AgroUnia pyta premiera: Kto dorobił się na imporcie zbóż z Ukrainy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

AgroUnia pyta premiera: Kto dorobił się na imporcie zbóż z Ukrainy?

08.05.2023autor: Dorota Kolasińska

- Polacy mają prawo wiedzieć, które firmy kupowały ukraińskie zboże – mówił podczas konferencji Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Przedstawiciele resortu rolnictwa od kilku tygodni twierdzą, że opublikują listę firm, które zajmowały się importem ukraińskich produktów rolnych, jednak nadal tego nie zrobiono. AgroUnia ma podejrzenia dlaczego lista nie zostanie udostępniona.

Zdaniem Roberta Telusa, obecnego ministra rolnictwa, lista firm zajmujących się importem produktów rolno-spożywczych z Ukrainy powinna ujrzeć światło dzienne, tym bardziej, że przedstawiciele rządu twierdzą, że firmy importowały ukraińskie produkty zgodnie z prawem. W tym temacie wypowiadało się wiele organizacji rolniczych, które domagają się publikacji listy. 

AgroUnia pisze do premiera Morawieckiego

AgroUnia wystosowała w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego, aby opublikowano listę firm, gdyż konsumenci mają prawo wiedzieć, co kupują. Według Kołodziejczaka te informacje należą się zarówno konsumentom, ale także rolnikom.  

- Kto dorobił się na przywożeniu zbóż z Ukrainy? – pytał Michał Kołodziejczak na porannej konferencji pod resortem rolnictwa w Warszawie.. Według niego odbyło się to kosztem społeczeństwa i było działaniem niesprawiedliwym. Jak zaznaczył, z dzisiejszej wypowiedzi komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego wynika, że cena produktów rolnych nie ma wpływu na ceny żywności w sklepach.

- Tańsze zboże z Ukrainy, które przywoziły firmy do Polski, nie przełożyło się na tańszą żywność w sklepach, bo to jest jedyny warunek, pod którym moglibyśmy powiedzieć, że rozumiemy to działanie. Dlatego chcemy znać tą listę, chcemy wiedzieć, którzy ludzie powiązani z jednymi, czy z drugimi politykami, bo to są politycy i PiS-u i opozycji, którzy na tym się dorabiali, którzy zrobili na tym duży kapitał, wykorzystali sytuację wojny w Ukrainie i mogli się na tym dorobić – tłumaczył lider AgroUnii.

r e k l a m a

Dlaczego lista się nie ukaże?

Michał Kołodziejczak podejrzewa, że lista firm, które zajmowały się importem produktów z Ukrainy nie zostanie udostępniona, gdyż wyszłoby na jaw, że popularne polskie firmy rolno-spożywcze czy producenci pasz, zajmowali się importem tych produktów na dużą skalę, wytwarzając mąkę, czy produkując pasze lub mięso. Konsumenci po wielu negatywnych informacjach krążących w mediach (przekroczeniu norm pestycydów, zboża pełnego robaków czy chociażby zboża technicznego), mogliby przestać kupować polskie produkty znanych marek. 

To jednak nie ostatni powód braku publikacji listy, który podejrzewa Kołodziejczak, gdyż do lidera AgroUnii docierają informacje o tym, że lista może być wykorzystana w polityczny sposób.

- Prawo i Sprawiedliwość bardzo możliwe, że używa szantażu wobec takich firm i mówi im, jak będziecie niedobrzy, to opublikujemy listę, jeżeli nie wesprzecie kampanii do Sejmu, która się zbliża i innych kampanii w następnym roku. To są sygnały, które dostajemy. Te firmy naprawdę są przerażone, stoją w rozkroku i według mnie są w stanie spełnić każde żądanie partii rządzącej, aby tylko społeczeństwo nie dowiedziało się, kto, czego, ile kupił – mówił Kołodziejczak i dodał, że mimo że obecny rząd „nawalił na całej linii” jeżeli chodzi o obecną sytuację na rynku zbóż i brak kontroli tego, co wjeżdża na teren naszego kraju, uważa, że publikacja tej listy mogłaby pokazać, że PiS jednak stoi po stronie konsumentów i rolników.

Minister Telus o liście importerów ukraińskiego zboża

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa minister Telus został zapytany o to, kiedy i czy w ogóle taka lista importerów się ukaże. 

- Też uważam, ja to ciągle mówię, że taka lista powinna być opublikowana, ale to trzeba też ostrożnie, jeżeli chodzi o prawo, bo to musi być zgodne z prawem - mówił Robert Telus i dodał, że poprosił o opinię prawną w tej sprawie.

- Czekam na tę opinię, jak dostanę opinię i będzie możliwość do opublikowania, to na tyle, ile ja mogę, bo ja nie mam wszystkich list, to zostanie opublikowana. Ja mam tylko te listy, które  przechodzą przez Głównego Lekarza Weterynarii, przez inspekcję weterynaryjną. Niejednokrotnie to mówiłem, że też uważam, że rolnicy powinni wiedzieć. Z tym, że musimy pamiętać o jednym i bardzo mocno to podkreślam - taki lincz na firmach możemy zrobić zawsze, ale to nie o to chodzi. Jeżeli firmy sprowadzały zboże zgodnie z prawem unijnym, a tak robiły, to żebyśmy nie wylali dziecka z kąpielą. Z drugiej strony chcemy, żeby te firmy również wywoziły to zboże z Polski. Oczywiście, że to powinni rolnicy wiedzieć i to sprawa ważna. Ja jestem za tym, ale rozsądek jest bardzo w tym potrzebny - mówił minister rolnictwa.

Z tej zawiłej wypowiedzi można wywnioskować, że lista mimo wszystko jest tworzona, ale oceniane jest ryzyko i konsekwencje jej publikacji. 

dkol
Fot. AgroUnia

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Chłodnie przepełnione towarem z Ukrainy – 60% ukraińskich malin znalazło się w Polsce

Na teren Polski w związku z kontrolami nie zostało wpuszczonych 58 przesyłek z żywnością z Ukrainy w 2023 roku. Kontrole te wykazały nieprawidłowości, a w przypadku sprawy tzw. zboża technicznego w dwóch przypadkach przekazano sprawę do prokuratury.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłata do zboża też dla rolników, którzy sprzedadzą je hodowcom

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, po publikacji rozporządzenia o zasadach przyznania dopłaty do zboża sprzedanego przed 15 czerwca. Rolnicy nie chcieli sprzedawać zboża hodowcom, bo obawiali się, że nie będą mogli złożyć wniosku. Dzisiaj sprawa nieco się rozjaśniła.  

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)