Ochrona warzyw oraz kolekcja cebuli i marchwi – Bayer w Bedlnie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ochrona warzyw oraz kolekcja cebuli i marchwi – Bayer w Bedlnie

18.07.2022

11 lipca firma Bayer zorganizowała spotkanie w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie. Pokazano efekty w ochronie warzyw w doświadczeniach pokazowych i rejestracyjnych. W Centrum założono też kolekcję odmian cebuli i marchwi firmy Seminis.

Warunki pogodowe

– W kwietniu spadło zaledwie 33 l/m2 deszczu. Pierwsze znaczące opady zanotowano w 3 dekadzie maja. Spadło wówczas 50 mm wody. W czerwcu odnotowano opady na poziomie 70 l/m2. W lipcu było to dodatkowe 70 l/m2 – mówił Henryk Rojek i Grzegorz Barlak, którzy w tym roku oprowadzali po poletkach w Bedlnie. Kwiecień był chłodny, w maju temperatura nocami spadała do zera, ale bez przymrozków. W ostatnim tygodniu czerwcu wystąpiły upały, które spowodowały oparzenia słoneczne, szczególnie było to widać na szczypiorze cebuli. Podczas spotkania 11 lipca pogoda sprzyjała chorobom – było wilgotno i około 20 stopni. Jak przekazano, to dobre warunki do rozwoju mączniaka rzekomego.


fot. Gospodarze Warzywniczego Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie (od lewej): Piotr Dutkowski, Grzegorz Barlak, Henryk Rojek i Radosław Suchorzewski.

r e k l a m a

Jakie doświadczenia?

W Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie prowadzone są doświadczenia rejestracyjne i pokazowe. W ziemniaku odmiany Vineta sadzonej 24 kwietnia prowadzone jest doświadczenie herbicydowe oraz fungicydowe z nowymi, obiecującymi substancjami. Pod kątem zwalczania alternariozy na ziemniaku prowadzone jest doświadczenie ze środkiem Propulse 250 SE, który niedawno uzyskał rozszerzenie o takie zastosowanie w tej uprawie.


fot.  Propluse 250 SE – nowość o działaniu układowym do stosowania w ziemniaku.


fot. Doświadczenie ze skutecznością herbicydów w uprawie ziemniaka.

Cebulę w doświadczeniach pokazowych wysiano 13 kwietnia. Wschody nie były wspomagane nawadnianiem kroplowym. Po siewie doglebowo zastosowano Bandur w dawce 0,8 l/ha. Przed wschodami był zabieg Roundupem, powschodowo w celu ograniczenia komosy zastosowano mieszaninę Bandura z Lentagran 45 WP. Pod koniec czerwca przed zachwaszczeniem wtórnym użyto środka Wing P w dawce 1,5 l/ha. W czerwcu na skutek upałów dochodziło do oparzeń słonecznych szczypioru. Poziom tych uszkodzeń zróżnicowany był w zależności od odmiany. W tych miejscach widoczna była infekcja stemphylium. Opanowano ją środkami Fandango oraz Luna Experience. Na wciornastka skuteczny okazał się Decis i Movento.

Marchew wysiano 29 kwietnia, a wtedy było już bardzo sucho.

– Po tygodniu od siewu 4 maja wykonano pierwsze nawadnianie kroplowe i od tego momentu liczę okres wegetacji roślin – mówił Piotr Dutkowski. – Wschody pojawiły się tydzień później. Przed wschodami zastosowano Bandur i Racer, nalistnie Bandur i Sencor w 3 zabiegach i różnych dawkach. Ostatni zabieg wykonano 27 czerwca w dawce Bandur 0,5 l/ha i Sencor 0,2 l/ha. Jednoliścienne chwasty zwalczono środkiem Select Super.


fot.  Piotr Dutkowski omówił kolekcję odmian marchwi i cebuli.

Odmiany marchwi w kolekcji

  • Carvora. Odmiana o 90-dniowym okresie wegetacji, polecana na rynek warzyw świeżych. Podczas spotkania miała 65 dni. Widać, że przyrost korzeni jest dobry. Odmiana jest szybka, bardzo dobrze sprawdza się z wczesnych siewów, ale również jako poplon. Nać jest ciemna, silna. Posiano ją w zagęszczeniu 1,2 mln szt./ha. Jednak są gospodarstwa, gdzie jest uprawiana w ilości 800 tys. szt. nasion na ha.

fot. Odmiana Carvora.

W próbach znalazły się odmiany testowe i przedkomercyjne, takie jak SVDN7802, SVDN8860 oraz Carruba.

  • Caribou. Nasza najlepsza odmiana z przeznaczeniem na rynek warzyw świeżych do długiego przechowywania oraz produkcji plastrów. Ma 130 dni wegetacji. 11 lipca, czyli w połowie swojego okresu wegetacji, miała bardzo dobre przyrosty. Nać szybko się regeneruje w trakcie wegetacji. W tym roku odmiana bardzo dobre miała wschody. Optymalne dla niej zagęszczenie to 1,2 mln szt./ha. Korzenie nie pękają podczas zbioru i mycia, są wyrównane i nie przerastają.
  • Carlano. Odmiana świeżorynkowa i do produkcji plastrów. Zalecamy zagęszczanie 1,2 mln szt./ha. Odmiana bardzo plenna o nieco dłuższym korzeniu niż Caribou. Wyróżnia ją bardzo silna, zdrowa nać.
  • Catania (SVDN7396). Nowa odmiana o 130 dniach wegetacji marchwi o bardzo ciemnej naci. Ma już nazwę handlową, ale będzie jeszcze testowana w naszych warunkach przez kolejny rok.
  • Orangeblaze i Belveta. Odmiany z przeznaczeniem do przemysłu. Belveta polecana do produkcji soków premium, z racji wysokiej zawartości beta-kerotenów i niskiej tendencji do kumulowania azotanów. Orangeblaze jest to uniwersalna odmiana do mrożenia, o bardzo dużym potencjale plonotwórczym.

Odmiany cebuli

  • SV6646NW. Wczesna odmiana w typie hiszpańskim o okresie wegetacji ok. 110 dni. Cebule wyrównane, kuliste, bardzo dużych rozmiarów. Dają bardzo wysoki plon ogólny z przewagą cebul powyżej 80 mm. Mocny, silnie rozbudowany system korzeniowy pozwala na uprawę w różnych warunkach glebowych. Na poletku uprawiana w zagęszczeniu 2,8 mln nasion/ha.

  • Tucannon. Nowa odmiana, której nie ma jeszcze w sprzedaży w Polsce. Szybko rośnie. Na plantacji w Bedlnie szczypior nie miał objawów poparzenia przez słońce.
  • Saddleback. Nowa, bardzo wczesna odmiana w typie amerykańskim dostępna w handlu. To odmiana bezpieczna dla producenta – nadaje się do bezpośredniej sprzedaży na rynku warzyw świeżych od początku sierpnia, oraz do obierania. Można ją przechować do końca stycznia. Ponadto cebule są twarde i okryte jasną łuską na którą jest zbyt.

fot. Saddleback.
  • Lovito (SVND1416). To nowa odmiana o cechach odmian w typie Long Long Day i Long Day. Można ją określić jako bardzo wczesny rijnsburger. Może być przechowana do końca marca. Polecana do obierania oraz na świeży rynek. Cebule twarde z ciemniejszą łuską. Plonuje kilka dni po Saddleback. Odmianę wyróżniają bardzo dobre i szybkie wschody, mocny wigor i wyrównanie od samego początku wzrostu, co ułatwia między innymi aplikację herbicydów.

fot. Lovito – nowość.
  • SV3557ND. Dobrze znany rijnsburger do długiego przechowywania do maja. Liście mają bardzo dobrą pokrywę woskową. Są mniej porażane przez wciornastka. Odmiana o mocnym systemie korzeniowym, dlatego również może być uprawiana bez nawadniania.
  • Rockito. Najpóźniejsza w ofercie firmy. Cebule są bardzo twarde, więc można je przechowywać bardzo długo na wysokich pryzmach. Rockito oraz SV3557ND bardzo dobrze poradziły sobie podczas wysokich temperatur pod koniec czerwca i nie zaobserwowano zaschniętych końcówek szczypioru.


fot. Pozycjonowanie produktów Bayer w uprawie cebuli.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzień Cebuli Nawadnianej Kroplowo! Koniecznie zapisz datę!

Już 15 września 2022 roku mamy przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie poświęcone tematowi nawadniania cebuli. Sprawdźcie co czeka uczestników!

czytaj więcej

Jak chronić plantację cebuli przed zimowaniem?

Rośliny cebuli ozimej mogą być zainfekowane patogenami już na początku wegetacji na jesieni, kiedy zarodniki konidialne i inne czynniki infekcyjne są w sąsiedztwie uprawy. Jak więc ochronić plantację przed nastaniem zimy?

czytaj więcej

Doświadczenia w Bedlnie – Kolekcja odmian cebuli i marchwi

Firma Bayer zorganizowała 19 sierpnia spotkanie w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego w Bedlnie. Pokazano efekty w ochronie warzyw w doświadczeniach pokazowych i rejestracyjnych. W Centrum założono też kolekcję odmian cebuli i marchwi firmy Seminis.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)