Rosja powiadomiła ONZ o zawieszeniu umowy zbożowej. Ceny pszenicy już poszły w górę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rosja powiadomiła ONZ o zawieszeniu umowy zbożowej. Ceny pszenicy już poszły w górę

17.07.2023autor: Maryia Khamiuk

Rosja oficjalnie poinformowała Ukrainę, Turcję i ONZ, że nie przedłuży umowy zbożowej, która zapewniała bezpieczny eksport zboża i nawozów z Ukrainy przez Morze Czarne. Umowa ta wygasła w poniedziałek, 17 lipca 2023 roku. Rosja argumentowała, że umowa była niesprawiedliwa i nie spełniała jej oczekiwań.

Umowa zbożowa, znana też jako Czarnomorska inicjatywa zbożowa, to porozumienie między Rosją, Ukrainą i Turcją, podpisane w lipcu 2019 roku. Miała na celu zapewnienie stabilności rynku żywnościowego i pomocy krajom potrzebującym. W ramach umowy Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż. Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżyły się o ponad 20 proc. na całym świecie.

W piątek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres próbował przekonać prezydenta Rosji Władimira Putina do przedłużenia umowy. Jednak Putin odrzucił propozycję i powiadomił stronę ukraińską, turecką i ONZ o swoim sprzeciwie. W niedzielę z portu w Odessie wypłynął ostatni frachtowiec z ukraińskim zbożem na pokładzie.

- Porozumienia czarnomorskie właściwie przestały dzisiaj obowiązywać. Jak powiedział wcześniej prezydent Federacji Rosyjskiej, termin upływa 17 lipca. Niestety, część dotycząca Rosji w tym porozumieniu czarnomorskim nie została do tej pory zrealizowana. W związku z tym zostaje ono wypowiedziane – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Wcześniej pisaliśmy o warunkach, na których Rosja przedłużyła umowę zbożową w ubiegłym roku. Skarżyła się, że jej udział w eksporcie był ograniczony przez sankcje nałożone na Rosselkhozbank, który był odłączony od systemu SWIFT. Rosja twierdziła też, że zachodnie firmy nie mogły dostarczać jej części zamiennych do maszyn rolniczych i ubezpieczać transportu. Ponadto Rosja zarzucała, że tylko niewielka część zboża trafiała do krajów afrykańskich, które najbardziej potrzebowały żywności.

- Gdy tylko rosyjska część porozumień zostanie wypełniona, strona rosyjska natychmiast powróci do realizacji tej umowy – zaznaczył Pieskow.

Zawieszenie umowy zbożowej spowodowało wzrost cen kontraktów terminowych na pszenicę na giełdach w Chicago i w Paryżu. Na CBoT pszenica osiągnęła 689,2 USD za tonę, a na Matif stawka w kontraktach na wrzesień 235,25 EUR za tonę.

Koniec umowy zbożowej może mieć poważne konsekwencje dla rynku żywnościowego i bezpieczeństwa regionalnego. Eksperci ostrzegają, że może to spowodować wzrost cen żywności, pogorszenie sytuacji humanitarnej w Afryce i eskalację napięć między Rosją a Ukrainą.

r e k l a m a
Jest też możliwy taki scenariusz, że Rosji zależało na wygaszeniu umowy, aby podbić ceny pszenicy na rynkach, ponieważ cały czas nią handluje. Niewykluczone więc, że do kolejnych rozmów w sprawie korytarza zbożowego dojdzie za jakiś czas.

Mkh na podst. RIA Novosti, RG.ru, Reuters

pogotowie cenowe

autor Maryia Khamiuk

Maryia Khamiuk

dziennikarz, współpracownik PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Arabia Saudyjska zabezpiecza dostawy żywności poprzez import o wartości ponad 240 mln dolarów

Arabia Saudyjska, która jest jednym z największych importerów żywności na świecie, podjęła kolejne kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla swoich obywateli. Fundusz Rozwoju Rolnictwa (ADF) Królestwa podpisał umowy finansowe z kilkoma firmami z sektora rolnego o łącznej wartości ponad 246 milionów dolarów.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Co z bałtyckim terminalem zbożowym?

Przetarg na 30-letnią dzierżawę tak ważnego dla polskiego eksportu zbożowego terminalu wciąż nierozstrzygnięty. Co stanęło na przeszkodzie i jakie są najnowsze informacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)