KE: Bioróżnorodność do 2030. Copa-Cogeca: Bez sensu!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KE: Bioróżnorodność do 2030. Copa-Cogeca: Bez sensu!

19.03.2020autor: wk

Nie można ustalać celów w oderwaniu od rzeczywistości rynkowej. Unijni farmerzy skupieni w Copa-Cogeca twierdzą, że pomysły Komisji Europejskiej dotyczące utrzymania różnorodności biologicznej do 2030 r są nierealistyczne i niemożliwe do realizacji.

Zdaniem Copa-Cogeca już wstępne informacje na temat strategii różnorodności biologicznej w Unii Europejskiej do 2030 r. dają podstawy do uzasadnionych obaw. 
- Dla europejskich rolników i ich spółdzielni kluczowym jest, by wszystkie cele w zakresie ochrony różnorodności biologicznej były nie tylko ambitne, ale również realistyczne. Opracowując je, należy uwzględnić negatywne skutki zmiany klimatu, a także jej wpływ na sektor rolnictwa i leśnictwa – napisał Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa-Cogeca.

Dlatego Copa-Cogeca apeluje do Komisji Europejskiej, aby wprowadzaniu strategii bioróżnorodności towarzyszyła kompleksowa ocena skutków oraz konsultacje z partnerami społecznymi.

Obawy unijnych organizacji farmerskich wzbudzają zwłaszcza skutki społeczne i gospodarcze jakie wywoła planowane ograniczanie stosowania środków ochrony roślin i nawozów (spadek plonów od 19% w przypadku pszenicy do 42% w przypadku ziemniaków), nowych ramy prawne  w zakresie odbudowy ekosystemów, odłogowanie 10% gruntów rolnych czy rozszerzanie obszarów chronionych. Wszystko to może doprowadzić do znacznego obniżenia produkcji.

Tymczasem alternatywa w postaci upraw ekologicznych nie do końca rozwiąże problem, bo plony ekologiczne są zazwyczaj niższe od plonów konwencjonalnych, w zależności od rodzaju uprawy i gleby, od 5% do 34%. 


- Europejscy rolnicy i właściciele lasów chcą mieć możliwość dalszego dostarczania obywatelom UE bezpiecznej, pożywnej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo żywności, a przemysłowi zrównoważonych surowców odnawialnych. Dlatego cele, które potencjalnie mogą nadwątlić rentowność sektora i obszarów wiejskich, są nie do przyjęcia – napisał Pekka Pesonen.

Zdaniem Copa-Cogeca biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę ludności, potencjalne wyłączenie gruntów z aktywnego użytkowania będzie stanowiło dodatkowe obciążenie dla produkcji żywności. Spowoduje to zresztą jedynie przeniesienie ograniczanej w UE produkcji do innych części świata. Rozwiązaniem jest zapewnienie rolnikom dostępu do odpowiedniego zestawu „bezpiecznych, skutecznych i niedrogich alternatyw, a także dostęp do najnowszej wiedzy, technologii i najlepszych usług doradczych”. Tu z pomocą powinna przyjść nowa Wspólna Polityka Rolna, która ma być prośrodowiskowa oraz przyjazna klimatowi.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Efekt koronawirusa: Komisja Europejska wydłuża termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie

Komisja Europejska dała państwom członkowskim zielone światło na wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie o miesiąc. Decyzja ta ma związek z pandemią koronawirusa.

czytaj więcej
Aktualności

Copa-Cogeca ostro krytykuje propozycje budżetu UE

Copa-Cogeca ostro krytykuje propozycje budżetu Unii Europejskiej na kolejną unijną perspektywę finansową. Zdaniem unijnych farmerów taka wysokość wydatków jest nie do przyjęcia ze względu na ambitne zadania jakimi chce się obarczyć rolników. 

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)