Jak dobrze wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak dobrze wypełnić wniosek o dopłaty bezpośrednie?

03.05.2023

Kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie trwa od 6 tygodni, ale wnioski złożyło dopiero 450 tys. rolników. Termin wydłużono do 30 czerwca, ale nadal do złożenia jest 800 tys. wniosków. Jak prawidłowo je wypełnić i skorzystać z najlepszego zestawu ekoschematów? Mamy na to przepis!  

Do 14 kwietnia wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło 177 tys. beneficjentów. Szacuje się, że uprawnionych do otrzymania dofinansowania jest ponad 1,2 mln gospodarstw w naszym kraju. Zatem odsetek tych, którzy zdecydowali się już złożyć dokumenty do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest niewielki. Jak nietrudno się domyślić wynika to ze zmiany całego systemu dopłat. Dotknął on rolników we wszystkich krajach Unii Europejskiej, choć zasady w każdym państwie mogą się od siebie różnić ze względu na pozostawioną swobodę we wdrażaniu unijnego wsparcia. W Polsce ministerstwo rolnictwa zafundowało beneficjentom skomplikowany i wielowariantowy system, w dodatku tworzony w ostatniej chwili. Nic więc dziwnego, że dopłaty bezpośrednie w nowym wydaniu budzą skrajne emocje – od kompletnej rezygnacji nawet z podstawowego wsparcia, po entuzjazm osób skuszonych dużym zarobkiem na łączeniu ekoschematów.

Ze względu na zawiłość systemu i specyfikę każdego z naszych gospodarstw mało kto decyduje się na wypełnienie wniosków samodzielnie. By wydobyć jak największe dopłaty z unijnego portfela trzeba się nieźle nagłowić. Wiadomo: co dwie głowy to nie jedna, więc w dzisiejszej sytuacji doradztwo z zakresu dopłat bezpośrednich i ekoschematów jest w cenie. Wprawdzie ODR-y uruchomiły darmowe usługi, ale liczba doradców jest zbyt mała, by wypełnić wnioski wszystkim zainteresowanym.

Oczywiście pozostają też inne możliwości: płatne usługi w Izbach lub prywatnych jednostkach i organizacjach. Jest też ciekawszy sposób, który gwarantuje przeanalizowanie indywidualnej sytuacji w gospodarstwie pod kątem możliwości skorzystania z dopłat oraz darmowe wypełnienie wniosku w tegorocznej kampanii. Jak skorzystać z tej opcji?

Wystarczy wziąć udział w konkursie top agrar Polska „Łączymy ekoschematy”. Nagrody to profesjonalne usługi doradcze w gospodarstwie z zakresu dopłat bezpośrednich i ekoschematów oraz wypełnienie lub korekta wniosku do ARiMR.

Chcesz wiedzieć, z jakich ekoschematów możesz skorzystać i mieć załatwione złożenie wniosku do Agencji? Zapraszamy do konkursu. Nie czekaj nasza akcja trwa tylko do 7 maja!

r e k l a m a

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Uwaga wędkarze! Kiedy można dostać mandat?

Coraz popularniejszym hobby staje się wędkowanie. Osoby niezajmujące się tym profesjonalnie, nie posiadają uprawnień do łowienia ryb, a tym samym narażają się na wysoką karę.

czytaj więcej

Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu - nie może Cię zabraknąć!

Już niebawem teren Międzynarodowych Tragów Poznańskich zamieni się w arenę do prezentacji i oceny zwierząt od najlepszych hodowców w Polsce. Kiedy odbędzie się już XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych i jakie atrakcje czekają na uczestników?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Sprzedaż warchlaków: kiedy nie trzeba instalować kasy fiskalnej?

Na Czytelnik sprzedaje warchlaki innym rolnikom i zastanawia się, czy możliwe jest uniknięcie obowiązku instalacji kasy fiskalnej? Na pytanie odpowiada nasz ekspert VAT.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)