Z artykułu dowiesz się
- Jakie nowe rozwiązania w nich zastosowano?
- Kiedy nowe kombajny będą dostępne w sprzedaży?
Z artykułu dowiesz się
W największych Lexionach 7000 i 8000 system omłotu nazwa się APS Synflow Hybrid, a producent twierdzi, że jest to zupełnie nowe serce maszyny, dzięki której maszyna gwarantuje wyjątkową wydajność i jakość oraz czystość ziarna. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji.
Topowe model 8000 mogą być wyposażone w zbiornik ziarna o pojemności aż 18 000 litrów. Konstrukcyjnie przewidziano możliwość łatwego i szybkiego regulowania płyt osłonowych ślimaka wygarniającego w zależności od warunków i rodzaju plonu. Ustawienia nie wymagają żadnych narzędzi. Dostępna będzie dodatkowa funkcja wspomagania rozładunku ziaren wykazujących tendencje do powodowania zatorów i zbrylania się. W modelach 7000 i 8000 dostępnych jest siedem różnych rur rozładowczych o długości do 12 m i wydajności wyładunku od 110 do 130 l/s. Z kolei w Lexionach 8700, 8800 i 8900 wyładunek odbywa się z wydajnością do 180 l/s. Aby umożliwić precyzyjne napełnianie pojazdów transportowych, dla tej wersji można obniżyć wydajność rozładunki o połowę do 90 l/s. Hydraulicznie uruchamiane suche sprzęgło moduluje napędy rozładunkowe w celu zapewnienia łagodnego rozruchu. Gdy czynności rozładunkowe zostaną zatrzymane, ślimaki wygarniające w zbiorniku ziarna są najpierw automatycznie wyłączane, aby całkowicie opróżnić rurę rozładowczą, a tym samym znacznie obniżyć obciążenie oraz stopień zużycia.
W kombajnach Lexion 7000 i 8000 system czyszczący Jet Stream współpracuje z sześcioma bądź ośmioma wentylatorami turbinowymi. W tych kombajnach została stworzona duża komora, w której podwójnie wentylowany stopień dokonuje czyszczenia wstępnego. Dzięki długiemu kanałowi wyrównywania przepływu, powietrze przepływa pod wysokim ciśnieniem do sit. Sita i dmuchawa mogą być regulowane elektrycznie z kabiny. Dzięki funkcji 4D (serie 7000 i 8000) system czyszczenia jest dodatkowo wspomagany. System Jet Stream znajduje się także na wyposażeniu kombajnów z wytrząsaczami. Mniejsze modele mają funkcję 3D, dzięki której system czyszczenia jest w stanie aktywnie wyrównywać boczne nachylenia do 20 procent.
Claas zapewnia, że nowa konstrukcja kabiny stwarza operatorowi nowoczesne miejsce pracy z większą przestrzenią i lepszą izolacją akustyczną. Najważniejsze funkcje są zintegrowane w podłokietniku, gdzie są wyraźnie rozmieszczone. Podłokietnik i terminal Cebis można regulować niezależnie od siebie. Aby uzyskać optymalny widok hedera, terminal można również przesuwać do końca w prawo, gdzie znajduje się poza obrysem przedniej szyby. Nowa kolumna kierownicy umożliwia także dokonanie optymalnej regulacji koła kierownicy w celu dopasowania do potrzeb operatora.
W nowych Lexionach za automatyczną regulację elementów roboczych maszyny może odpowiadać system Cemos Automatic. Został on wyposażony w nowe funkcje. Pokrywa klepiska i listwa domłacająca klepiska są wbudowane w system, dlatego też mogą być sterowane automatycznie. Nowy elektroniczny układ obejmuje laserowy Field Scanner prowadzący maszynę wzdłuż brzegu łanu lub ścieżki przejazdowej. Sprzęt komputerowy Field Scanner wywodzi się z sektora motoryzacyjnego, gdzie jest szeroko wykorzystywany. Nowy Lexion może również wykorzystywać rozwiązania z zakresu telematycznego. To pozwala na pełną integrację maszyny z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem.
Kombajny Lexion 7000 i 8000 są wyposażone w silniki MAN i Mercedes-Benz. Dostępna moc silników zaczyna się od 408 KM w modelu 7400, a kończy na 790 KM dla wersji 8900. W jednostkach napędowych zgodność z normą emisji Stage V jest zapewniona dzięki zastosowaniu filtrów cząstek stałych i katalizatorów SCR. Druga generacja kombajnów jest wspomagana także rozwiązaniem Dynamic Power, który w zależności od warunków pracy dostosowuje moc silnika i prędkość obrotową. Kiedy zapotrzebowanie jest niskie, silnik generuje mniejszą moc, gdy jednak wzrasta, przełącza się w bardziej intensywny tryb pracy na przykład podczas rozładunku ziarna, które odbywa się z dużą prędkością. Claas zapewnia, że ta elastyczna regulacja przekłada się na znaczne oszczędności paliwa, gdyż maksymalna moc jest generowana tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Modele Lexion 5000 i 6000 dysponują silnikami dostarczonymi przez takich samych producentów jak w przypadku większych maszyn. Dostępna moc zaczyna się od 313 KM dla maszyny Lexion 5300, a kończy na 507 KM dla wersji 6900. W tych jednostkach napędowych na wyposażeniu też znajduje się funkcja Dynamic Power.
W topowych modelach tylko najmniejszy Lexion 7400 nie może być wyposażony w podwozie gąsienicowe Terra Trac. Gąsienice poprawiają właściwości maszyny podczas prac na polu. Gleba jest mniej ugniatana, kombajny uzyskują lepsze właściwości jezdne. Wszystkie modele Lexionów standardowo wyposażane są w koła o średnicy do 2,15 m (42 cale) na przedniej osi i do 1,75 m (34 cale dla Lexion 8800 i 8900) na tylnej osi. W modelach z wytrząsaczami podwozie gąsienicowe jest dostępne w Lexionach 5500, a także w 6700, 6900.
Druga generacja kombajnów Lexion do oferty firmy Claas zostaje wprowadzona od sezonu 2019/2020. Będzie on okresem przejściowym, ponieważ równolegle dostępne będą dotychczasowe modele. Od sezonu 2020/2021 Claas będzie produkował już tylko drugą generację kombajnów.
Tomasz Ślęzak
Najważniejsze tematy