NIK: nadal niewielu rolników ubezpiecza swoje uprawy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

NIK: nadal niewielu rolników ubezpiecza swoje uprawy

09.10.2020autor: Dominika Mulak

Zdaniem NIK, obowiązujący system ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wspierany środkami publicznymi jest nadal mało efektywny i nie sprzyja stabilizacji produkcji rolniczej.

Obecnie rolnicy mają obowiązek ubezpieczania budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych (huragan, powódź, podtopienia, grad, opady śniegu, deszcz nawalny itp.), odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego (tzw. OC rolników) oraz 50% powierzchni upraw rolnych z dopłatami państwa w przypadku uzyskania płatności bezpośrednich z UE.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli system wspierania dopłatami z budżetu państwa ubezpieczeń rolniczych nadal jest mało skuteczny i nieefektywny. Nie spowodował on wzrostu obszaru użytków rolnych objętych ubezpieczeniem.

Jak wynika z danych NIK, powierzchnia upraw rolnych objętych ubezpieczeniem wynosiła w 2017 roku ponad 3 272 tys. ha (przy planowanych 4 mln ha), a w 2018 roku 3 255,7 tys. ha (przy planowanych 5 mln ha). Stanowiło to zarówno w 2017 r. i 2018 r. jedynie ponad 22% całkowitej powierzchni użytków rolnych (14,6 mln ha).

r e k l a m a
- Wyższy natomiast od zakładanego był poziom ubezpieczenia zwierząt gospodarskich, przede wszystkim z powodu ubezpieczenia produkcji drobiarskiej. W 2017 r. ubezpieczeniem objęto 20 554 tys. szt. zwierząt (w tym drobiu 20 494 tys. szt.), a w 2018 r. ubezpieczono ponad 17 593 tys. szt. zwierząt (w tym ponad 17 530 tys. szt. drobiu), tj. odpowiednio o ponad 47 proc. I o blisko 26 proc. więcej niż przyjęto w założeniach (14 mln szt.) - podał NIK, jednak należy wrócić uwagę, że w porównaniu do pogłowia utrzymywanych zwierząt liczba tych ubezpieczonych w 2018 roku była niewielka i wynosiła odpowiednio: w przypadku drobiu ok. 9%, świń 0,5%, a bydła 0,2%.

Z powyższych danych wynika, że rolnicy nie wywiązali się z obowiązku ubezpieczenia 50% swoich upraw w przypadku otrzymywania dopłat z budżetu państwa.

- Obowiązek ubezpieczeń co najmniej 50 proc. upraw realizowało w 2017 r. zaledwie ponad 15 proc. producentów rolnych, a w 2018 r. blisko 18 proc. W przypadku braku ubezpieczenia rolnicy powinni wnieść na rzecz gminy opłaty w wysokości 2 euro za 1 ha. W żadnej z 16 gmin, w której zasięgano informacji o wpłatach z tytułu braku obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, opłaty takie w okresie objętym kontrolą nie zostały wpłacone - napisano w komunikacie.

W związku z tym, Najwyższa Izba Kontroli skierowała wnioski do MRiRW o skuteczne doprowadzenie do utworzenia stabilnego systemu ubezpieczenia w rolnictwie i zwiększenia efektywności jego funkcjonowania oraz o monitorowanie realizacji umów w sprawie dopłat i umów ubezpieczenia w zakresie zgodności z przepisami ustawy o ubezpieczenia i przepisami ustawy o finansach publicznych.

Źródło: NIK
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Jesienne ubezpieczenia upraw z dopłatą wstrzymane

Jesienny sezon ubezpieczenia upraw dopiero się rozpoczął, a już zabrakło pieniędzy na dopłaty do składek. Było to do przewidzenia, po tym jak rząd obciął w tym roku wydatki na ten cel z 650 mln zł do 400 mln zł. Wczoraj samorząd rolniczy zaapelował do ministra rolnictwa o zapewnienie dodatkowych środków, ale nie ma co liczyć na te pieniądze, zwłaszcza że wiosną była podobna sytuacja – wtedy też budżetu nie zwiększono. A jak dziś wygląda sytuacja u poszczególnych ubezpieczycieli? 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy w karbach normy GAEC 6. O czym trzeba pamietać od 1 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r.?

Wszyscy rolnicy złożyli w tym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich, płatności obszarowych i ekoschematów za 2023 rok. Ale jednak jeszcze nie wszyscy są do końca świadomi, że związane z nimi są także normy GAEC, które trzeba spełnić aby otrzymać pieniądze z ARiMR. Jedna z nich to norma GAEC 6, która dotyczy utrzymania gruntów ornych pod okrywą na okres zimowy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)