Sejm jednogłośnie za PROW 2022
W tej sprawie nie było żadnych politycznych różnic i wątpliwości. Projekt ustawy przedłużającej działanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na kolejne dwa lata został poparty przez wszystkie sejmowe kluby. Rząd zapewnia, że wszystkie pieniądze z PROW zostaną wydane na czas.
Sejm zakończył prace nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przedłużeniem realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Podstawową przyczyną, dla której trzeba ustawę znowelizować jest niezakończenie na czas reformy Wspólnej Polityki Rolnej. UE zdecydowała się więc na okres przejściowy w latach 2021 i 2022.
– W konsekwencji rozporządzeniem przejściowym zapewniono dalsze stosowanie przepisów obecnych ram WPR-u obejmujących okres 2014–2020 oraz nieprzerwane dokonywanie płatności na rzecz rolników i innych beneficjentów, co gwarantuje przewidywalność i stabilność w okresie przejściowym w latach 2021 i 2022, do dnia rozpoczęcia stosowania nowych ram prawnych obejmujących okres rozpoczynający się 1 stycznia 2023 r. – tłumaczył podczas posiedzenia Sejmu poseł sprawozdawca Jerzy Małecki z PiS.
Poseł sprawozdawca podkreślił, że projekt spotkał się z poparciem wszystkich klubów sejmowych. Poprawki wprowadzone w trakcie prac legislacyjnych miały jedynie charakter techniczny.
– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim klubom za poparcie tego projektu ustawy, za merytoryczną pracę podczas posiedzenia komisji. Jak widać, przyjęcie tego projektu i prace nad nim spotkały się z dużym zrozumieniem, ponieważ ułatwi on wszystkim beneficjentom pozyskiwanie środków – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.
Długa lista zmian
Ale ustawa o PROW to nie tylko przedłużenie jego działania ale szereg uproszczeń dla rolników:
możliwość załatwienia spraw on-line w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Obecnie, mimo że wnioski składane są w formie elektronicznej za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej ARiMR, to wymiana korespondencji oraz doręczenia w dalszym ciągu odbywają się w formie papierowej. Ograniczenie konieczności osobistego kontaktu jest także istotne w okresie trwania ogłoszonego stanu epidemii;
uproszczone zostaną procedury związane z przygotowaniem do realizacji działań, które mają przeciwdziałać skutkom suszy oraz zwiększyć retencję wód, m.in. w obszarach rolniczych i leśnych. Zlikwidowane zostaną skomplikowane procedury uzyskiwania zgód, które zniechęcały do podejmowania działań w tym zakresie;
w przepisach ustawy – Prawo wodne uwzględniona została możliwość współfinansowania kosztów wykonywania urządzeń wodnych innych niż urządzenia melioracji wodnych;
producenci bydła, świń i drobiu (z wyłączeniem posiadaczy stad reprodukcyjnych) będą mogli ubiegać się o wsparcie na zawarcie umowy ubezpieczenia obejmujące ryzyko wystąpienia Salmonelli.
Dodatkowe fundusze
Z tytułu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do Polski spodziewamy się następujących transferów pieniędzy:
2021 r. - 1 577 316 878 euro;
2022 r. - 1 655 198 915 euro.
Obecne wykorzystanie PROW od początku jego działania wynosi 66% i zdaniem rządu wszystkie pieniądze zostaną wykorzystane.
– Nie ma obaw, abyśmy jakieś pieniądze zwracali. Polska jest wśród krajów, które najmniej zwracają środków, wykorzystujemy je niemal w całym zakresie – wyjaśnił wiceminister R. Bartosik.
Zgodnie z zasadą „N+3” operacje w ramach PROW mogą teraz mogły być rozliczane do końca 2025 r.
wk
fot. Sejm.gov/A. Zieliński
Najważniejsze tematy