Chiński gigant Zoomlion wchłonął niemieckiego producenta maszyn rolniczych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Chiński gigant Zoomlion wchłonął niemieckiego producenta maszyn rolniczych

24.10.2020

Już kilka lat temu chiński Zoomlion zapowiadał, że stanie się przedsiębiorstwem typu full-liner z ciągnikami, kombajnami i różnego typu maszynami. Plan konsekwentnie realizuje o czym świadczy niedawne przejęcie uznanego niemieckiego producenta siewników i maszyn uprawowych – firmy Rabe.

Z artykułu dowiesz się

  • Dlaczego firma Rabe została przejęta przez Zoomlion
  • Czym zajmuje się chiński gigant
  • Jakie plany ma firma na swój rozwój

Wejście smoka, czyli mega fuzja chińskiego giganta

W ostatnim czasie firma Rabe nie miała dobrej prasy. Po tym jak w zeszłym roku jej dotychczasowy właściciel – francuski Gregoire-Besson – ogłosił, że zamierza zamknąć zakład w Bad Essen, firma została postawiona w stan upadłości. Przed zamknięciem uratował ją ZWL Holding GmbH, który był przedstawiany jako grupa niemiecko-chińskich inwestorów.
Ale faktycznym właścicielem fabryki Rabe, co niedawno wyszło na jaw, został chiński Zoomlion. To światowy gigant zatrudniający 30 tys. osób i notowany na giełdzie w Hongkongu i Shenzhen. Ma oddziały i zakłady w 20 krajach świata, a działalność tego koncernu w zeszłym roku przyniosła imponujące 5,6 miliarda euro dochodu. Produkcja sprzętu rolniczego to tylko jeden z pięciu sektorów, w których działa Zoomlion. Główne profity przynosi sprzęt budowlany, wszak Zoomlion jest największym w Chinach producentem tego typu maszyn. Firma specjalizuje się również w zakresie usług i produktów finansowych, zajmuje się rozwojem IT wykorzystującym sztuczną inteligencję, działa także w obszarze ochrony środowiska. Dlaczego zdecydował się przejąć markę Rabe?

r e k l a m a
To pozwoli rozszerzyć ofertę o maszyny uprawowe – czytamy w komunikacie prasowym. – O przejęciu tej marki zadecydowała również wysoka jakość maszyny z fabryki Bad Essen.


  • Nowe logo Rabe

Zoomlion planuje wejść na nowe rynki

Zoomlion chce rozpocząć produkcję masową maszyn Rabe i chce wejść z nimi na nowe rynki, w tym chiński. Dlatego pod koniec października br. pokaże je na największych targach techniki rolniczej w Chinach CIAME 2020 w Qingdao. Plany zakładają rozbudowę fabryki oraz inwestycje w technologie produkcji, po to, aby sprzęt był konkurencyjny cenowo. Nowy właściciel rozpoczął już wznawianie dostaw części zamiennych, a teraz rusza z produkcją kompletnych maszyn. Zmieniły się one wizualnie. Będą malowane na ciemnoniebieski kolor, a więc taki, który był stosowany przed laty. Zmieniło się też logo, na które powrócił symbol kruka (po niemiecku słowo Rabe oznacza kruka).

Te zmiany zostały pozytywnie odebrane na rynku. Wielu dawnych sprzedawców Rabe ponownie nawiązało z nami współpracę i już złożyło zamówienia na maszyny i części. To dobry prognostyk na przyszłość – twierdzi chiński właściciel marki Rabe.


Koncern Zoomlion produkuje ciągniki o mocy od 25 do 210 KM
  • Koncern Zoomlion produkuje ciągniki o mocy od 25 do 210 KM
Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy Ursusa uratuje współpraca z firmą motoryzacyjną z Wuhan?

Władze firmy Ursus, polskiego producenta maszyn rolniczych, podpisały list intencyjny o współpracy z firmą wchodzącą w skład chińskiego giganta motoryzacyjnego Dongfeng Motor Corporation z Wuhan. – Transakcja korzystnie wpłynie na restrukturyzacje Ursusa – uważa zarząd producenta ciągników.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Prezes banku jeździ Ursusem C360 [FOTO]

Tomasz Klimecki jest nie tylko rolnikiem, od 2005 roku pracuje również w Rejonowym Banku Spółdzielczym w Lututowie, a od dwóch lat jest jego prezesem. Jeszcze nie tak dawno w swoim rodzinnym gospodarstwie utrzymywał trzodę chlewną, ale załamanie na rynku wieprzowiny spowodowało, że dziś prowadzi już tylko produkcję roślinną.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)