Nabór wniosków dla hodowców: ochrona wód przed azotanami. Ile kasy i na co?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nabór wniosków dla hodowców: ochrona wód przed azotanami. Ile kasy i na co?

02.12.2021autor: Dorota Kolasińska

10 grudnia rusza nabór wniosków w ARiMR na wsparcie dla inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych. Kto może skorzystać, na jakich zasadach i ile pieniędzy można uzyskać?

Już za kilka dni ruszy nabór wniosków, potrwa od 10 grudnia do 7 lutego 2022 r.

O dofinansowanie mogą ubiegać się rolnicy, którzy prowadzą chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich i planują budowę urządzeń chroniących wody przed azotanami. Jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać, bowiem wsparcie nie przysługuje właścicielom ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Hodowcy mogą otrzymać na inwestycje maksymalnie 100 tys. zł (w całym okresie trwania PROW 2014-2020). Wsparcie ma formę refundacji poniesionych kosztów – 50 % standardowo lub 60% w przypadku młodych rolników.

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Agencja podaje, że hodowcy w ramach tego działania mogą wydać środki na działania, które zapewnią dostosowanie gospodarstwa do wymagań programu i pomogą w ograniczeniu zanieczyszczenia wód azotanami m.in. na:

  • budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
  • zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Co zadecyduje o przyznaniu pomocy?

Wnioski trzeba złożyć najpóźniej do 7 lutego 2022 r. w biurach regionalnych lub powiatowych.

- Wszystkie wnioski zostaną poddane ocenie, a suma uzyskanych punktów zadecyduje o miejscu na liście określającej kolejność przysługiwania pomocy. Przy ocenie wniosków brana będzie pod uwagę m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, czy udział kosztów kwalifikowanych inwestycji w całym przedsięwzięciu objętym operacją. Dodatkowe punkty otrzyma rolnik, który nie występował wcześniej o taką pomoc lub nie starał się o wsparcie na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach OSN”. O pozycji w rankingu nie będzie decydowała kolejność wpływu dokumentów do Agencji – informuje Agencja.

Oprac. dkol na podst. ARiMR

Fot. archiwum

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Ruszyła wypłata pozostałej kwoty dopłat bezpośrednich!

Na koniec listopada wszystkie zaliczki na poczet płatności bezpośrednich i obszarowych miały dotrzeć na konta rolników. Agencja wczoraj rozpoczęła wypłatę pozostałej kwoty. Do kiedy dostaniesz pieniądze?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Złóż wniosek na małe przetwórstwo i RHD

Ruszył nabór wniosków o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty bezpośrednie 2021: ilu rolników nie otrzymało zaliczek?

Nadal wielu rolników nie otrzymało jeszcze zaliczek dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach PROW. Ile osób jeszcze czeka? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)