Argentyna: Pszenica GMO będzie eksportowana do Nigerii
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Argentyna: Pszenica GMO będzie eksportowana do Nigerii

21.07.2022

Nigeria będzie kolejnym krajem, do którego trafi modyfikowane genetycznie zboże. Argentyńska pszenica GMO została opracowana przez firmę Bioceres i według jej zapewnień - jest odporna na suszę. 

Są chętni na pszenicę GMO

Jak informuje przedstawicielka argentyńskiej firmy biotechnologicznej, władze Nigerii wydały już zezwolenie uprawniające do importu pszenicy z GMO do ich państwa. Dzięki dokumentowi wydanemu przez krajową radę zarządzania biobezpieczeństwem (NBMA) pszenica z GMO będzie mogła być transportowana do Nigerii. Surowiec jest przeznaczony do żywności, mielenia i paszy dla zwierząt. Zezwolenie umożliwia import pszenicy HB4 do 2025 r. Nie tylko Nigeria jest państwem zainteresowanym importem pszenicy z GMO, wcześniej tę samą decyzję podjęły Australia, Nowa Zelandia i Brazylia. 

6,5 mln ton pszenicy

Jak podaje resort rolnictwa USA, Nigeria w kampanii 2022-23 planuje import ponad 6,5 mln ton pszenicy GMO. Pszenica ta została zatwierdzona przez argentyński rząd w 2020 r. Zezwolenie na jej import wydano w tym roku, choć Bioceres nadal nie przystąpił do sprzedaży ziarna.

Jak działa Grupa Bioceres?

Firma Bioceres z Rosario została założona w 2001r. w stanie Santa Fé. Bioceres pracuje nad zwiększaniem wydajności zbóż z hektara, jest również producentem substancji odżywczych nowej generacji i środków ochrony upraw. Grupa Bioceres  wykorzystuje technologię HB4, która pozwala uzyskać nasiona bardziej odporne na suszę i o większej wydajności. Aktualnie funkcjonuje na terenie 39 krajów, oferując 300 wyrobów. Firma jest najbardziej popularna w Argentynie, USA, Brazylii, RPA i Europie. 

Więcej o Grupie Bioceres i odmianach GMO pisaliśmy TUTAJ.  

jcz

Fot. Enavto Elements
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Jakie były plony pszenicy w Polsce? Rekordzistka dała ponad 12,3 t z 1 ha!

Firma Procam zakończyła kolejny etap rozgrywek Ligi Mistrzów Plonowania, który przeprowadzała wspólnie z rolnikami na terenie całej Polski. Tym razem rywalizacja obejmowała plonowanie odmian pszenicy ozimej. Wyniki prób, prowadzonych pod nadzorem Kancelarii Rekordów, wyłoniły nowe rekordy województw w roku 2022 r.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2022: Jęczmień, wczesna pszenica i rzepak - rolnicy koszą pełną parą. Jakie plony?

W północnych rejonach województwa opolskiego zaczynają się zbiory rzepaku. Inni postanowili najpierw zbierać pszenicę. Inni z powodu pogody dopiero teraz koszą jęczmień.   

czytaj więcej
Ceny zbóż

Ile będą kosztowały zboża paszowe w żniwa 2022? Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o.

Podczas IV Ogólnopolskiej Giełdy Rzepaczano - Zbożowej w Licheniu Starym w gronie ekspertów, analityków i przedstawicieli największych graczy rynkowych rozmawialiśmy o podsumowaniu kończącego się sezonu 2021/2022 oraz o prognozach rynkowych na zbliżające się żniwa i nowy sezon 2022/2023. Jednym z naszych gości i prelegentów był Adam Zaleski, dyrektor generalny De Heus Polska Sp. z o.o. W rozmowie z Bartłomiejem Czekała, redaktorem naczelnym portalu topagrar.pl mówił on o swojej ocenie sytuacji rynkowej i możliwych scenariuszach rynkowych na najbliższe tygodnie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)