Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do materiału siewnego za 2019 rok?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy ARiMR wypłaci dopłaty do materiału siewnego za 2019 rok?

17.10.2019autor: Grzegorz Ignaczewski Bartłomiej Czekała

Złożyłeś wniosek i czekasz na decyzję ARiMR w sprawie przyznania dopłat do materiału siewnego w kategorii elitarny lub kwalifikowany lub materiału sadzeniowego? No to jeszcze poczekasz - przyczyna jest prosta.

Kilka dni temu informowaliśmy na naszym portalu, że pula pomocy de minimis na ten rok jest na wyczerpaniu i na nową,  częściową pulę trzeba będzie czekać do stycznia 2020 roku w związku z tym, że sporo tych pieniędzy poszło w minionym roku na wsparcie klęskowe, kredyty preferencyjne, dopłaty do wapnowania oraz dopłaty do materiału siewnego za 2018 rok. W związku z tym, nie ma szans na to, by dopłaty za materiał siewny i sadzeniowy wykorzystany w roku gospodarczym 2018/2019 zostały naliczone i wypłacone jeszcze w tym roku.

– W związku z przewidywanym w najbliższym czasie wyczerpaniem się, w wyniku wypłaty rolnikom różnych form pomocy, przysługującego Polsce trzyletniego limitu skumulowanej pomocy de minimis w rolnictwie, dopłaty do gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. zostaną udzielone na początku 2020 roku.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za 2019 r. został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z prośbą o rozpatrzenie przez Radę Ministrów – napisała w odpowiedzi na nasze zapytanie Małgorzata Książyk, Dyrektor Biura Prasowego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Wyczerpanie puli de minimis to także kiepska wiadomość dla rolników, którzy składali  i składają nadal w ARiMR wnioski o wsparcie klęskowe, dopłaty do wapnowania czy też w bankach o udzielnie kredytu preferencyjnego. Wszyscy będą musieli poczekać na wsparcie finansowe do stycznia 2020 roku.   gi, bcz
autor Grzegorz Ignaczewski

Grzegorz Ignaczewski

<p>redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Bartłomiej Czekała

Bartłomiej Czekała

Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, szef zespołu PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego 2020 – będą zmiany zasad przyjmowania wniosków przez ARiMR!

Uwaga rolnicy! Rząd wprowadza nowe zasady przyjmowania wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Zmiany zaczną obowiązywać już od przyszłego roku i obejmą ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Modernizacja gospodarstw rolnych: ARiMR odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Żadne unijne fundusze nie są zagrożone a rozpatrywanie wniosków na program modernizacji gospodarstw rolnych powinno zakończyć się jeszcze dzisiaj – twierdzi Tomasz Nowakowski, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szef ARiMR tłumaczy się w związku z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, który dopytywał o sytuację w Agencji po opublikowaniu przed media kilka tygodni temu tzw. „taśm Ardanowskiego”. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty 2019: Kolejne zaliczki trafiają do rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrealizowała kolejne przelewy zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności PROW. Mamy najnowsze dane.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)