Kombajn Claas Lexion drugiej generacji – czym się charakteryzuje?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kombajn Claas Lexion drugiej generacji – czym się charakteryzuje?

24.09.2019autor:

W połowie lipca we francuskiej miejscowości Crucheray firma Claas zaprezentowała drugą generację kombajnów Lexion. Są to zupełnie nowe maszyny, które praktycznie nie korzystają z elementów i podzespołów stosowanych w pierwszej generacji. Nowa seria obejmuje siedem modeli hybrydowych i sześć klawiszowych.

Z artykułu dowiesz się

- Jak duże są różnice między pierwszą a drugą generacją Lexionów?
- Jakie nowe rozwiązania w nich zastosowano?
- Kiedy nowe kombajny będą dostępne w sprzedaży?
Claas twierdzi, że stworzył nową kategorię kombajnów. Wszystko dzięki zastosowaniu nowatorskiego systemu omłotu ziarna, w którym oprócz klasycznego bębna młócącego znajduje się bęben przyspieszający i separator. 

W największych Lexionach 7000 i 8000 system omłotu nazwa się APS Synflow Hybrid, a producent twierdzi, że jest to zupełnie nowe serce maszyny, dzięki której maszyna gwarantuje wyjątkową wydajność i jakość oraz czystość ziarna. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji.

r e k l a m a
Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mm. Zespól ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 8000 oraz 1420 mm w wersjach z serii 7000. Duża średnica bębna młocącego tworzy kąt opasania 132 stopni. W celu dokonania szybkiego przystosowania do różnych plonów i warunków, wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie i równolegle przez Cebis, czyli zintegrowany komputer pokładowy.

Segment domłacający klepiska może być aktywowany z kabiny. Umożliwia to precyzyjne sterowanie zespołem omłotowym w celu zapewnienia dokładnego omłotu jęczmienia. Podobnie jak w przypadku innych elementów zespołu młócącego, system sterowania listwą oraz klapami pod klepiskiem zintegrowany jest w Cemos Automatic, który samodzielnie dokonuje optymalnych ustawień kombajnu. Stanowi on jednak dodatkowe wyposażenie. Wszystkie segmenty klepiska są dostępne z boku i można je łatwo wymienić.

  • W największych Lexionach 7000 i 8000 montowany będzie APS Synflow Hybrid. Jest to połączenie stycznego układu omłotowego składającego się z bębna przyspieszacza, bębna młócącego oraz bębna podającego i wzdłużnego rotorowego układu separacji. Średnica bębna młócącego z 10 cepami została zwiększona do 755 mm. Za nim umieszczono również większy bęben podający o średnicy 600 mm



Trzy bębny – jeden po drugim

Nowa generacja kombajnów Lexion to także modele serii 5000 i 6000, które od swoich większych braci różnią się przede wszystkim systemem omłotu. Nosi on nazwę APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem. Zespół ten ma szerokość 1700 mm w modelach z serii 6000 oraz 1420 mm w modelach z serii 5000. Kąt opasania wynosi 132 stopni (bęben młócący) oraz 116 stopni (bęben separatora).

Charakterystyki te, wraz z synchronizacją prędkości bębnów, umożliwiają przepływ materiału, który odbywa się liniowo, łagodnie, zapewniając oszczędności paliwa. Powstałe w konsekwencji aktywne obszary separacji wynoszą 2,66 m2 w mniejszych kombajnach i 3,18 m2 w większych. Wszystkie segmenty klepiska są regulowane hydraulicznie przez system Cebis. Końcowa separacja dokonywana jest przez pięć wytrząsaczy w Lexion 5000 i sześć wytrząsaczy w Lexion serii 6000. Wszystkie mają długość 3,8 m. Powierzchnia wytrząsaczy wynosi odpowiednio 5,40 m2 i 6,46 m2.
  • System omłotu w kombajnach Claas Lexion serii 5000 i 6000 nazywa się APS Synflow Walker i został oparty na nowym bębnie przyśpieszającym o średnicy 450 mm, bębnie młócącym o średnicy 755 mm z dziesięcioma cepami oraz dodatkowym bębnie separującym o średnicy 600 mm z odrzutnikiem


Do 180 00 litrów pojemności 

Topowe model 8000 mogą być wyposażone w zbiornik ziarna o pojemności aż 18 000 litrów. Konstrukcyjnie przewidziano możliwość łatwego i szybkiego regulowania płyt osłonowych ślimaka wygarniającego w zależności od warunków i rodzaju plonu. Ustawienia nie wymagają żadnych narzędzi. Dostępna będzie dodatkowa funkcja wspomagania rozładunku ziaren wykazujących tendencje do powodowania zatorów i zbrylania się. W modelach 7000 i 8000 dostępnych jest siedem różnych rur rozładowczych o długości do 12 m i wydajności wyładunku od 110 do 130 l/s. Z kolei w Lexionach 8700, 8800 i 8900 wyładunek odbywa się z wydajnością do 180 l/s. Aby umożliwić precyzyjne napełnianie pojazdów transportowych, dla tej wersji można obniżyć wydajność rozładunki o połowę do 90 l/s. Hydraulicznie uruchamiane suche sprzęgło moduluje napędy rozładunkowe w celu zapewnienia łagodnego rozruchu. Gdy czynności rozładunkowe zostaną zatrzymane, ślimaki wygarniające w zbiorniku ziarna są najpierw automatycznie wyłączane, aby całkowicie opróżnić rurę rozładowczą, a tym samym znacznie obniżyć obciążenie oraz stopień zużycia.

Kombajny Lexion 5000 i 6000 posiadają zbiorniki mieszczące od 9 do 13 tys. l. W tym segmencie producent przewidział siedem różnych rur wyładowczych. Maksymalna długość to także 12 m. Wydajność wynosi od 110 do 130 l/s. W modelu Lexion 6900 została przewidziana prędkość wynosząca 180 l/s. Także i w tym segmencie największy model można dodatkowo wyposażyć w system zmniejszenia prędkości wysypu do 90 l/s. Warto dodać, że rura wyładowcza nowych kombajnów ma kąt obrotu do przodu 105 stopni. Oznacza to, że operator ma dobry widok z kabiny na proces rozładunku.


System czyszczący Jet Stream

W kombajnach Lexion 7000 i 8000 system czyszczący Jet Stream współpracuje z sześcioma bądź ośmioma wentylatorami turbinowymi. W tych kombajnach została stworzona duża komora, w której podwójnie wentylowany stopień dokonuje czyszczenia wstępnego. Dzięki długiemu kanałowi wyrównywania przepływu, powietrze przepływa pod wysokim ciśnieniem do sit. Sita i dmuchawa mogą być regulowane elektrycznie z kabiny. Dzięki funkcji 4D (serie 7000 i 8000) system czyszczenia jest dodatkowo wspomagany. System Jet Stream znajduje się także na wyposażeniu kombajnów z wytrząsaczami. Mniejsze modele mają funkcję 3D, dzięki której system czyszczenia jest w stanie aktywnie wyrównywać boczne nachylenia do 20 procent.

Nowy Quantimeter współpracuje z płytą uderzeniową i dokonuje pomiaru wielkości plonu bez konieczności znajomości ciężaru tysiąca ziaren. W ciągu jednego roku wymagane jest przeprowadzenie tylko jednego procesu kalibracji w stosunku do danego rodzaju plonu i można go wykonać z poziomu kabiny. Jest to kolejna nowość w Lexionach, ponieważ do tej pory system pomiaru plonu wymagał częstszych czynności kalibrujących.

Automatyczne sterowanie

Claas zapewnia, że nowa konstrukcja kabiny stwarza operatorowi nowoczesne miejsce pracy z większą przestrzenią i lepszą izolacją akustyczną. Najważniejsze funkcje są zintegrowane w podłokietniku, gdzie są wyraźnie rozmieszczone. Podłokietnik i terminal Cebis można regulować niezależnie od siebie. Aby uzyskać optymalny widok hedera, terminal można również przesuwać do końca w prawo, gdzie znajduje się poza obrysem przedniej szyby. Nowa kolumna kierownicy umożliwia także dokonanie optymalnej regulacji koła kierownicy w celu dopasowania do potrzeb operatora.

Producent w nowych Lexionach przewidział trzy możliwości regulacji ustawieniami maszyny z poziomu kabiny. Za pomocą ekranu dotykowego Cebis, przełącznika obrotowego umieszczonego na panelu sterowania lub poprzez boczne przyciski zamontowane na podłokietniku. Nowa, ergonomiczna dźwignia kontroli prędkości jazdy C-Motion reguluje wszystkimi funkcjami hederu oraz procesem rozładunku ziarna. Przełączniki znajdują się w zasięgu palców operatora. Łatwiej wykonać także szybkie zmiany podczas pracy z szerokim zakresem rodzajów plonów za sprawą prostej wymiany elementów klepiska.

W nowych Lexionach za automatyczną regulację elementów roboczych maszyny może odpowiadać system Cemos Automatic. Został on wyposażony w nowe funkcje. Pokrywa klepiska i listwa domłacająca klepiska są wbudowane w system, dlatego też mogą być sterowane automatycznie. Nowy elektroniczny układ obejmuje laserowy Field Scanner prowadzący maszynę wzdłuż brzegu łanu lub ścieżki przejazdowej. Sprzęt komputerowy Field Scanner wywodzi się z sektora motoryzacyjnego, gdzie jest szeroko wykorzystywany. Nowy Lexion może również wykorzystywać rozwiązania z zakresu telematycznego. To pozwala na pełną integrację maszyny z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem.

Dostosowana moc

Kombajny Lexion 7000 i 8000 są wyposażone w silniki MAN i Mercedes-Benz. Dostępna moc silników zaczyna się od 408 KM w modelu 7400, a kończy na 790 KM dla wersji 8900. W jednostkach napędowych zgodność z normą emisji Stage V jest zapewniona dzięki zastosowaniu filtrów cząstek stałych i katalizatorów SCR. Druga generacja kombajnów jest wspomagana także rozwiązaniem Dynamic Power, który w zależności od warunków pracy dostosowuje moc silnika i prędkość obrotową. Kiedy zapotrzebowanie jest niskie, silnik generuje mniejszą moc, gdy jednak wzrasta, przełącza się w bardziej intensywny tryb pracy na przykład podczas rozładunku ziarna, które odbywa się z dużą prędkością. Claas zapewnia, że ta elastyczna regulacja przekłada się na znaczne oszczędności paliwa, gdyż maksymalna moc jest generowana tylko wtedy, kiedy jest potrzebna. Modele Lexion 5000 i 6000 dysponują silnikami dostarczonymi przez takich samych producentów jak w przypadku większych maszyn. Dostępna moc zaczyna się od 313 KM dla maszyny Lexion 5300, a kończy na 507 KM dla wersji 6900. W tych jednostkach napędowych na wyposażeniu też znajduje się funkcja Dynamic Power.



We wszystkich modelach w standardzie dostępny jest system Dynamic Cooling, który zapewnia jednakowe chłodzenie jednocześnie obniżając nakłady na oczyszczanie filtra powietrza.

W topowych modelach tylko najmniejszy Lexion 7400 nie może być wyposażony w podwozie gąsienicowe Terra Trac. Gąsienice poprawiają właściwości maszyny podczas prac na polu. Gleba jest mniej ugniatana, kombajny uzyskują lepsze właściwości jezdne. Wszystkie modele Lexionów standardowo wyposażane są w koła o średnicy do 2,15 m (42 cale) na przedniej osi i do 1,75 m (34 cale dla Lexion 8800 i 8900) na tylnej osi. W modelach z wytrząsaczami podwozie gąsienicowe jest dostępne w Lexionach 5500, a także w 6700, 6900.


Druga generacja kombajnów Lexion do oferty firmy Claas zostaje wprowadzona od sezonu 2019/2020. Będzie on okresem przejściowym, ponieważ równolegle dostępne będą dotychczasowe modele. Od sezonu 2020/2021 Claas będzie produkował już tylko drugą generację kombajnów.

Tomasz Ślęzak

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowa ładowarka Claas Scorpion 960 – udźwignie aż 6 ton [FOTO]

Claas, producent maszyn rolniczych, wprowadza nowy model ładowarek – Scorpion 960. Nowa ładowarka teleskopowa ma moc 156 KM, udźwig 6 ton oraz spełnia normę emisji spalin Stage V. Ładowarka została zaprezentowana podczas targów Argitechnica 2019 w Hanowerze.

czytaj więcej

Jest MOC! Nowa generacja ciągników John Deere 7R i 8R [ZDJĘCIA]

John Deere, amerykański producent maszyn rolniczych, pokazał nową generację ciągników serii 7R i 8R. Najmocniejszych z tych ciągników ma aż do 458 KM. Ciągniki maja od nowa stworzoną kabinę i udogodnienia związane z rolnictwem precyzyjnym. 

czytaj więcej

Wybór ciągnika warto poprzedzić testami na własnym polu

Kiedy pracuje się w gospodarstwie liczącym kilkaset czy kilka tysięcy hektarów, to efekt skali może generować znaczne zyski lub straty. Z tego powodu bardzo istotne są takie czynniki jak wykorzystanie mocy maszyny, warunki finansowania zakupu, nawigacja czy nawet komfort pracy traktorzysty, gdyż to wszystko ma wpływ na dochód gospodarstwa. Tak uważa kierownik gospodarstwa z Ptaszkowa. Na pewno część z praktyk dużych gospodarstw można również zastosować w tych małych i średnich, żeby uzyskać dodatkowe oszczędności. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)