Test profi: prasa zwijająca Claas Variant 485 RC Pro
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Test profi: prasa zwijająca Claas Variant 485 RC Pro

14.11.2019autor: dr Piotr Łuczak

Variant 485 RC Pro to prasa zwijająca ze zmienną komorą prasowania. Bele mogą mieć średnicę od 0,90 do 1,80 m. Szerokość komory prasowania ma typowy rozmiar, czyli 1,20 m. Zobacz, jak maszyna wypadła w teście profi.

Prasa Variant 485 RC Pro ma wzmocniony napęd i łańcuchy o średnicy 1 1/4 cala. Model  z oznaczeniem 465 ma te same cechy, ale prasuje bele o średnicy do 1,55 m. Pozostałe wyposażenie i opcje są w dużym stopniu identyczne dla wszystkich modeli serii. Prasa standardowo sprzęgana jest z ciągnikiem na górnym zaczepie. W opcji jest zaczep kulowy o średnicy 80 mm (cena netto 1750 zł).

Dyszel prasy Variant

Dyszel można dostosować do wysokości połączenia z ciągnikiem za pomocą belki z otworami. Niestety, na testowanej przez redakcję profi maszynie nie było wystarczających możliwości ustawienia. Otwory rozmieszczono tak, że nie można było optymalnie zamocować prasy na większych ciągnikach. 

Z tego powodu geometria nie była odpowiednia, co ograniczyło głębokość roboczą podbieracza. W ostatnim czasie Claas rozwiązał ten problem przez wyprofilowanie dyszla. Bardzo podobała nam się przestrzeń w miejscu zaczepiania maszyny. W przypadku łańcuchów przytrzymujących podbieracz ważne jest, aby pamiętać o zawieszeniu ich podczas pracy, w przeciwnym razie osłona wałka przekaźnikowego zostanie szybko uszkodzona.

r e k l a m a
Uchwyt kabli jest dobry i elastyczny, co z jednej strony zapobiega uszkodzeniom, a z drugiej jest zbyt słaby, aby utrzymać, np. węże hydrauliczne. Dzięki długiemu dyszlowi nawet ciasne zakręty nie stanowią problemu dla maszyny.

Drabina i XtraWide

Drabina jest składana, a jej stopnie sięgają wystarczająco nisko ku dołowi. Platforma jest na tyle duża, że można na niej bezpiecznie pracować. Jeśli traktorzysta jest wysoki, może z dołu włożyć siatkę na maszynę. 
Zakładanie jej jest bardzo proste i szybkie. Płytki dystansowe pozwalają dobrze ustawić siatkę. Dzięki spiralnemu walcowi, który ciągnie siatkę na całej szerokości, dociera aż do krawędzi beli (XtraWide). Noga podporowa jest składana i nie koliduje z dużymi pokosami. 

Z prawej strony maszyny umieszczono układ elektryczny, hydraulikę, zespół wiążący i jest miejsce na dwie kolejne rolki siatki. Jest tu dość ciasno, więc łatwo gromadzą się zanieczyszczenia, a czyszczenie jest utrudnione. Regularnego czyszczenia wymaga w szczególności pazur blokujący komorę z siatką.
Zasobnik z siatką znajduje się również po prawej stronie. Byłoby idealnie, gdyby istniał mały schowek na dostarczane seryjnie narzędzia. Niestety, na Variancie nie ma na nie miejsca.

Pod lewą osłoną znajdują się łańcuchy napędowe, centralny układ olejenia i opcjonalny, automatyczny układ centralnego smarowania, sterowany elektrycznie…
Szerzej o prasie w teście profi w numerze 5/2019. Piszemy o:
  • wirniku spiralnym, 
  • rotorze, 
  • podbieraczu, 
  • ustawieniach maszyny, 
  • regulacji siatki,
  • terminalu Communicator II, 
  • ustawieniach prasy z różnymi ciągnikami poprzez ISOBUS…
Zainteresowany? Kliknij tutaj.
Opr. pł
autor dr Piotr Łuczak

dr Piotr Łuczak

<span style="font-family: Calibri, sans-serif; color: black; font-size: small;" size="2" face="Calibri,sans-serif"><span style="font-size: 14px;"><span id="OLK_SRC_BODY_SECTION"><span style="font-family: Calibri, sans-serif; font-size: small;" size="2"><span style="font-size: 14px;"><span style="font-family: PT Sans, Arial, Helvetica, sans-serif;"><span style="background-color: #efefef;">Były red. nacz. magazynu Profi, Tygodnika Rolniczego i portalu agrarlex.pl, były zastępca red. nacz. top agrar Polska, ekonomista, specjalista w zakresie ekonomiki rolnictwa</span></span></span></span></span></span></span>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Testy ciągników

Test profi: 8–letni Claas Arion na hamowni!

Pierwszy taki test w Polsce! Do profesjonalnej hamowni podłączyliśmy 8-letni traktor Claas Arion 640 Cebis. Zobacz, ile stracił mocy i o ile wzrosło zużycie paliwa w porównaniu z testem takiego samego modelu, który jako nowy przetestowano 10 lat temu.

czytaj więcej

Agritechnica 2019: 4 gąsienice w Xerionie!

Na trwających targach Agritechnica w Hanowerze firma Claas przedstawiła serię ciągników Xerion Trac TS z czterema gąsienicami. Najnowszy Xerion spełnia normę emisji Stage V.

czytaj więcej

Agritechnica 2019: Claas API ułatwia wymianę danych

Nowy interfejs API umożliwia połączenie systemu Claas Telematics z programami różnych dostawców służącymi do zarządzania gospodarstwem. Ułatwia ro rolnikom planowanie i dokumentację danych za pomocą wybranego przez nich oprogramowania.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)