USDA: Globalne zbiory pszenicy mniejsze niż w ubiegłym roku
r e k l a m a
Partnerzy portalu

USDA: Globalne zbiory pszenicy mniejsze niż w ubiegłym roku

26.07.2022

Według szacunków amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), światowe zbiory pszenicy w sezonie 2022/23 mogą spaść do trzyletniego minimum. Szczególnie w UE spadek ten może być bardziej wyraźny.

Według najnowszych danych amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA), w roku gospodarczym 2022/23 światowa produkcja pszenicy ma wynieść 771,6 mln ton. USDA skorygowała tym samym szacunki z poprzedniego miesiąca w dół o 1,8 mln ton. W porównaniu z poprzednim sezonem odpowiada to spodziewanemu spadkowi o 7,4 mln ton. Byłyby to najmniejsze światowe zbiory pszenicy od trzech lat.

4,3 mln ton mniej pszenicy w UE

W szczególności produkcja w Unii Europejskiej będzie prawdopodobnie mniejsza niż wcześniej oczekiwano. Przy 134,1 mln ton obecny rok gospodarczy będzie o około 2 mln ton niższy od oczekiwanego, poniżej prognozy z poprzedniego miesiąca i 4,3 mln ton poniżej poziomu z sezonu 2021/22. Brak opadów i wysokie temperatury skłoniły ministerstwo do wprowadzenia korekty. Oczekuje się również, że w związku z trwającą wojną Ukraina zbierze 19,5 mln ton pszenicy, czyli o około 2 mln ton mniej niż prognozowano w czerwcu. Również zbiory pszenicy w Argentynie będą prawdopodobnie mniejsze niż wcześniej oczekiwano. Jedynie wzrostowe rewizje dla Kanady i Rosji mogą stłumić spadek.

r e k l a m a

Globalna luka podażowa w wysokości 12,6 mln t

Globalne zużycie pszenicy również widziane jest na poziomie 784,4, czyli około 1,8 mln ton poniżej czerwcowej prognozy. Ponieważ szacunki dotyczące konsumpcji i produkcji zostały w związku z tym zmniejszone o tę samą wartość, przewidywana luka podażowa pozostaje na poziomie 12,6 mln ton. Oczekuje się, że w czerwcu UE-27, Ukraina i Brazylia skonsumują mniej niż prognozowano.

Natomiast zapasy na koniec roku gospodarczego 2022/23 prawdopodobnie skurczą się mniej niż wcześniej oczekiwano. Przy obecnej prognozie 267,5 mln ton, ministerstwo skorygowało w górę o 0,7 mln ton szacunki z poprzedniego miesiąca. Do ubiegłorocznego wolumenu 280,1 mln ton zabraknie więc prawdopodobnie 12,6 mln ton. Byłyby to najmniejsze globalne zapasy pszenicy od 6 lat.

Światowy handel pszenicą widziany jest na poziomie 206,6 mln ton, według najnowszych danych USDA, 1,2 mln ton powyżej czerwcowej prognozy i 5 mln ton powyżej ubiegłorocznej linii. Oczekuje się, że zwłaszcza Stany Zjednoczone i Brazylia będą dostarczać więcej. Ministerstwo widzi jednak zwiększone zapotrzebowanie na import z UE-27.

Więcej o prognozach zbiorów piszemy tutaj. Czy rekordowe zbiory zbóż z sezonu 2021/22 przejdą w bieżącym sezonie do historii? Analiza Międzynarodowej Rady Zbożowej IGC.


jk
fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rynek zbóż

Rosjanie ostrzelali rakietami port w Odessie. Tyle są warte wczorajsze porozumienia z Turcją i ONZ

Wczoraj wszyscy cieszyli się z podpisania lustrzanych umów pomiędzy ONZ, turcją i Ukrainą oraz ONZ, Turcją i Rosją gwarantujących bezpieczny wywóz zboża z Ukrainy. Dziś okazało się ile w praktyce warte są te ustalenia. Rosjanie ostrzelali w sobotę przed południem najważniejszy port w tym kraju - Odessę. W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia.

czytaj więcej
Rynek zbóż

Jakie są prognozy cen zbóż i rzepaku? Czy kukurydza zdrożeje? Rolniczy temat odc. 55

Rok temu ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku to był prawdziwy rollercoaster. W tym roku od żniw w zasadzie ceny są na stabilnym, chociaż znacznie niższym od oczekiwań rolników poziomie. Czy te stawki w skupach i na giełdach będą nadal miały podobne wartości, czy może jednak są czynniki, które mogą wywołać zmiany cen?

czytaj więcej
Rynek zbóż

Co z bałtyckim terminalem zbożowym?

Przetarg na 30-letnią dzierżawę tak ważnego dla polskiego eksportu zbożowego terminalu wciąż nierozstrzygnięty. Co stanęło na przeszkodzie i jakie są najnowsze informacje?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)