Zakupy z PROW bez przetargów
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zakupy z PROW bez przetargów

01.05.2020autor: Grzegorz Ignaczewski

Wprowadzona niedawno druga wersja Tarczy Antykryzysowej zwalnia beneficjentów PROW z konieczności prowadzenia przetargów na wybór dostawcy czy wykonawcy zadań.

Agencyjne przetargi spędzały sen z oczu niejednemu rolnikowi, który chciał kupić maszyny czy wybudować budynek z unijnym dofinansowaniem. Szczególnie budowlanka cierpiała z powodu nieżyciowych przepisów, przez co Agencja nakładała sankcje na wypłacane dotacje za przysłowiową zmianę koloru płytek.
Teraz okazuje się, że można realizować inwestycje bez przetargów, a nawet te, rozstrzygnięte dotychczas nie obowiązują.

Wszystkie przetargi do kosza

Jak informuje ARiMR na stronie portalu przetargowego, z dniem wejścia w życie przepisów (18.04.2020 r.) uchylone zostały przepisy dotyczące obowiązku stosowania konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców dla działań/poddziałań i pomocy technicznej realizowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Tym samym we wszystkich działaniach/poddziałaniach PROW gdzie dotychczas obowiązywał konkurencyjny tryb wyboru wykonawców, przestał on obowiązywać z dniem 18.04.2020 r.
Agencja wyjaśnia również, że powyższe przepisy mają też zastosowanie do kosztów kwalifikowalnych poniesionych przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 695), tj. poniesionych do dnia 17 kwietnia 2020 r., w przypadku postępowań o wypłatę pomocy lub postępowań o zwrot pomocy, wszczętych przed dniem wejścia w życie tej ustawy i niezakończonych do dnia jej wejścia w życie.

Co to oznacza w praktyce?

Miedzy innymi to, że od 18 kwietnia 2020 r. beneficjenci PROW – np. „Modernizacji gospodarstw” nie są obowiązani do zamieszczania zapytania ofertowego na portalu ogłoszeń ARiMR, a w przypadku gdy zapytanie ofertowe zostało już zamieszczone na portalu ogłoszeń nie są zobowiązani do kontynuowania rozpoczętego postępowania zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Co więcej, jak czytamy w wyjaśnieniach Agencji, także koszty poniesione przed wejściem w życie ustawy nie będą już weryfikowane pod kątem zachowania konkurencyjnego trybu wykonawców.

Już tydzień temu zapytaliśmy w ARiMR o szczegóły tej zmiany, jednak do dziś nie otrzymaliśmy żadnych wyjaśnień.

oprac. gi



autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Niewykorzystane środki z PROW zostaną przeznaczone na wsparcie bezpośrednie dla rolników?

Polska prowadzi rozmowy z Komisją Europejska, aby niewykorzystane wciąż środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 przeznaczyć na wsparcie bezpośrednie dla rolników. Ile zostało tych funduszy? Okazuje się, że wciąż bardzo dużo. Do wydania jest ponad 22 mld zł. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)