie trzeciej bez obaw.

Czytaj także: Jak przekazać gospodarstwo?

adw. Mikołaj Pomin
fot. envato.elements

autor adw. Mikołaj Pomin

adw. Mikołaj Pomin

Prawnik w redakcji "top agrar Polska".

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

5 nowych odmian ziemniaków na 2023 rok

Plantatorzy ziemniaków będą mogli wkrótce wybierać do uprawy spośród nowych odmian ziemniaka. Komisja zajmująca się rejestracją nowych odmian roślin uprawnych w COBORY dała zielone światło 5 nowym odmianom ziemniaków.

czytaj więcej
Porady prawne

Porządek przy posesji – jakie są obowiązki właściciela?

Pan Stefan z woj. małopolskiego pyta jakie obowiązki dot. porządku spoczywają na nim zimą. Jego gospodarstwo położone jest w środku wioski na skrzyżowaniu dróg, co oznacza, że łącznie ma prawie 150 m wzdłuż drogi, z czego blisko 80 m wzdłuż chodnika.

czytaj więcej
Porady prawne

Gospodarstwo przejęte od dziadków: czy wnuki muszą płacić alimenty?

Dziadkowie pana Arkadiusza z mazowieckiego wystąpili przeciwko niemu o alimenty, po wcześniejszym przekazaniu gospodarstwa. Czytelnik pyta, czy ich żądania są słuszne. Nasz prawnik odpowiada.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)