Susza redukuje plony – raport IGC
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza redukuje plony – raport IGC

06.05.2020autor: dr Juliusz Urban

Międzynarodowa Rada Zbożowa w swoim najnowszym raporcie rynkowym szacuje, że światowa produkcja zbóż ogółem w sezonie 2019/20 wzrosła o 2% do 2,176 mld ton, ale zakłócenia wywołane pandemią COVID–19 negatywnie wpłynęły na zapotrzebowanie na ziarno w sektorze przemysłowym.

Eksperci IGC przewidują niewielki spadek globalnych zapasów, ponieważ zmniejszenie zasobów kukurydzy jest częściowo zrównoważone przez zgromadzone ilości ziarna pszenicy i jęczmienia. Dodatkowo w kończącym się sezonie, w międzynarodowym handlu obserwuje się rekordowe wielkości sprzedaży pszenicy i kukurydzy.

 

Zboża

Na nadchodzący sezon prognozę całkowitej produkcji zbóż zmniejszono w tym miesiącu o 5 mln ton. Wpływ na taką redukcję prognoz mają niekorzystne warunki pogodowe i susza zagrażająca perspektywom zbiorów w Europie i regionie Morza Czarnego. Pomimo tych zagrożeń IGC przewiduje, że światowa produkcja zbóż w 2020/21 będzie na poziomie 2,218 mld ton i wzrośnie o 43 mln ton rok/roku, przy największym wzroście w kukurydzy (+ 39 mln).

Zużycie ziarna ma być mniejsze o 4 mln ton, niż eksperci IGC zakładali jeszcze przed miesiącem. Jako główną przyczynę podaje się kolejne zmniejszenie wykorzystania przemysłowego. Jednak analizując dane w stosunku rocznym, we wszystkich gałęziach popytu widać silny wzrost. Prognozuje się, że konsumpcja wykaże wzrost, do rekordowego poziomu 2,222 mld ton (+ 41 mln r/r), w tym wzrosty bezpośredniego spożycia (+ 10 mln t.), wykorzystanie na pasze (+ 14 mln t.) i zastosowanie przemysłowe (+ 17 mln t.). 

r e k l a m a
Pomimo tak znacznego popytu globalna prognoza zapasów w tym miesiącu jest zwiększona o 12 mln ton, jednak w skali roku eksperci Międzynarodowej Rady Zbożowej oczekują niewielkiego spadku zapasów końcowych.  Światowe zapasy zbóż zmniejszą się do poziomu 617 mln ton (­– 3 mln t. w stosunku do ubiegłego sezonu), ponieważ obniżenia zasobów kukurydzy i jęczmienia tylko częściowo skompensują większe zapasy pszenicy. 

Oceniając światowy eksport IGC przewiduje się, że handel w całym sezonie wyniesie 384 mln ton z czego połowę stanowić będą dostawy kukurydzy, której eksport rośnie już po raz dwunasty z rzędu.

Soja

Przy znacznie zmniejszonych zbiorach w USA i dalszych obniżkach cen dla producentów z Ameryki Południowej eksperci IGC obniżają prognozę globalnej produkcji soi 2019/20 o 3 mln t, do 338 mln, co oznacza spadek o 24 mln ton. Zmniejszenie podaży i jednoczesne ograniczenie całkowitego zużycia, powoduje, że światowe zapasy na koniec sezonu przewidywane są na poziomie 38 mln ton, co stanowi spadek w stosunku rocznym, o prawie jedną trzecią.

 

W sezonie 2020/21 w związku z zakładanym odbiciem areału w USA, gdzie ceny zmieniły się na korzyść soi, globalna produkcja może wzrosnąć o 8% rok/roku do 364 mln ton.

Na sezon kolejny, w tym miesiącu, eksperci IGC wprowadzają tylko niewielkie korekty prognoz dotyczących podaży i popytu w latach 2020/21 i pozostawiają szacunki zapasów na poziome średniej wynoszącej 40 mln ton. Przewiduje się, że globalny handel wzrośnie o 5 mln ton rocznie, do najwyższego w historii poziomu 157 mln, będzie to głównie związane z rosnącym popytem płynącym z Chin.

 

Juliusz Urban   Foto. Sierszeńska

 

autor dr Juliusz Urban

dr Juliusz Urban

ekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Biedroń: rolnictwo potrzebuje konkretnych działań

Rolnictwo potrzebuje konkretnych działań. Konieczny jest dobry program retencji wody i przeciwdziałania suszy - mówił w Łowiczu kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń.

czytaj więcej
Aktualności

Prezydent Duda zapowiada specustawę antysuszową i apeluje o zaprzestanie importu mleka do Polski

Minister Ardanowski oraz Prezydent Andrzej Duda wybrali się do gospodarstwa w woj. mazowieckim zajmującego się produkcją mleka. Podczas konferencji prezydent zaproponował zwiększenie poziom wody retencjonowanej do 15% do 2027 r. i zaapelował do polskich zakładów mleczarskich, aby nie importowały mleka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)