Zaczepiana owijarka Göweil G5012
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zaczepiana owijarka Göweil G5012

06.11.2020autor: Jan Beba

Zaczepiana owijarka G5012 marki Göweil przeznaczona jest do owijania bel o średnicy do 150 cm. Sprawdziliśmy ją zarówno w trakcie pracy na polu, jak i podczas owijania stacjonarnego.

Podobało nam się zaczepianie na TUZ zamiast dyszla, co przekłada się na sprawne prowadzenie maszyny po polu, która szybciej reaguje na ciasne skręty, co ułatwia podjechanie pod belę. Owijarka ma 2,8 m szerokości, więc w transporcie trzeba uważać i zachować dystans od krawędzi jezdni. Podczas pracy maszyna jest po prawej stronie ciągnika (hydraulicznie wychylany dyszel), więc wystarczy obrócić się przez ramię, by mieć pierwszorzędny widok na ramię załadowcze i stół owijarki.

Nie mieliśmy problemu z załadunkiem bel, które właściwie ustawiają się przed stołem do owijania, nawet przy nieprecyzyjnym podjechaniu. Plus za zasobnik na 6 rolek folii (plus dwie na obrotowych ramionach), co łącznie 8 rolkami pozwala owinąć około 250 bel.
Podczas zaczepiania do wpięcia jest pięć przewodów hydraulicznych. Z przodu jest rozdzielacz z pięcioma dźwigniami, odpowiedzialnymi za wszystkie funkcje maszyny – przydatne podczas pracy stacjonarnej, jak i przygotowania maszyny do pracy. Producent wyposażył owijarkę w bezprzewodowy sterownik.

Do obsługi służy dźwignia krzyżowa i cztery dobrze oznaczone przyciski. Można więc go bez trudu wykorzystać w trybie owijania stacjonarnego, sterując pracą owijarki, np. z ładowarki. Niestety, przy słabej baterii pilot traci zasięg i maszyna zatrzymuje pracę – bezpieczniejszy byłby wariant z zasilaniem przewodowym. Bardziej rozbudowana jednostka sterująca przy maszynie pozwala m.in. na regulację liczby warstw folii i pokazuje błędy systemu, dzięki czemu możemy szybko zdiagnozować usterkę.
Podparty na kole stawiacz bel bardzo dobrze radzi sobie na równej łące, zarówno na postoju, jak i podczas jazdy. Nieco gorzej stawiacz wywiązywał się ze swoich zadań na skłonach i pagórkach. Szkoda, że owijarka nie miała monitoringu zerwania folii (opcja). Przydałaby się też możliwość jednoczesnego owijania i pobierania następnej beli.

top agrar polska

autor Jan Beba

Jan Beba

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Owijarka Krone EasyWrap: 36 razy na minutę!

Nowością w ofercie Krone jest EasyWrap 150. To owijarka do okrągłych bel o średnicy od 1,00 m do 1,50 m pracująca w trybie solo. 

czytaj więcej

Aparat owijający w Pöttinger Impress Profi poprawi jakość paszy

Firma Pöttinger w prasach zwijających Impress Profi wprowadza aparat do owijania siatką lub folią płaszczową.

czytaj więcej
Testy

Kultywator wielobelkowy Kuhn Prolander [TEST 7 maszyn]

W teście 7 maszyn do ultrapłytkiej uprawy jedynym kultywatorem był wielobelkowy Kuhn Prolander. Jak maszyna jest zbudowana i jak poradziła sobie w uprawie pożniwnej do 5 cm? Sprawdź wyniki porównania!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)