Scalanie gruntów w PROW: wyższy kurs euro przy przeliczaniu dofinansowania
Będzie możliwość aneksowanie części umów na scalanie gruntów i zwiększenie w ten sposób przyznanych kwot pomocy zapowiada ministerstwo rolnictwa. Wszystkiemu winny kurs euro, który w przypadku starych umów wynosił 4,2 zł.
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmianę rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Scalanie gruntów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Aneksowanie umów
Jej celem jest „umożliwienie aneksowania umów o przyznanie pomocy poprzez zwiększenie przyznanych kwot pomocy na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego do maksymalnych kwot wyrażonych w euro lecz po przeliczeniu na złote według kursu walut obcych NBP, obowiązującego w ostatnim dniu miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym beneficjent wystąpił o zmianę umowy o przyznaniu pomocy. Jednocześnie zmiana taka będzie możliwa jedynie w odniesieniu do umów o przyznaniu pomocy zawartych przed 1 dniem stycznia 2022 r.” – czytamy w uzasadnieniu.
Niekorzystne warunki umowy
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pomoc na wykonanie zagospodarowania poscaleniowego nie może przekroczyć 2000/1900 euro (w zależności od województwa) na 1 ha scalanych gruntów. Kwoty te przeliczane są na złote według średniego kursu walut obcych NBP obowiązującego w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy.
Jednocześnie obecnie nie planuje się zwiększenia alokacji środków na realizację operacji typu „Scalanie gruntów”, a zwiększenie przyznanych kwot pomocy będzie następowało w ramach dostępnego limitu środków w poszczególnych województwach. Oznacza to, że wprowadzenie takich zmian nie będzie generowało dodatkowych skutków finansowych dla sektora finansów publicznych – tłumaczy MRiRW.
Jakie efekty zmian?
Przeliczenie określonych w rozporządzeniu maksymalnych stawek poniesionych na wykonanie prac scaleniowych będzie w dalszym ciągu następowało według średniego kursu walut obcych NBP obowiązującego w dniu rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy.
Zauważyć jednak należy, że przyjęcie takiego rozwiązania, co prawda, może skutkować brakiem możliwości zwiększenia przyznanych kwot pomocy dla wszystkich realizowanych projektów w ramach przedmiotowego typu operacji, niemniej jednak pozwoli na zakończenie znacznej liczby już realizowanych operacji oraz zminimalizuje ryzyko związane z wypowiadaniem przez beneficjentów umów o przyznanie pomocy. Jednocześnie takie podejście pozwoli na zminimalizowanie negatywnych skutków dla sektora finansów publicznych – podsumowuje MRiRW.
wk
fot. EnvatoElements
Najważniejsze tematy