Uczniowskie pokazy polowe, czyli Agro Show w ZSRCKU w Trzciance
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Uczniowskie pokazy polowe, czyli Agro Show w ZSRCKU w Trzciance

02.06.2022

Każdy gospodarz marzy o tym, żeby prace polowe u niego można było wykonać  w takim szybkim tempie  w jakim zrobili to dziś uczniowie klas rolniczych Zespołu Szkół RCKU w Trzciance k. Opalenicy. Po raz kolejny w historii szkoły zorganizowali oni uczniowskie Agro Show, podczas których pokazali wszystkie prace polowe od koszenia żyta na pokos po siew rośliny następczej.

Tradycja tej imprezy sięga 2011 roku, ale przez ostatnie 2 lata z powodu pandemii koronawirusa pokazy się nie odbywały. Tym bardziej chętniej i liczniej cała społeczność szkolna, kandydaci do nauki w szkole, rodzice, nauczyciele, zaproszeni goście i okoliczni rolnicy zgromadzili się w środowe przedpołudnie na przyszkolnym polu, by obejrzeć pokazy młodych rolników.

A było co podziwiać. Do pokazów zgłoszono ponad 40 zestawów składających się z ciągnika rolniczego zagregowanego z maszyną rolniczą. Uczniowie technikum rolniczego, którzy przyjechali do szkoły zestawami z własnych gospodarstw pokazali cały zakres prac polowych od pokosu żyta na kiszonkę po siew rośliny następczej.

I tak najpierw na przyszkolnym polu żyta pojawiły się ciągniki z kosiarkami dyskowymi i rotacyjnymi. Następnie zestawy ze zgrabiarką karuzelową, prasą zwijającą i owijarką do bel. Gotowe bele sianokiszonki zostały zebrane przez ciągniki z ładowaczami czołowymi, wyposażonymi w chwytaki do bel i załadowane na 2 przyczepy platformowe.

Na uprzątniętym polu najpierw pojawiły beczki asenizacyjne rozlewające pokazowo wodę zamiast gnojowicy. Następnie w ruch poszły brony talerzowe i agregaty ścierniskowe, następnie pługi obracalne, brony i agregaty uprawowe. Na sam koniec pokazów swoje j5 minut miały też siewniki do kukurydzy i zbóż oraz rzepaku.

Jako ciekawostki na placu pojawiły się także: opryskiwacz sadowniczy i przyczepy rolnicze o ładowności od 8 do 14 ton.

Największy aplauz wzbudził pokaz wyremontowanego ciągnika Ursus C-4011 z 3-skibowym pługiem zagonowym, który nie ustępował nowszej i bardziej zaawansowanej technologicznie konkurencji także wykonując orkę.

Po zakończeniu pokazów polowych wszyscy ich uczestnicy przejechali na plac mechanizacyjny na terenie szkoły, gdzie odbył się piknik z konkurencjami zręcznościowymi dla uczniów wszystkich klas. Klasy, które zdobyły najwięcej punktów  w poszczególnych konkurencjach otrzymały nagrody rzeczowe, a dla wszystkich uczestników przygotowano smaczny poczęstunek; pyszną grochówkę i placki drożdżowe prosto z pieca.

Pokazy rolniczego Agro Show w Trzciance przygotowała grupa nauczycieli przedmiotów zawodowych wraz z uczniami klas rolniczych i dyrekcją szkoły.

Zachęcam do obejrzenia galerii zdjęć  z tego wydarzenia!

 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niemal 100 odmian zbóż i roślin motylkowych od Danko

DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Choryni jest spółką należącą do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., o szczególnym znaczeniu dla krajowego rolnictwa. 21 czerwca br. na polach Zakładu Nasienno-Rolnego Szelejewo koło Gostynia, obyło się spotkanie polowe zorganizowane przez firmy: DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o. oraz Syngenta.

czytaj więcej

Mały rolnik i jego króliki

Ten mały "gospodarz" ma na imię Filip i jest już totalnie zarażony miłością do zwierząt.

czytaj więcej

Farming Simlutor 23. Kiedy premiera? Jaka cena? Jakie maszyny?

Farming Simulator 23 to jedna z najnowszych odsłon popularnej serii gier symulacyjnych, której celem jest rozwijanie i zarządzanie własną farmą. Tym razem produkcja trafiła również na konsolę Nintendo Switch, co z pewnością ucieszy fanów, którzy chcieliby wcielić się w rolnicze życie również w podróży.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)