Unia chce sprzedawać więcej silosów dla gospodarstw rodzinnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Unia chce sprzedawać więcej silosów dla gospodarstw rodzinnych

31.03.2020

Postrzegana przez pryzmat potężnych instalacji suszarniczo-magazynowych do ziarna dawna firma Araj z Kątów Wrocławskich zmienia swoje oblicze. Nowy właściciel zakładu, Unia sp. z o.o., zapowiada, że pod Wrocławiem, już pod nowym logo, będzie produkowanych coraz więcej silosów oraz urządzeń skierowanych do małych i średnich gospodarstw rolnych. Ich atutem ma być najwyższa jakość wykonania znana z instalacji przemysłowych. Urządzenia mają być konkurencyjne cenowo.

Z artykułu dowiesz się

  • Czym jest „linia farmerska”
  • Co jest znakiem rozpoznawczym produktów Unii
  • Jakie silosy chcą wprowadzić na rynek

Unia chce powalczyć o rynek mniejszych silosów i zapowiada ekspansję linii farmerskiej

Już w latach 2003–2004 mieliśmy linię farmerską. Przez te dwa lata sprzedaliśmy imponującą liczbę ok. 200 silosów i ponad 200 suszarń porcjowych. Rolnicy realizowali ich zakup w ramach dotacji unijnych z programu Sapard. Gdy program się skończył, skończyła się sprzedaż a produkcja urządzeń dla gospodarstw indywidualnych została wygaszona, tym bardziej, że w tamtych latach mieliśmy ogrom pracy z instalacjami przemysłowymi – wspomina Marek Smutek, menedżer produktu z zakładu w Kątach Wrocławskich, a zarazem znawca urządzeń z linii farmerskiej. – Pięć lat temu wróciliśmy z ofertą dedykowaną rolnikom indywidualnym. Mimo że wchodziliśmy na rynek z nowymi wyrobami i musieliśmy się mierzyć z niesamowicie mocną konkurencją, to w drugim roku sprzedażowym był taki boom na nasze urządzenia, że ich sprzedaż zaczęła przynosić firmie nawet 11 procent obrotu. A mówimy tutaj o obrotach całej firmy na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych.

r e k l a m a

Silosy wyłącznie z blachy falistej

Pod pojęciem „linia farmerska” kryją się silosy, czyszczalnie, przenośniki, suszarnie i wialnie. Silosy mogą być płaskodenne (seria Farma) i lejowe (Farma Premium). Mogą być wykorzystywane do przechowywania ziarna lub – jak w przypadku silosów Karma – do magazynowania paszy, w tym śruty zbożowej, otrębów, mieszanek itp. Wszystkie silosy wykonane są ze szwedzkiej stali o wysokiej wytrzymałości. To znak rozpoznawczy produktów z Kątów Wrocławskich. Blacha pokrywana jest w Finlandii powłoką Galfan ze stopu cynku i aluminium, która pozwala lepiej chronić stal niż standardowa powłoka cynkowa. Unia jest tego pewna, dlatego blachę obejmuje pięcioletnim okresem gwarancji.

Blacha falista, w odróżnieniu od płaskiej, odbija promieniowanie słoneczne przez co silos mniej się nagrzewa. Ponadto walcowanie blachy wzmacnia ją i uodparnia na wgniecenia – argumentuje Marek Smutek. – Silosy farmerskie sprzedawane są pojedynczo lub po kilka sztuk komponując je w tzw. obiekty. Silosy płaskodenne są dostępne o ładowności od 50 do 250 ton. Tym różnią się od silosów przemysłowych, że ich dachy, jak i pozostała część konstrukcji, jest zaprojektowana, aby wytrzymać obciążenia śniegu i wiatru. Nie można ich natomiast obciążać estakadami na wzór tych znanych z instalacji przemysłowych. Poza tym, silosy farmerskie nie wymagają tak drogich urządzeń zasypowych typu redlery, jak w przypadku dużych obiektów. Można je zasypywać na przykład przenośnikami ślimakowymi lub pneumatycznymi. Nasza firma preferuje jednak zasyp silosów farmerskich przenośnikami kubełkowymi, bo jest to profesjonalny sposób ich napełniania i najmniej wpływa na uszkodzenie ziarna.


  • Marek Smutek

Obroty ze sprzedaży urządzeń z linii farmerskiej

Rok

Obroty

2015

0,5 mln zł

2016

1,5 mln zł

2017

6,5 mln zł

2018

2,5 mln zł

2019

3,0 mln zł

Zmiany w suszarniach

W ofercie Unii znajdują się również silosy lejowe Farma Premium. Ich przewagą nad płaskodennymi jest szybkość opróżniania i brak konieczności stosowania dodatkowych urządzeń do wygarniania ziarna. Silosów z wysypem w kształcie leja nie trzeba też czyścić wewnątrz, ponieważ ziarno jest z nich rozładowane w całości. W tej gamie jest siedem dostępnych ładowności zaczynając od 35 ton a kończąc na 182 tonach. Wyposażenie standardowe obejmuje wywietrznik dachowy, drabinę zewnętrzną i balustradę oraz właz dachowy. W opcji dostępna jest głowica wyciągowa, właz boczny i zespół do przewietrzania. Hodowców mogą natomiast zainteresować silosy paszowe. Na razie są trzy tego typu zbiorniki o ładności 10,3 t, 13,3 t oraz 16,3 tony, ale jak zapowiada Marek Smutek, niebawem gama zostanie rozszerzona.

W sierpniu 2019 roku nastąpiło połączenie firmy Araj ze strukturami Unii sp. z o.o.
Chcemy wprowadzić do oferty mniejsze 5- i 7-tonowe silosy paszowe, o które często pytają nas rolnicy. Ich prezentacja odbędzie się jeszcze w tym roku – mówi specjalista od silosów Unii. – W tym roku pokażemy też zmienione suszarnie OBI z linii farmerskiej. Nasza oferta w tym zakresie liczy trzy modele o zasypie 9,5 t, 11,2 t i 17,7 t i odpowiednio mocy cieplnej 350, 500 i 1000 kW. Modele nadal będą trzy, tyle że w największej suszarni zmieni się ilość wentylatorów z dwóch dużych na trzy mniejsze, a w średniej, z jednego dużego na dwa mniejsze. Finalnie ma to wpłynąć na obniżenie ceny tych urządzeń. Zmieni się też sposób suszenia tak, aby proces przebiegał w sposób bardziej równomierny. Ponadto inny będzie przekrój urządzeń, aby były one łatwiejsze w transporcie. W tym roku zaprezentujemy też przekonstruowane przenośniki kubełkowe Aga, które będą wykonywane z rury okrągłej, a nie jak dotychczas z rury kwadratowej. Zmniejszamy ich gabaryty oraz zmienimy sposób przekazywania napędu.


Silos Farma 100 o ładowności 94 ton. Ma 6,1 metra średnicy i waży 1950 kg. Istotne jest to, że może być zmontowany w gospodarstwie samodzielnie przez rolnika, co obniża koszty inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych
  • Silos Farma 100 o ładowności 94 ton. Ma 6,1 metra średnicy i waży 1950 kg. Istotne jest to, że może być zmontowany w gospodarstwie samodzielnie przez rolnika, co obniża koszty inwestycji nawet o kilka tysięcy złotych
Poszycie silosów Unii zawsze jest wykonane z blachy falistej, która – w porównaniu do blachy płaskiej – zapewnia większą sztywność silosu
  • Poszycie silosów Unii zawsze jest wykonane z blachy falistej, która – w porównaniu do blachy płaskiej – zapewnia większą sztywność silosu
Silosy oraz inne urządzenia z linii farmerskiej nie są sprzedawane wyłącznie w Polsce. Producent chwali się, że część produkcji dostarczył do Niemiec, Austrii, krajów bałtyckich. Pojedyncze egzemplarze trafiły też do Grecji, Rumunii, Indii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polska Unia stawia na silosy i to aż na 70 tys. ton

Unia to nie tylko maszyny rolnicze. To także technologia czyszczenia, suszenia i przechowywania ziarna. W ramach tego działu w Tanzanii dla National Food Reserve Agency stawia silosy o całkowitej pojemności 70 000 ton oraz hale magazynowe o łącznej pojemności 25 000 ton.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Prezes banku jeździ Ursusem C360 [FOTO]

Tomasz Klimecki jest nie tylko rolnikiem, od 2005 roku pracuje również w Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie, a od dwóch lat jest jego prezesem. Jeszcze nie tak dawno w swoim rodzinnym gospodarstwie utrzymywał trzodę chlewną, ale załamanie na rynku wieprzowiny spowodowało, że dziś prowadzi już tylko produkcję roślinną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)