Ugory na pasze i żywność - jest zgoda KE na odstępstwo! Zobacz, co można i jak wykorzystać!
Wiele państw członkowskich w obawie o bezpieczeństwo żywnościowe Europy apelowała o rezygnację z zakazu wykorzystania ugorów na potrzeby paszowe i żywnościowe. Udało się! Jakie będą zasady użytkowania tych gruntów?
- Jeśli chodzi o ministrów rolnictwa krajów Unii Europejskiej, to każdy dba o swoje zabezpieczenie. Każdy kraj tworzy rezerwy strategiczne, biorąc pod uwagę zwiększone potrzeby żywnościowe, szczególnie tych krajów graniczących z Ukrainą, gdy mają dużą ilość uchodźców tak jak Polska, Słowacja, Węgry czy Rumunia. W tym momencie nadwyżki żywności w Europie przynajmniej do końca sezonu są tak duże, że właściwie jesteśmy w stanie wyżywić wiele milionów osób i tu problemu nie ma. Wszyscy oczywiście zastanawiają się, jak produkować więcej żywności, w przyszłym sezonie. Biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo braku zasiewu pól na Ukrainie to jest w tej chwili chyba najistotniejszy problem. Musimy zadbać o to żeby każdy hektar był zagospodarowany w Unii Europejskiej, żebyśmy mieli plony. Już wystąpiłem do Komisji Europejskiej, aby na ten czas zrezygnować z wyłączenia w produkcji rolnej tego zapisu o 4-proc. odłogowania. Uważam, że rzeczą nieodpowiedzialną jest wyłączanie gruntów z produkcji rolnej. Ponadto należy zastanowić się też nad przesunięciem terminu redukcji zużycia nawozów czy redukcji zużycia środków ochrony roślin bo to są te elementy, które wpływają na wielkość plonów – mówił na konferencji minister rolnictwa.
Jakie zasady wykorzystania ugorów?
Zgodnie z projektem rozporządzenia Komisji Europejskiej ugory będzie można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Powodem odstępstwa jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie.
Decyzja KE umożliwi wdrożenie przepisów krajowych, które pozwolą na uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie miał miejsce wypas, zbiór w celu produkcyjnym lub uprawa. Jednym z ważniejszych zapisów jest to, że na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Trzeba pamiętać, że odstępstwo to nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.
Wicepremier, minister @MRiRW_GOV_PL @Kowalczyk_H w #Bruksela: Należy zrezygnować w Planach Strategicznych, w warunkowości z obowiązkowych wymogów, które będą zmuszały rolników do wyłączania gruntów z produkcji. pic.twitter.com/u0K9nIQV48
— Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (@MRiRW_GOV_PL) March 21, 2022
oprac. dkol na podst. MRiRW
fot. materiały firmowe
Dorota Kolasińska
<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>
Najważniejsze tematy