Ciągnik Claas Xerion 5000 Trac TS o 530 KM mocy i 4 gąsienicach. Mocny, ale mało pali
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ciągnik Claas Xerion 5000 Trac TS o 530 KM mocy i 4 gąsienicach. Mocny, ale mało pali

02.10.2021autor: Paweł Mikos

Podczas targów rolniczych Agro Show rolnicy z zainteresowaniem przyglądają się m.in. tym największym maszynom. Nie ma się co dziwić, te kolosy po prostu robią duże wrażenie i przy dużych gospodarstwach są bardzo wydajne. A czym wyróżnia się Claas Xerion 5000 Trac TS?

Claas Xerion 5000 Trac TS jest obecnie najnowszym modelem ciągnika wielofunkcyjnego w gamie tego producenta.

– Bardzo zależało nam by zaprezentować go szerszej publiczności poza demonstracjami polowymi, które przeprowadziliśmy w wielu przedsiębiorstwach rolnych w Polsce. Targi Agro-Show to świetna okazja, aby poznać innowacyjne rozwiązania ciągnika Claas Xerion 5000 Trac TS z bliska” – mówi Krzysztof Gomolla z Claas Polska.

 

r e k l a m a

Niskie zużycie paliwa jak na tak potężny ciągnik

Przedstawiciele Claasa wcześniej demonstrowali możliwości traktora na różnych polach polskich rolników, zwłaszcza w sierpniu i pierwszej połowie września. Wówczas Claas Xerion 5000 Trac wykonywał różne prace polowe, zarówno płytkie, jak i głębokie. Do tego maszyna pracowała na różnych rodzajach gleby.

– W trakcie pokazów zależało nam, aby sprawdzić ciągnik w naturalnych warunkach przy pracy z różnymi maszynami towarzyszącymi o szerokości do 12,5 m przy uprawie płytkiej, a przy głębokiej – z 8-metrowym narzędziem towarzyszącym” – tłumaczy Krzysztof Gomolla. – Podczas każdego Klienci były pod ogromnym wrażeniem niskiego zużycia paliwa – zapewnia ekspert.

Kiedy producent wprowadzał na rynek nowego Xeriona, przekonywał, że zużycie paliwa jest niższe nawet o 28 proc., w porównaniu do poprzedniej serii ciągników tej klasy. Taki wynik udało się osiągnąć inżynierom Claasa m.in. poprzez redukcję obrotów na biegu jałowym – z 800 do 730 obr/min. Redukcja następuje automatycznie od razu po zaciągnięciu hamulca postojowego.

Dla rolników istotne jest także obniżenie jeszcze innego kosztu eksploatacyjnego – rzadziej należy wykonywać przeglądy i serwisy olejowe.

 

Płynniej i ciszej – tak wygląda praca w ciągniku Claas Xerion 5000

Producent zwraca uwagę także na duży komfort pracy operatora ciągnika z serii Xerion. Na ten komfort na pewno wpływa samo zawieszenie i napęd gąsienicowy, ale o tym nieco później.

Claas Xerion 5000 jest wyposażony w inteligentne sterowanie przekładnią bezstopniową CMATIC, które nie wymaga ingerencji operatora. Dzięki temu, kierowca może skupić się w większym stopniu na sytuacji na polu i innych parametrach maszyny, co ma ogromne znaczenie, jeśli praca na polu wymaga koncentracji przez nawet kilkanaście godzin.

Na komfort pracy w Claasie Xerrion 5000 duży wpływ ma także sama kabina. Po pierwsze, na kabinę nie są przenoszone w zbyt dużym stopniu drgania samej maszyny, ponieważ ta jest aktywnie amortyzowana w dwóch punktach i osadzona na środku ciągnika. Dodatkowo kabina została bardzo dobrze wyciszona i nie może być mowy o zbyt dużym natężeniu hałasu w środku.  

 

Układ gąsienicowy Claas Xerion 5000 Trac TS daje dużą siłę ciągi i mały nacisk na podłoże

To co na pierwszy rzut oka wyróżnia ciągnik Claas Xerion 5000 Trac TS to 4 gąsienice ZUIDBERG o szerokości 30” /762 mm. Dzięki nim, powierzchnia przylegania maszyny, w porównaniu z największymi oponami w układzie pojedynczym, zwiększa się o 25 procent.

Jeżeli do tego dodamy silnik o mocy 530 KM, to mamy do dyspozycji traktor niski nacisku na podłoże, który jednocześnie zapewnia dużą siłę ciągu.

Co więcej, Claas w tym modelu zastosował zawieszenie wahliwe podwozia gąsienicowego, a to pozwala gąsienicy na odpowiednie dopasowanie się do podłoża.

– Dzięki gąsienicom głęboka uprawa polowa, mozaikowatość gleb oraz pagórkowatość terenu nie stanowią wyzwań” – komentuje Krzysztof Gomolla.

Przeczytaj także:

Claas Xerion na 4 gąsienicach – ciągnik, który płynie po polu

Paweł Mikos

Fot. Claas

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W nowym TPR o tym, ile rolnicy stracą na Zielonym Ładzie

W numerze 50 Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie o tym, ile rolnicy stracą na Zielonym Ładzie i jego strategiach. Poruszamy także temat bobiku, który może być alternatywą dla soi. Wyjaśniamy też, dlaczego nie należy wierzyć w opowieści rządu o tarczy inflacyjnej wobec rolników. O czym jeszcze przeczytasz w najnowszym numerze TPR?

czytaj więcej

W nowym TPR o tym, jak jak rząd zamierza zmienić oblicze polskiej wsi

W numerze 49 Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie o tym, jak rząd zamierza zmienić oblicze polskiej wsi. Poruszamy także temat spodziewanego szantażu zbożowego ze strony Rosji. Wyjaśniamy też, dlaczego tak trudno przygotować szczepionkę przeciwko ASF i opisujemy smutną historię dostawcy OSM Łowicz, któremu prąd zabił krowy. O czym jeszcze przeczytasz w najnowszym numerze TPR?

czytaj więcej

W nowym TPR o tym, jak bardzo rolnicy ograniczyli zakupy nawozów

W numerze 48 Tygodnika Poradnika Rolniczego przedstawiamy badania, które pokazują, że przez drastyczne podwyżki cen nawozów ponad połowa rolników w ogóle nie kupiła nawozów jesienią! O czym jeszcze przeczytasz w najnowszym numerze TPR?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)