ZSCKR w Starym Brześciu najlepszą szkołą rolniczą w Pucharze Polski w Rolnictwie Precyzyjnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ZSCKR w Starym Brześciu najlepszą szkołą rolniczą w Pucharze Polski w Rolnictwie Precyzyjnym

20.04.2022autor: Przemysław Staniszewski

Firma 365FarmNet wraz z Agrocom Polska przy współpracy z Claasem oraz Michelin, zorganizowała pierwszy Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym. Wzięło w nim udział 120 szkół i 1460 uczestników. Ogłaszając wyniki na targach Agrotech w Kielcach poinformowano, że zwycięzcą został Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu (Kujawsko-Pomorskie), a dwóch uczniów tej szkoły zajęło dwa pierwsze miejsca w rankingu indywidualnym.

Puchar Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym rozstrzygnięty

Chciałem bardzo podziękować za ten konkurs. Myślę, że w kolejnych latach będzie on jeszcze ważniejszy, bo umiejętność posługiwania się tym, co nazywamy rolnictwem precyzyjnym, czyli systemem informatycznego wsparcia decyzji rolnika, aby w najbardziej odpowiednim momencie zastosować różnego rodzaju wsparcie rolnictwa i wykonać zabiegi, może się w przyszłości okazać jedną z najważniejszych umiejętności rolnika – uważa Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

r e k l a m a
Puchar miał na celu propagować stosowanie innowacyjnych rozwiązań w gospodarstwach. Podzielono go na trzy rundy. W ramach każdej odbyły się po trzy wykłady edukacyjne.

Prowadzili je eksperci z firmy 365FarmNet, Claas i Michelin. Ci ostatni na temat ugniatania gleby, które jest teraz szczególnie istotne. Wydawałoby się, że opony nie mają nic wspólnego z rolnictwem precyzyjnym. A mają. Zresztą firma 365FarmNet dostała medal na targach Polagra Premiery w Poznaniu za swoje moduły dotyczące ugniatania gleby. Z kolei na targach Agritechnica w Hanowerze aż ok. 40 procent medali trafiło do firm za rozwiązania dotyczące ugniatania gleby – zauważa Jerzy Koronczok z firmy Agrocom Polska, pomysłodawca Pucharu Polski Szkół Średnich w Rolnictwie Precyzyjnym.

Każda część Pucharu zakończona była rundą konkursową obejmującą test z wiedzy na tematy rolnictwa precyzyjnego. Aby szkoła znalazła się na podium, jej uczniowie musieli zgromadzić łącznie co najmniej 400 punktów. Udało się to Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu, który z 437 punktami triumfował w Pucharze, Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku (Lubuskie), który z 423 punktami zajął drugie miejsce oraz Zespołowi Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej (Małopolskie), którego uczniowie zebrali 415 punktów dające trzecie miejsce. Pomysłodawcy już zapraszają uczniów do udziału w następnych edycjach Pucharu.

Przemysław Staniszewski
fot. 365 FarmNet

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 16/2022 na str. 57. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
autor Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Redaktor w dziale technika rolnicza

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W tym roku szkoły rolnicze cieszą się dużą popularnością. Chętnych nie brakuje

Trwają nabory na kierunki rolnicze w szkołach poonadpodstawowych. W tym roku zainteresowanie szkołami rolniczymi jest większe niż w latach ubiegłych. Popularnością cieszą się kierunki: technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz technik weterynarii.

czytaj więcej

ZSCKR w Marszewie świętowało swoje 65-lecie

Uroczystości z okazji 65-lecia funkcjonowania szkoły rolniczej w Marszewie (wielkopolskie) obchodzono 28 maja 2022 roku. Dla absolwentów placówki była to doskonała okazja, aby móc spotkać się ze swoimi kolegami ze szkoły i klasy.

czytaj więcej

TOP 10 szkół rolniczych w Olimpiadzie „Polska wieś w Europie”

W dniach 20-21 kwietnia w ZSCKR w Studzieńcu odbył się I Ogólnopolski Finał olimpiady "Polska Wieś w Europie", w które brali uczniowie szkół prowadzonych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kim są finaliści?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)