Kwalifikowany materiał siewny – czy zostanie zwiększona liczba gatunków do objęcia dopłatami?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kwalifikowany materiał siewny – czy zostanie zwiększona liczba gatunków do objęcia dopłatami?

30.03.2023autor: Patrycja Bernat

Do materiału siewnego w kategorii elitarny lub kwalifikowany przysługują dopłaty z tytułu zużycia go do siewu, lub sadzenia. Obecnie objęte nimi są zboża, ziemniaki oraz rośliny strączkowe. Rolnicy jednak zwiększają różnorodność upraw, stąd wniosek zarządu KRIR o dołączenie do listy jak największej liczby gatunków.

28 marca 2023 roku, zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, złożył wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, tym samym realizując wnioski wojewódzkich izb rolniczych, aby objąć dopłatą do kwalifikowanego materiału siewnego kolejnych gatunków roślin.

Materiał siewny elitarny lub kwalifikowany

Dopłatami z tytułu zużytego do siewu, lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny, lub kwalifikowany obejmuje się materiał siewny kategorii elitarny, lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
  • w przypadku zbóż: jęczmień, owies nagi, owies szorstki, owies zwyczajny, pszenica twarda, pszenica zwyczajna, pszenżyto, żyto;
  • w przypadku roślin strączkowych: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin biały, łubin wąskolistny, łubin żółty, soja, wyka siewna;
  • ziemniaki.
r e k l a m a


Coraz większa różnorodność upraw

Rolnicy uprawiają coraz większą liczbę roślin, co wpisuje się w zwiększanie różnorodności biologicznej obszarów użytkowanych rolniczo. Dlatego też coraz częściej pojawiają się postulaty, o objecie dopłatami, jak największej liczby gatunków, w tym:
  • słonecznik,
  • facelia,
  • rzodkiew oleista,
  • gryka.
Systematycznie pojawiają się również wnioski o objęcie dopłatami nasion kukurydzy oraz rzepaku. Powstawanie tych postulatów świadczy przede wszystkim o rosnącej świadomości rolników, jakie korzyści płyną z zastosowania kwalifikowanego materiału siewnego.


Jakie będą stawki dopłat do materiału siewnego w 2023 roku?

14 stycznia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznym materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany. Jakie stawki do materiału siewnego zbóż, strączkowych i ziemniaków? 

Bernat Patrycja
źródło: KRIR/LEX
Fot: Janusz Biernacki
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Składanie wniosków o ocenę polową materiału siewnego – wzór wniosków i terminy

Trwa składanie wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego dla poszczególnych grup, czy gatunków roślin rolniczych, a także warzywnych oraz dla materiału szkółkarskiego. W jakim terminie należy je złożyć?

czytaj więcej

Ipkonazol – kolejna substancja czynna z grupy triazoli zostanie wycofana?

Ipkonazol w Polsce zawarty jest aż w 5 zaprawach nasiennych zarejestrowanych w uprawie kukurydzy, a także w zbożach jarych i ozimych. Teraz producenci obawiają się anulowania zatwierdzenia tej substancji czynnej. Skutkować to będzie wzrostem zabiegów nalistnych, a to przełoży się na zwiększenie chemizacji rolnictwa.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

COBORU apeluje w sprawie terminów dostarczania prób materiału siewnego!

Na oficjalnej stronie COBORU pojawił się komunikat, w którym został wystosowany apel o wcześniejsze dostarczanie prób materiału siewnego. Spowodowane jest to wystąpieniem anomalii pogodowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)