Skutki uboczne dopłat do zbóż. Nie da się kupić komponentów paszowych - alarmują hodowcy!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Skutki uboczne dopłat do zbóż. Nie da się kupić komponentów paszowych - alarmują hodowcy!

26.04.2023autor: Dorota Kolasińska

Już pojawiają się pierwsze problemy z zapowiadanymi przez rząd nowymi dopłatami do zbóż i oleistych, mimo, że nabór wniosków jeszcze nie ruszył. To było bardziej niż pewne, że niektóre grupy rolników zostaną poszkodowane, przez tworzenie przepisów na kolanie. Termin sprzedaży to jedno, drugie to zakup na pasze. O co chodzi?

Od 1 czerwca br. rolnicy poszkodowani w wyniku napływu ukraińskich produktów do Polski będą mogli składać wnioski o dopłaty do zbóż, kukurydzy, rzepaku, rzepiku oraz mieszanki zbożowej. 

- Oferta skierowana jest do rolników prowadzących gospodarstwa rolne o powierzchni nie większej niż 300 ha, którzy udokumentują sprzedaż kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku. Transakcja taka musi nastąpić między 15 kwietnia a 15 czerwca 2023 r., a kupującym powinien być podmiot prowadzący działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Istotne jest, by uprawy wymienionych roślin, były uwzględnione we wniosku o przyznania płatności bezpośrednich w 2022 roku – informuje ARiMR. Transakcja sprzedaży musi być potwierdzona fakturą VAT.

Pierwsze problemy rolnicy zgłaszali już jakiś czas temu, gdy ogłoszono pierwszy nabór wniosków o dopłaty do pszenicy i kukurydzy z pulą środków 600 mln zł. Otóż firmy skupowe przeciągały i przekładały terminy odbioru zbóż oraz wystawienia faktury VAT, a gospodarze obawiali się, że nie wyrobią się ze sprzedażą w wyznaczonym przez rząd terminie, a więc do 31 maja br., by do wniosku dołączyć faktury. Gdy ogłoszono nowy nabór wniosków o dopłaty do zbóż, to wówczas ten termin końcowy zmieniono na 14 kwietnia, a nowy nabór ma objąąćzboża sprzedane między 15 kwietnia a 15 czerwca br.

r e k l a m a

Hodowcy nie mogą kupić zboża na pasze?

Pojawiają się kolejne absurdy. Otóż od naszych Czytelników zajmujących się hodowlą drobiu, trzody i bydła usłyszeliśmy, że od momentu ogłoszenia wsparcia finansowego hodowcy nie mają możliwości zakupu komponentów do produkcji pasz we własnym gospodarstwie. Nikt z rolników, którzy mają na stanie zboża w magazynie, chcący ubiegać się dopłaty nie zamierza sprzedawać zboża czy kukurydzy chętnym do zakupu hodowcom, bo w rozporządzeniu nie ma uwzględnionej sprzedaży tych produktów do innego gospodarstwa i udokumentowania tego fakturą. 

Dlaczego? Otóż hodowcy nie są uznani za podmioty zajmujące się skupem ani przetwórstwem. Mimo, że tak właściwie też prowadzą taką działalność i często na bardzo dużą skalę, jak chociażby kurniki na kilkaset tysięcy brojlerów.

Hodowcy apelują do MRiRW o zmianę przepisów i uwzględnienie ich w rozporządzeniu, gdyż niedługo będą mogli kupować jedynie gotowe, drogie mieszanki paszowe, co w obecnych realiach produkcji, przy wysokich kosztach jest totalnie nieopłacalne.

dkol

Fot. Kolasińska

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłata do zboża też dla rolników, którzy sprzedadzą je hodowcom

W ostatnim czasie w mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja, po publikacji rozporządzenia o zasadach przyznania dopłaty do zboża sprzedanego przed 15 czerwca. Rolnicy nie chcieli sprzedawać zboża hodowcom, bo obawiali się, że nie będą mogli złożyć wniosku. Dzisiaj sprawa nieco się rozjaśniła.  

czytaj więcej

Ponad tysiąc martwych ptaków w Śląskiem. Tylko patrzeć kiedy grypa zaatakuje drób

  W Rezerwacie Łężczok oraz Polderze Buków – Stary Roszków znaleziono mnóstwo padłych mew śmieszek. Pierwsze przypadki grypy ptaków wykryto w Rezerwacie Łężczok. Rośnie ryzyko dla ferm w okolicy...

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)