75 lat z samojezdnymi kombajnami John Deere. Jakie były przełomowe daty i modele?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

75 lat z samojezdnymi kombajnami John Deere. Jakie były przełomowe daty i modele?

06.09.2022autor: Przemysław Staniszewski

W tym roku John Deere świętuje jubileusz 75-lecia produkcji kombajnów samojezdnych. Historię rozpoczął model 55, który zrobił furorę na rynku, bo miał doskonałe rozłożenie masy.  

Przełomowe modele kombajnów John Deere

Było to związane z umiejscowieniem silnika w tylnej części maszyny, a zbiornika bliżej przedniej osi. W 1954 roku John Deere dostosował model 55 do pracy na zboczach. Trzy lata później amerykański producent wypuścił na rynek kombajn 95, który w tamtych czasach był największym tego typu na świecie. Maszyna była produkowana do 1969 roku, a łącznie powstało 39 000 takich kombajnów. W 1963 roku John Deere zaczął montować w kombajnach gąsienice, które ówcześnie miały wykorzystanie w maszynach do zbioru ryżu. Siedem lat później opracowano uniwersalny system Quick-Tatch do szybkiego podłączania hedera czy przystawki do kukurydzy do kombajnu.

  • Pierwszy samojezdny kombajn John Deere’a – model 55

Kolejny przełomowy w historii kombajnów John Deere’a był rok 1979, w którym powstał model 7720. Był to pierwszy kombajn wyposażony w komputer pokładowy. W 1992 roku John Deere zaprezentował pierwszy na świecie kombajn hybrydowy – model CTS – który za bębnem młócącym miał separator rotorowy. Natomiast w 2007 roku amerykański producent otrzymał srebrny medal targów Agritechnica za zastosowany w najnowszych kombajnach serii T system młócący, w którym masa podawana z bębna młócącego do separatora nie zmieniała gwałtownie kierunku przepływu, co pozwalało zachować zarówno wysoką jakość ziarna, jak i słomy. W 2010 roku wyprodukowany został kombajn numer 500 000. Jubileuszową maszyną został rotorowy STS9870.

John Deere 430 z 1970 roku

  • John Deere 430 z 1970 roku

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

autor Przemysław Staniszewski

Przemysław Staniszewski

Redaktor w dziale technika rolnicza

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ciągnik John Deere staranował karetkę. Wewnątrz była pacjentka

Strachu najadła się kobieta, którą transportowa karetka odwoziła do domu. Na trasie Kotla – Głogówka (woj. dolnośląskie) w tył pojazdu wjechał ciągnik John Deere z ładowaczem czołowym.

czytaj więcej

Targi Rolnicze AGRO-PARK 2022 w Lublinie - jakie atrakcje czekają na rolników?

Jeśli w jednym miejscu chcesz poszerzyć wiedzę na temat nowoczesnych technologii upraw, poznać usługodawców i rozwiązania wpierające polskie rolnictwo oraz zobaczyć najnowsze maszyny rolnicze – koniecznie weź udział w XIV edycji organizowanych w Lublinie w dniach 15-16 października 2022 roku Targach Rolniczych AGRO-PARK.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)