Zgarnij kasę na małe przetwórstwo i RHD
Od 26 października br. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o dofinansowanie małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego. Zobacz, jakie kryteria należy spełnić, aby zgarnąć kasę!
Od 26 października do 24 listopada br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski o dotację na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny w ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”.
Dla kogo oferta?
O dofinansowanie mogą starać się dwie grupy beneficjentów. Pierwszą stanowią rolnicy, ich domownicy bądź małżonkowie, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może ubiegać się o wsparcie do 500 tys. zł.
Z kolei druga grupa obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.
Zasady dofinansowania
Pomoc finansowa przyznawana jest w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.
Na co kasa?
Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in.:
- budowę, rozbudowę lub modernizacji budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej;
- zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej;
- inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych;
- oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.
Źródło: ARiMR
Dominika Mulak
<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>
Najważniejsze tematy