Polska – rekord przerobu rzepaku i produkcji oleju
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Polska – rekord przerobu rzepaku i produkcji oleju

17.08.2023autor: Patrycja Bernat

Ustanowiono nowy rekord przerobowy nasion rzepaku w Polsce. Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w i półroczy 2023 roku łącznie aż 1691 tys. ton. rzepaku. Jest to wynik o 107 tys. ton większy w porównaniu do tego samego okresu w roku 2022.

Tłocznie, które są zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju w pierwszym półroczu 2023 roku przerobiły łącznie 1691 tys. ton rzepaku. Wynik jest wyższy o 107 tys. ton w porównaniu do analogicznego okresu z roku 2022.
Łącznie z bardzo wysokim przerobem w miesiącach od lipca do grudnia 2022 roku – 1688 tys. ton, pozwoliło uzyskać nowy rekord przerobowy nasion w Polsce (w ujęciu sezonowym). Przerób rzepaku w zakładach członkowskich PSPO wynosił – 3 379 tys. ton. (o 146 tys. ton więcej niż w sezonie 2021/2022).

Wzrost produkcji oleju surowego

Istotny jest również wzrost produkcji oleju surowego, który wynosi o 715 tys. ton. (wzrost o 73 tys. ton w porównaniu do I półrocza 2022).

Wzrost produkcji makuch

Warto zaznaczyć, że jest to rekord odnotowany przy rosnącym udziale w przerobie rzepaku zakładów bez ekstrakcji oleju, potwierdzeniem tego jest wzrost produkcji makuch aż o 65% z 81 tys. ton w I półroczu 2022 do aż 126 tys. ton w I półroczu 2023.

r e k l a m a

Zobacz także: Ceny rzepaku: w którą stronę rynek podąża?

- Spodziewaliśmy się, że ostatnie półrocze jeśli chodzi o przerób rzepaku w Polsce może być wyjątkowo dobre, co wynikało przede wszystkim z dużej dostępności surowca na rynku, ale dokładny obraz tego widoczny jest dopiero po podsumowaniu szczegółowych danych z zakładów PSPO. Mamy nie tylko potwierdzenie wcześniejszych przypuszczeń co do rekordowego przerobu w ostatnim sezonie, ale także miłą niespodziankę jeśli chodzi o istotny skok zaolejenia nasion, co mocno przekłada się na podaż oleju rzepakowego - powiedział Mariusz Szeliga, Prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju.

Spadek produkcji oleju rafinowanego

Adam Stępień, Dyrektor Generalny PSPO również podsumował I półrocze i zaznaczył, że owszem aktualnie mamy rekordową produkcję oleju, ale z drugiej strony odnotowujemy aż o 5 pp (z 42 do 37% wolumenu oleju surowego) spadek produkcji oleju rafinowanego do wartości 531 tys. ton.
- Spadek produkcji oleju rafinowanego tj. z 552 tys. ton do 531 tys. ton, co pośrednio pokazuje, jak ważnym kierunkiem zagospodarowania rzepaku w Polsce są biopaliwa. Średnio co kwartał do produkcji biodiesla zużywany jest olej rzepakowy odpowiadający wolumenowi 0,5 mln ton nasion i jest to kluczowy kierunek do zachowania obecnego areału uprawy rzepaku w kraju - podsumował Adam Stępień.

Bernat Patrycja
na podst. informacji prasowej
fot: Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rzepak

Jesienna ochrona rzepaku najważniejsza [FILM]

Już wkrótce będziemy siali kolejne rzepaki i trzeba będzie pomyśleć nad ich ochroną. W tym zakresie swoje rozwiązania poleca firma Innvigo, a efekty działania programów ochrony można bydło zobaczyć podczas tegorocznych dni pola organizowanych przez firmę.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Żniwa 2023 na Mazowszu: jakie plony zbóż i rzepaku oraz zaawansowanie zbioru?

Jak informuje Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego przebieg kampanii żniwnej na terenie woj. mazowieckiego mocno utrudnia deszcz. Terminy się przesuwają, a wiele zbóż mimo, że powinno dawno być zebranych, nadal tkwi na polach. Rolnicy czekają... 

czytaj więcej
Rynek rzepaku

Bilans rzepakowy jest komfortowy, trudno liczyć na podwyżki

O aktualnej sytuacji na europejskim i krajowym rynku rzepakowym na 63. Europejskiej Giełdzie Towarowej w Warszawie rozmawialiśmy Z Tomaszem Wiką Członkiem Zarządu Bunge Polska Sp. z o.o.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)