Puda zapowiada projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Puda zapowiada projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych

16.11.2020autor: Kamila Szałaj

- Moim priorytetem jest wzmocnienie roli rodzinnych gospodarstw rolnych. Dlatego przygotowujemy projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, aby to one, a nie rolnik, stały się podmiotem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej - poinformował dziś minister rolnictwa Grzegorz Puda.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef resortu rolnictwa Grzegorz Puda poinformował, że jego priorytetem, jako ministra, jest wzmacnianie roli rodzinnych gospodarstw rolnych. 

- Aby to realizować zamierzam na ten cel pozyskać większe środki unijne. W tej chwili podmiotem w gospodarstwach jest rolnik. Chcemy to zmienić, by podmiotem było gospodarstwo. W związku z tym przygotowujemy projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, aby to one były podmiotem, jeśli chodzi o pozyskiwanie środków – zapowiedział Puda.

Zdaniem ministra Pudy, zmiany legislacyjne są konieczne, bo do tej pory taką podmiotowość miał gospodarz, a to skutkowało np. komplikacjami przy kwestiach spadkowych czy przy realizacji programów unijnych.

Minister zauważył, że należy także poszerzyć poziomo gospodarstwa poprzez tworzenie silnych podmiotów, jak np. spółdzielnie. 

- Stworzenie spółdzielni spowoduje to, że kilka podmiotów będzie mogło lepiej konkurować, bo stanie się jednym silnym podmiotem na rynku rolnym – powiedział.

I zapewnił, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, który pozwoli na realizację tych kwestii.

Wzmocnienia małych i średnich gospodarstw oczekuje od Polski także Komisja Europejska. Taką rekomendację przedstawiła dziś, wskazując główne kierunki polskiego narodowego planu strategicznego w ramach WPR po 2020 roku.


ksz, fot. ksz
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

KE rekomenduje trzy filary planu strategicznego dla Polski

Dziś Komisja Europejska przedstawiła rekomendacje dla Polski w sprawie przygotowania narodowego planu strategicznego w ramach WPR po 2020 roku. Minister Puda zapewnił, że polski plan będzie w pełni realizował ideę zielonego ładu i wesprze gospodarstwa rodzinne.

czytaj więcej

Od storczyków w piwnicy do haskapu w profesjonalnym laboratorium

Zaczęło się 40 lat temu od rozmnażania storczyków metodą in vitro w niewielkim laboratorium urządzonym w… domowej piwnicy. Działalność ta szybko nabrała rozpędu i Tadeusz Kusibab jako jeden z pierwszych w latach 90. wprowadzał na rynek Phalenopsis. Dziś nie ma ani piwnicy, ani storczyków w produkcji – jest za to profesjonalne laboratorium w Krakowie, gdzie rocznie w ten sposób rozmnaża się kilka milionów roślin ozdobnych i owocowych. Ich dalszą produkcją zajmują się córki pana Tadeusza – każda we własnej szkółce. Cała rodzina – choć są to cztery różne firmy – działa pod wspólną marką „in-vitro Kusibab”.

czytaj więcej

Stali wrogowie w sadzie - parch, mączniak i mszyca. Jaką strategię przyjąć?

Rozmawiamy z Tomaszem Sikorą - Doradcą Sadowniczym ProNutiva – Drzewa Owocowe z firmy UPL Polska.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)